A New England Journal of Medicine új tanulmányában a kutatók vezetői intézkedéseket javasolnak a gyerekek védelmére, ugyanis a vegyi anyagok nagymértékű használatának következtében egyre jobban nő a fogyatékos gyermekek száma. A modernitás ebben a vetületben is tönkreteszi a gyermekek életét.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A New England Journal of Medicine (NEJM) című orvosi folyóiratban szerdán megjelent új tanulmány szerint a gyermekek olyan betegségektől szenvednek valamint halnak meg, amelyeket az új tudományos kutatások a modern életvitellel és modernitással, azaz a vegyi anyagoknak való kitettséggel hoznak összefüggésbe, és ezek a megállapítások világszerte a törvények sürgős felülvizsgálatát teszik szükségessé.
A több mint 20 vezető közegészségügyi kutató – köztük az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének (EPA) és az ENSZ egy másik kutatója – által jegyzett tanulmány „számos bizonyítékot” sorakoztat fel, amelyek
több gyermekbetegséget a szintetikus vegyi anyagokkal hoznak összefüggésbe,
és egy sor határozott intézkedést javasolnak a gyermekek jobb védelme érdekében.
A dokumentum rámutat azokra az adatokra, amelyek szerint globális szinten körülbelül 350 000 szintetikus vegyi anyag, vegyi keverék és műanyag van, amelyek többsége fosszilis tüzelőanyagokból származik. A termelés 1950 óta 50-szeresére nőtt, és jelenleg évente körülbelül 3%-kal növekszik, ami az előrejelzések szerint 2050-re megháromszorozódik.
Eközben a nem fertőző betegségek, köztük számos olyan betegség, amelyekről a kutatások azt mutatják, hogy szintetikus vegyi anyagok okozhatják, egyre gyakoribbak a gyermekek körében, és a gyermekek halálozásának és megbetegedésének fő okává váltak – írják a szerzők.
Az összefüggések ellenére, amelyeket a tanulmány szerzői szerint „továbbra is aggasztó gyakorisággal fedeznek fel”, nagyon kevés korlátozás vonatkozik az ilyen vegyi anyagokra, és nincs a forgalomba hozatal utáni felügyelet a hosszabb távú egészségkárosító hatások tekintetében.
„A bizonyítékok olyan elsöprőek, és a gyártott vegyi anyagok olyan káros hatással vannak a gyermekekre, hogy a tétlenség többé nem opció” – mondta Daniele Mandrioli, a tanulmány társszerzője, az olaszországi Ramazzini Intézet Cesare Maltoni Rákkutató Központjának igazgatója. „Cikkünk rávilágít arra, hogy a gyermekek egészségének védelme érdekében paradigmaváltásra van szükség a vegyi anyagok vizsgálatában és a szabályozásban.”
Egy ilyen váltáshoz törvénymódosításokra, a vegyipar szerkezetátalakítására és a pénzügyi befektetések átirányítására lenne szükség – áll a tanulmányban.
A dokumentum számos nyugtalanító adatot azonosít az elmúlt 50 év trendvonalaira vonatkozóan. Ezek közé tartozik a gyermekkori rákos megbetegedések 35%-os növekedése, a férfi reproduktív születési rendellenességek gyakoriságának megduplázódása és az idegrendszeri fejlődési rendellenességek, amelyek minden hatodik gyermeket érintenek. Az autizmus spektrumzavart minden 36. gyermeknél diagnosztizálják, a gyermekkori asztma gyakorisága megháromszorozódott, a gyermekkori elhízás előfordulása pedig majdnem megnégyszereződött, ami „a 2-es típusú cukorbetegség ugrásszerű növekedéséhez vezet a gyermekek és serdülők körében”.
„A gyermekek egészsége egyre inkább lecsúszik a prioritások középpontjából” – mondta Tracey Woodruff, a tanulmány társszerzője, a San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem (UCSF) reproduktív egészséggel és környezettel foglalkozó programjának igazgatója. „Lassan egyszerűen elhanyagoltuk ezt. A klinikai és közegészségügyi közösség és a kormány cserbenhagyta őket”.
A szerzők olyan kutatásokat idéznek, amelyek dokumentálják, hogy
„még a gyermek fejlődésének korai, sérülékeny időszakaiban” a mérgező vegyi anyagoknak való rövid, alacsony szintű kitettség is betegséget és fogyatékosságot okozhat.
A szülés előtti expozíciók különösen veszélyesek, áll a dokumentumban.
