szerda, április 2, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

2024 a bukott politikusok éve volt, egy focicsapat is összejönne belőlük

A 2024-es év tele volt politikai botrányokkal. Az év elején kirobbant a kegyelmi-ügy, ami nem tett jót  a Fidesznek, de a baloldal sem járt jobban. A bukott politikusok listája olyan nagy, hogy a Telex egy focicsapatnyi embert összeválogatott csak az idei évből.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

“ilyen a politika. Nemcsak dicsőségek és választási győzelmek vannak, hanem bukások is. Kegyetlen világ a mienk” – elmélkedett Orbán Viktor a Mandinernek adott interjúban karácsony előtt. A miniszterelnök elismerte, hogy a Fidesz „két fantasztikusan teljesítő politikai világsztárt” veszített el Novák Katalin és Varga Judit lemondásával.

A februári kegyelmi ügy azonban – hiába próbálja Orbán úgy beállítani – nem csak két, hosszú évek óta épített, nagy karriert befutó politikus bukásáról szólt. Arról már Lázár János beszélt, hogy szerinte a Fidesz kívülről-belülről megrendült a botrány hatására, és a hosszan tartó politikai következményei biztosan látszani fognak a 2026-os választási eredményben. De nem csak a kormánypártot érte érzékeny veszteség idén. A júniusi választás után több ellenzéki párt is kénytelen volt lecserélni a „sztárjátékosát”, többen évtizedes politikai karrier után búcsúztak. Összeszedtünk egy focicsapatnyi országosan ismert politikust, akik idén vonultak vissza a közéletből.

„Államfőként ma utoljára szólok Önökhöz. Lemondok a köztársasági elnöki tisztségről.”

Alighanem ez volt a magyar közélet egyik legnagyobb hatást kiváltó mondata 2024-ben. Nyolc nappal a kegyelmi ügy kirobbanása után, február 10-én elnézést kért Novák Katalin az áldozatoktól, és bejelentette hogy távozik a posztjáról. A köztársasági elnök kegyelmet adott a bicskei gyermekotthon pedofil igazgatóját segítő K. Endrének. A lemondása óta sem tudtuk meg, hogy miért adott kegyelmet, és miként követhetett el ilyen politikai hibát.

2024 a bukott politikusok éve volt, egy focicsapat is összejönne belőlük

A volt köztársasági elnök teljesen a háttérbe vonult tavasszal, majd szeptember elején jelentkezett újra: XY Worldwide néven civil szervezetet alapított Stephen J. Shaw, angol demográfus-filmrendezővel, és annak vezérigazgatójaként folytatja. A szervezet célja, hogy tanácsadással, edukációs programokkal „úttörő megoldásokat” találjanak a világszerte csökkenő születésszámokra, és ösztönöznék a gyerekvállalást. Novák azóta Dél-Koreában és Japánban is tartott előadást a magyar családpolitikáról, de a kegyelmi ügyről továbbra sem lehet kérdezni.

A volt köztársasági elnöknek garantáltan nem lesznek már anyagi gondjai: élete végéig mesés fizetést kap, idén bruttó 5,24 millió forintot vihetett haza minden hónapban. Ezen felül az állam lakást, irodát, titkárságot, autót, sofőrt és egészségügyi ellátást is biztosít neki.

„Az elnök döntésének ellenjegyzéséért a politikai felelősséget vállalom. Visszavonulok a közélettől, lemondok országgyűlési képviselői mandátumomról és az EP-lista vezetéséről is”

– Novákkal Katalinnal együtt bukott Varga Judit is, aki igazságügyi miniszterként felterjesztette, majd az alkotmányos szokásoknak megfelelően ellenjegyezte a köztársasági elnök kegyelmi döntését. Azt a mai napig nem tudjuk, hogy milyen javaslattal küldte el Varga a kegyelmi kérvényt a Sándor-palotának, távozása Orbán szerint az államélet törvényeinek elkerülhetetlen és igazságtalan következménye.

