A katolikus hagyomány szerint Longinusnak hívták azt – az evangéliumokban név nélkül szereplő – római katonát, aki a golgotai kereszten lándzsájával keresztülszúrta Jézus testét, majd bűnbánatra jutott. Az apokrif Nikodémus evangéliuma szerint Longinus a légióból leszerelve az apostolokhoz csatlakozott. Megtartotta azonban híres fegyverét, amelyet – így a legenda – Szent Péternek ajándékozott, aki magával vitte Rómába.
Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07
Egy másik legenda szerint mikor Longinus keresztülszúrta Jézust, csoda történt, ugyanis a fegyveren lefolyt Jézus vére, ami a kivégzője beteg szemébe cseppent, és meggyógyította azt. Ezt követően Longinus úgy döntött, hogy szerzetesnek áll, és hirdetni fogja az igét. Longinus éveken át Keleten, Kappadokia Caesareaában tevékenykedett.
Olyan legendát is ismerünk, hogy egyszer démonok szállták meg a római helytartót, mire Longinus azt állította, hogy a megszabadulhat a démonoktól, ha megölik őt. Természetesen azonnal lefejezték Longinust, akinek a vére kiűzte a gonoszt a helytartóból. Longinus testét ma is a Vatikánban őrzik.
A történet szerint a lándzsát Heléna császárnő találta meg Rómában, akitől fiához, Nagy Konstantinhoz került. Úgy tudni, hogy később ez a lándzsa segített Theodoriknak visszaverni Attila seregeit is. A pápa az ereklyét (más források szerint csak egy Bizáncban készült mását) ajándékozta Nagy Károlynak, aki negyvenhét győztes csatában tartotta magasra – legalábbis az udvari történészek szerint, akik feljegyezték, hogy a szerencsét hozó lándzsa egyben az uralkodó végzete is lett: percekkel azt követően, hogy egyszer véletlenül leejtette, meghalt.
Károlytól Ottó császár örökölte meg, hogy az augsburgi csatában a magyarok ellen ezzel védelmezze a szent Római Birodalmat. A német-római császárok olyan becsben tartották a lándzsát, hogy – a golgotai kereszt egyik darabját magában foglaló kegytárggyal együtt – koronázáskor az uralkodó előtt hordozták. 1424-ben Zsigmond császár elrendelte, hogy
„a szent Római Birodalom császári koronája, a birodalmi alma, a pálca, a kard, a Szent Kereszt és a Szent Lándzsa soha ne hagyják el az ország területét”.
A történet pikantériája, hogy a végzet Lándzsája 996 után eljutott egy magyar uralkodóhoz is. Ottó császár a saját lándzsájából küldött egy darabot Szent Istvánnak, hogy ezzel erősítse meg a hatalmát. Ezt bizonyítja, hogy az István király korabeli pénzérmén, a Lancea Regis dénáron egy lándzsa ábrázolása látható. Ez a fegyver még a koronázási paláston is szerepel.
A Római Birodalom hanyatlásakor, az austerlitzi csata után a lándzsa kis híján Napóleon kezébe került. Csak perceken múlt, hogy az értékes ereklyét el tudták menekíteni Bécsbe. A lándzsa a birodalmi jelképekkel együtt a Hofburg kincstárába került, majd kiállításon is bemutatták azokat.
1909-ben egy, a bécsi képzőművészeti akadémiára pályázó festőjelöltnek, az ifjú Adolf Hitlernek különös élménye támadt, amikor múzeumlátogatóként megpillantotta a legendás lándzsát. Egy ismerőse feljegyezte, hogy Hitler valósággal transzba esett az ereklye látványától. A náci vezér utólag maga is elismerte, hogy ekkor olyan élmény érte, amely – mint írta –
„ablakot nyitott előttem a jövőre, amelyen keresztül hirtelen megvilágosodást kaptam, … hogy a világ sorsának a kulcsa fekszik előttem”.
Az Anschlusst követően Hitler még a bécsi bevonulásának éjszakáján Himmler és más SS-tisztek kíséretében elment a Hofburgba, hogy elhozzák onnan a Longinus-lándzsát. Hitler a múzeum kincstárában egy órát töltött egyedül a fegyver előtt, majd személyesen vette ki a tárolóból és a többi birodalmi ékszerrel együtt Nürnbergbe szállíttatta. A háborús bombázások nyomán a híres tárgyat egy ház pincéjében rejtették el. 1945. április 30-án délután 14 óra 10 perckor Patton tábornok parancsára William Horn hadnagy az amerikai kormány nevében lefoglalta a Longinus-lándzsát. Különös egybeesés, hogy nyolcvan perccel később, 15 óra 30 perckor Adolf Hitler Berlinben, a Führer-bunkerben öngyilkos lett.
Eisenhover tábornok parancsára a birodalmi jelképeket – köztük a Longinus-lándzsát is – visszaszállították Bécsbe, ahol ma a Schatzkammerban, a Habsburgok történelmi székhelyén, a Hofburg kincs-tárában láthatók.
(Harmat Árpád Péter nyomán Szent Korona Rádió)