„A gyermekkori toxikus kémiai expozíció okozta betegségek hatalmas gazdasági veszteségekhez vezethetnek, beleértve az egészségügyi kiadásokat és a csökkent kognitív funkciókból, fizikai fogyatékosságból és korai halálozásból eredő termelékenységcsökkenést” – jegyzi meg a tanulmány. „A vegyipar nagyrészt externalizálja ezeket a költségeket, és a kormányokra és az adófizetőkre hárítja azokat”.
A tanulmány gazdasági szempontból mutat rá a problémára, ugyanakkor ez a modernitás legnagyobb bűnei közé tartozik, hogy a toxikus anyagoknak való kitettség miatt veszíti nagyon sok gyermek életét igen fiatal korban.
A dokumentum vitatja azt is, hogy a vegyi anyagokkal kapcsolatos törvények számos esetben a védelemben dolgozó szakembereknek nem adják meg a megfelelő jogköröket. Ehelyett a törvények végrehajtásának módja azt feltételezi, hogy minden előállított vegyi anyag ártalmatlan és hasznos, és a kormányzati szabályozókra hárítja a vegyi anyagok azonosítását és értékelését például Amerikában.
„A felismert veszélyeket általában figyelmen kívül hagyták vagy lekicsinyelték, és a felelős vegyi anyagokat korlátozások nélkül vagy korlátozottan továbbra is használatban hagyták” – áll a dokumentumban. „A TSCA elfogadása óta eltelt közel 50 év alatt csak néhány vegyi anyagot tiltottak be vagy korlátoztak az amerikai piacokon”.
A dokumentum szerint az Európai Unióban a vegyi anyagok felügyelete szigorúbb, de még mindig nem nyújt megfelelő védelmet, mivel nagymértékben a vegyipar által szolgáltatott vizsgálati adatokra támaszkodik, és számos mentességet biztosít – állítja a dokumentum. És azáltal, hogy a vegyipar adatain nyugszik, meg is teremtik számukra a lehetőséget, hogy fals adatokat közöljenek.
A dokumentum szerzői egy új globális „elővigyázatossági” megközelítést javasolnak, amely csak akkor engedné a vegyi anyagokat a piacra, ha a gyártók független vizsgálatokkal igazolni tudják, hogy a vegyi anyagok nem mérgezőek a várható expozíciós szinteken.
A kutatók kiemelték, hogy a legfőbb szempont az lenne, hogy tudatosítani kell, miszerint nem hihetünk automatikusan a vegyi anyagok ártalmatlanságában.
„Minden egyes vegyi anyagot tesztelni kellene, mielőtt piacra kerül.”
– mondta Phil Landrigan, a társszerző, aki a Boston College globális közegészségügyi és közjó programját vezeti.
Ezen túlmenően a vállalatoknak a forgalomba hozatal utáni felügyeletet kellene végezniük, hogy termékeik hosszú távú káros hatásai után kutassanak.
„Ajánlásunk lényege, hogy a vegyi anyagokat még a piacra kerülésük előtt tesztelni kell, nem szabad ártatlannak vélni őket, hogy aztán évekkel és évtizedekkel később kiderüljön, hogy károsak” – mondta Phil Landrigan, a társszerző, aki a Boston College globális közegészségügyi és közjó programját vezeti. „Minden egyes vegyi anyagot tesztelni kellene, mielőtt piacra kerül.”
Ezen túlmenően a vállalatoknak a forgalomba hozatal utáni felügyeletet kellene végezniük, hogy termékeik hosszú távú káros hatásai után kutassanak.
Ez magában foglalhatná a lakosságot leginkább érintő vegyi anyagoknak való kitettség biológiai monitorozását is. A betegségregisztereknek szintén alapvető szerepet kellene játszaniuk, de ezeket a megközelítéseket olyan toxikológiai vizsgálatokkal kellene integrálni, amelyek „képesek előre jelezni és gyorsan megjósolni azokat a hatásokat, amelyek az emberekben nagyon hosszú látenciával járhatnak, mint például a rák”. A megnövekedett rákos megbetegedésekkel küzdő népességcsoportoknak, különösen ha gyermekekről van szó, azonnali megelőző intézkedéseket kellene kiváltaniuk.
Míg folyamatosan ömlik ránk a fejlődés istenítéséről szóló propaganda, addig jól látszik, hogy a modern világ az emberi lét legalapvetőbb valamint legapróbb szféráiig behatol, és azokat tönkreteszi. Láthattuk, hogy a vegyi anyagok esztelen előállítása miként hat a gyermekek egészségére, egészen addig, hogy a rákos megbetegedések, valamint az autizmus kialakulásáért is felelőssé tehető. De ez csak az egyik ága a megrontó erőknek, az egyenletbe a digitalizációt például még be sem vettük…
(The Guardian nyomán Szent Korona Rádió)