A tagországok külügyminisztereinek tanácskozása előtt arról beszélt Josep Borrell, az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben, hogy Izrael helytelen úton jár, ha azt gondolja, hogy pusztán katonai eszközökkel békét lehet építeni, és a kétállami megoldást szorgalmazta.
Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07
Meg kell kezdeni a megbeszélést a kétállami megoldás, Izrael mellett egy palesztin állam létrehozásának konkrét terveiről – jelentette ki Josep Borrell, az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben hétfőn.
Az újságíróknak nyilatkozó Borrell azt mondta, hogy Izrael helytelen úton jár, és nem építhet békét kizárólag katonai eszközökkel. Kitért arra is, hogy a jelenleginél már nem lehet rosszabb a humanitárius helyzet a Gázai övezetben.
Hadja Lahbib, az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét betöltő Belgium külügyminisztere is arról beszélt, hogy Gázában azonnali tűzszünetre van szükség, továbbá két, egymás mellett békében élő államot kell létrehozni, mert ez az egyetlen lehetőség arra, hogy a fenntartható béke helyreálljon a régióban.
Mivel a katonai megoldás nem hozhat megoldást, az izraeli, a palesztin, a szaúd-arábiai, az egyiptomi és a jordániai külügyminiszterrel tervezett hétfői megbeszéléseken az EU politikai megoldásra fog törekedni
– jelentette ki, nem zárva ki egy közeljövőben megvalósuló brüsszeli békekonferencia lehetőségét.
A külügyminiszterek a kétállami megoldást szorgalmazzák
Stéphane Séjourné francia külügyminiszter azt mondta, bízik abban, hogy az Európai Unió szankciókat fog bevezetni a ciszjordániai palesztinok ellen erőszakos cselekményeket elkövető izraeli telepesekkel szemben.
Annalena Baerbock német külügyminiszter azonban arról beszélt, hogy nem lehet béke a Közel-Keleten mindaddig, amíg a Hamászt fel nem számolják. Azonban ő is a kétállami megoldásban látja a helyzet tisztázásának egyetlen lehetőségét.
Véleménye szerint ehhez biztosítani kell, hogy a Hamász ne részesülhessen semmilyen pénzügyi támogatásban. Ezzel összefüggésben üdvözölte, hogy pénteken az Európai Unió Külügyek Tanácsa a Hamászt és a palesztin Iszlám Dzsihád nevű szervezetet érintő korlátozó intézkedések célzott keretét hozta létre, és hat embert jegyzékbe vett.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szombaton Gáza jövőjéről tárgyalt Joe Biden amerikai elnökkel. Elutasította a palesztin szuverenitást követelő felhívásokat, és kijelentette, hogy Izrael „biztonsági szükségletei” összeegyeztethetetlenek a palesztin államisággal.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Törökország megbüntetné a Gázában harcoló kettős állampolgárait
(Index nyomán Szent Korona Rádió)