Nem sokáig tűnt el a nyilvánosságból Varga. Márciusban aktivizálta magát, miután volt férje, a politikába beszálló Magyar Péter nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt kettejük egyik régi magánbeszélgetéséről. A hangfelvételeken Varga többek közt azt állította, hogy a Schadl–Völner-ügy irataiból Rogán Antalék kihúzatták magukat. Hajdu Péter műsorában aztán arról beszélt, hogy Magyar éveken át bántalmazta őt, és csak neki köszönhetően kapott állami pozíciókat.

Itt derült ki az is, hogy a volt igazságügyi miniszter asztalosnak tanul. Júniusban új párjával, Windisch Lászlóval, az Állami Számvevőszék elnökével már asztaloscéget alapított, ősszel pedig fény derült egy másik állására is: nemzetközi üzletfejlesztési tanácsadóként dolgozik a Fradi-szurkoló Vertán György Tigra Kft. nevű informatikai vállalatánál, amely jó pár állami megrendelést kapott az elmúlt években. Magyar Péter szerint így fizeti ki a Fidesz és Kubatov Gábor a volt feleségét, míg volt barátnője, Vogel Evelin Vertán György lakásában él.

Viszlát, Brüsszel!

„Elbuktam, és ezért vállalok minden felelősséget és következményt” – írta a Facebook-oldalán a fideszes Győrffy Balázs augusztus közepén, alig pár nappal azután, hogy felvette az EP-mandátumát. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke részegen vitába keveredett egy nővel, és a vita a legnagyobb sajnálatára „tettlegességig fajult”, noha – mint utóbb elismerte – nem emlékszik pontosan a történtekre.

„Azok után, amit tettem, nincs helyem a közéletben” – fogalmazott Győrffy, és lemondott minden posztjáról. Alighanem kevesen mondhatják el magukról Európában, hogy mindössze 38 napig voltak EP-képviselők. Nemesgörzsöny korábbi polgármesterével, volt fideszes országgyűlési képviselővel szemben garázdaság és súlyos testi sértés gyanúja miatt indult eljárás, december közepén hallgatták ki gyanúsítottként. Mandátumát Dömötör Csaba, Rogán Antal korábbi helyettese kapta meg.

„Csináld azt, amiben hiszel, úgy, ahogyan a legjobban tudod, és feküdj le minden este úgy, hogy tiszta a lelkiismereted – ez az én filozófiám. A jövőben is eszerint fogok politizálni. A lelkiismeretem pedig úgy marad tiszta, ha vállalom a felelősséget, és lemondok a pártelnöki pozícióról” – Donáth Anna a Momentum számára teljes katasztrófával felérő júniusi választások másnapján mondott le a posztjáról.

2024 a bukott politikusok éve volt, egy focicsapat is összejönne belőlük

Donáth tavaly februárban nagy reményekkel és az ellenzék megújításának ígéretével tért vissza a politikába a szülési szabadság után, de nem jött össze az áttörés a Momentumnak. A 3,68 százalékos eredménnyel egyetlen képviselőjük se jutott ki az EP-be, és a Fővárosi Közgyűlésből is kimaradtak. Donáth is búcsúzott Brüsszeltől, és egy időre a politikától is.

Távozása óta alig hallani a Momentum volt elnökéről. Szeptember elején gyanúsítottként hallgatta ki az ügyészség csoportosan elkövetett, hivatalos személy elleni erőszak vádja miatt. A vád szerint Donáth Szél Bernadett-tel és Gurmai Zitával erőszakkal lépett fel a NAV pénzügyőreivel szemben 2022 februárjában, amikor előre be nem jelentett razziát tartottak az Iványi Gábor által vezetett Oltalom Karitatív Egyesület Dankó utcai székházában. Donáth szerint politikailag motivált eljárást indítottak ellene egy teljesen „piti és mondvacsinált” ügyben.

