A cseh elnök szerint semmi akadálya, hogy NATO-katonákat küldjenek Ukrajnába

Petr Pavel, Csehország elnöke meg van győződve arról, hogy ha a NATO-erők közvetlenül Ukrajna területén nyújtanak támogatást, az semmilyen nemzetközi normát nem sért – számolt be róla az Ukrajinszka Pravda.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Pavel szerint egyértelműen különbséget kell tenni a harcoló csapatok bevetése és a csapatok esetleges bevonása között bizonyos „támogató” tevékenységekbe, amelyekben a NATO-nak már van tapasztalata.

Emlékeznünk kell arra, hogy a Krím annektálása és Donbász egy részének elfoglalása után – ami lényegében agresszió volt, bár a mainál jóval kisebb léptékben – egy NATO-kiképzőmisszió működött Ukrajna területén, ami egy alkalommal több mint 15 országot érintett, és körülbelül 1000 embert

– emlékeztetett Pavel.

Hangsúlyozta, hogy a nemzetközi jog és az ENSZ Alapokmánya szempontjából „semmi akadálya nem lenne, hogy a NATO-tagállamok csapatai segítséget nyújtsanak az ukrajnai műveletekben”.

Arra a kérdésre, hogy támogatná-e NATO-csapatok telepítését közvetlen támogatás céljából Ukrajna területére, Pavel azt mondta, nem zárja ki, hogy tovább vitatják az ügyet.

Biztosan nem utasítanám el a vitát ebben a kérdésben. Ha meg tudnánk állapodni a szövetségesekkel abban, hogy például ahelyett, hogy ukrán katonákat képeznének ki a NATO-tagállamok területén, és több ezer katonát szállítanának – mondjuk – Lengyelországba vagy Csehországba, sokkal értelmesebb lenne néhány tucat oktatót Ukrajna területére szállítani, és ott ukrán katonákat képezni

– mondta.

(Index nyomán Szent Korona Rádió)