Azt állítja az orosz védelmi minisztérium, hogy az ukrán fegyveres erők drónokkal támadtak egy olyan infrastruktúrát, amely kiemelt fontosságú az Ukrajnát megkerülő Török Áramlat működésében. Ez az a gázvezeték, amelyen keresztül Magyarország jelenleg hozzájut az orosz gázhoz.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az orosz védelmi minisztérium azt közölte, hogy ukrán drónok próbálták megtámadni a Krasznodari területen lévő Ruszkaja kompresszorállomás infrastruktúráját, amely a Török Áramlat gázvezetéken keresztül szállít gázt. A dróntámadásra a hivatal szerint még január 11-én került sor. Az állomás Gajkodzor településen található.
A Meduza cikkéből az derül ki, hogy a gázmérő állomás épülete és berendezései „kisebb károkat” szenvedtek a lehulló dróntörmelékek miatt, amiket időközben már helyreállítottak. Az orosz védelmi minisztérium tájékoztatása szerint személyi sérülés nem történt, az összes drónt megsemmisítették.
Dróntámadás érte a Török Áramlatot, de vajon mi volt vele a cél?
Az oroszok azt állítják, az ukrán támadás célja az európai országokba történő gázszállítás elvágása volt.
Az ukrán fél egyelőre nem kommentálta az orosz védelmi minisztérium közleményét. A Török Áramlat egy 1100 kilométer hosszú, a Fekete-tenger alatt futó csővezeték, amelyen keresztül szállít földgázt Oroszország Törökországba, onnan pedig több európai országba, köztük Magyarországra. A csővezeték teljes hosszából 935 kilométer tenger alatti szakasz, illetve két párhuzamosan futó ágból áll. A hivatalos adatok szerint a két ág kapacitása évi 31,5 milliárd (kétszer 15,75) milliárd köbméter.
Január elsején leállt az Ukrajnán keresztül történő földgáz szállítása. Magyarország a Török Áramlatnak köszönhetően jut hozzá a tüzelőanyaghoz. Korábban Robert Fico szlovák miniszterelnök kijelentette, hogy Szlovákia kész egy sor politikai és gazdasági szankciót bevezetni Ukrajna ellen, hogy rákényszerítse az orosz gáz Európai Unióba történő szállítására.
Óriási jelentősége van a Török Áramlatnak
„Leállt az orosz földgázszállítás Ukrajnán át Európába, ezzel viszont a magyar gázrendszer értéke a háromszorosára emelkedett”
– mondta az Indexnek az egyik piaci forrása, hiszen jelentősen felértékelődött a Török Áramlat régiós szerepe. Az ukránok korábban elmondták, 800 millió dollárt buknak éves szinten azzal, hogy a szerződést nem hosszabbítják meg. A tranzitdíjból származó bevételekből Ukrajna veszíthet a legtöbbet GDP-arányosan, a hírek szerint az oroszok pedig 6 milliárd dollárt.
Arról már kevesen beszélnek, hogy mennyit buknak a szlovákok, pedig ők is rosszul járnak azzal, hogy az ukránok nem akarnak orosz gázt szállítani. Hiszen az ukrán–szlovák határtól a szlovák–osztrák határig tartó tranzitért piaci forrásaink szerint nagyjából 600 millió dollárt számláztak ki évente.
Kik buknak a legtöbbet?
Az ukrán szerződés megszűnése Ausztriában és Szlovákiában lesz igazán érezhető, mivel Magyarország a beszerzéseit átcsoportosította a Török Áramlat felé.
A Török Áramlat vezetéken, Törökországon keresztül 2024. december közepéig több mint hétmilliárd köbméternyi gáz érkezett Magyarországra. Ez bőven több, mint az egész 2023-as évben.
„Idén bebizonyosodott, hogy a Török Áramlat vezeték bírja a napi több mint húszmillió köbméteres forgalmazást, ez jó hír a következő időszak energiabiztonsága szempontjából”
– összegezte korábban Szijjártó Péter.
Az ukrán vezetékkel kapcsolatban fontos, hogy a kompresszorállomásoknál a gázvezetékek a föld felett haladnak, valamint a háború előtt sárga kis táblákkal a nyomvonalat kijelölték. Így az Ukrajnában futó vezetéket nem nehéz eltalálni.
Mivel az Északi Áramlat 1, 2 és a többi gázvezeték – kivétel a Török Áramlat – 2022 óta szépen lassan kiesett Oroszország és Európa között, Magyarország szerepe jelentősen felértékelődött.
Mára csak a Török Áramlat tud orosz gázt szállítani, amely az Európai Unió területére a magyar–szerb határon lép be.
„Magyarországból egy gázkereskedelmi csomópont lehetne”
– ugyanakkor a szabályzással kapcsolatban vannak komoly problémák.
A külgazdasági és külügyminiszter pedig korábban úgy fogalmazott:
„Magyarország és Törökország együttműködése tehát nagyon sok hasznot hozott és hoz […] És látván a folyamatokat, a tendenciákat, nyugodtan mondhatjuk, hogy a következő esztendőben Magyarország még többet profitálhat majd ebből az együttműködésből, Törökországhoz hasonlóan.”
Amerikai és ukrán összefogással akarták megsemmisíteni a Török Áramlat gázvezetéket?
Ukránok fenyegetőznek a gáz elzárásával, de ez csak áttételesen baj Magyarországnak
(Index nyomán Szent Korona Rádió)