„Ezt is, mint mindent, tudni kell abbahagyni”

– fogalmazott januári közleményében Trócsányi László, a Fidesz EP-képviselője, korábbi alkotmánybíró és igazságügyi miniszter. A 2019-es választáson még a kormánypártok EP-listáját vezette, idén azonban hamar jelezte: nem akar újrázni. A 68 éves politikus – állítása szerint – a jövőben csak a rektori feladataira koncentrálna a Károli Gáspár Református Egyetemen. A Fidesz nem szívesen engedné el a tapasztalt jogász kezét: márciusban őt akarták jelölni az Alkotmánybíróságon megüresedett pozícióba, miután Sulyok Tamás köztársasági lett. Trócsányi azonban a Fideszben szokatlan módon elutasította a nyilvános felkérést. Nem sokkal később jött a válasz: csökkentve a hatásköreit, kancellárt ültettek mellé az egyetemen.

Véget ért a brüsszeli politikai pályafutása a fideszes Járóka Líviának is, aki már Magyarország európai uniós csatlakozásának évében, 2004-ben képviselő lett, ő volt az első roma nő a testületben. 2017-ben az Európai Parlament egyik alelnöki posztjáig jutott, 2019-ben újrázott, de a Fidesz 2021-es néppárti távozásának hatása lemérhető abban, hogy 2022-ben hiába indult ismét a posztért, az első jelölt volt, aki visszalépett. Tavasszal azzal került be a hírekbe, hogy egyik asszisztense Gáspár Evelin, Győzike lánya volt. Korábban pedig amiatt lehetett hallani róla, hogy a jótékonysági szervezete 35 millió forint állami támogatást kapott, de semmi nyoma nem volt annak, hogy bármit is csináltak volna a pénzzel. Az antropológus végzettségű politikus azt ígérte: visszatér az egyetemi-akadémiai élethez.

„Búcsúzom. A párttól és belátható időre a magyar belpolitikától és közélettől egyaránt”

– a júniusi EP-választás után lemondott a Jobbik éléről Gyöngyösi Márton, és a tisztújítás után bejelentette a visszavonulását is. Gyöngyösi a Jobbik egyik legismertebb szereplője volt, korábban kilenc évet a magyar parlamentben politizált, az előző ciklust az Európai Parlamentben töltötte.

A Jobbik radikális korszakában, 2012-ben idejét látta, hogy felmérjék: a magyar parlamentben és kormányban „hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára”. Később elnézést kért a kijelentéséért, és tavaly már kipában széderezett az Egyesült Államok nagykövetségén.

A Jobbik Jakab Péter távozása után, 2022-ben választotta meg elnöknek. Két év alatt nem sikerült megállítania az egyre durvább lejtmenetben lévő Jobbikot, a párt az EP-választáson lényegében megsemmisült az 1 százalékos eredménnyel. Távozása bejelentésekor Gyöngyösi bírálta, hogy a Jobbik új vezetése, szerinte hibásan, visszatért a párt gyökereihez, a szélsőjobboldalra, ahol „már most is komoly túlkínálat van”.

„A pártpolitika első vonalából ugyan egy időre bizonyosan kivonulok, a közéletből azonban egyáltalán nem távozom, sőt”

– írta a június 9-i választás napján Ujhelyi István, aki 2002 és 2014 között az MSZP országgyűlési képviselője volt, majd 2014 és 2022 között az Európai Parlamentben képviselte a pártot. A legutóbbi országgyűlési választás után tett egy kísérletet a szocialista párt megújítására, mert szerinte elhervadt a szegfű. Az elképzeléseit nem fogadták jól a párt vezetésében, és végül nem is indult el a tisztújításon, hanem bejelentette, hogy közel három évtized után kilép az MSZP-ből, és nem indul új EP- mandátumért sem.

Ujhelyi Esély közösség néven baloldali mozgalmat alapított, és vasárnapi harangkongatós leveleit már politikai szemtanúként írja alá. Nyár óta az ENSZ turisztikai világszervezetének nagyköveteként dolgozik, feladata az uniós intézményekkel való kapcsolattartás és a szervezet brüsszeli állandó képviseletének működtetése.

Viszlát, hivatal!

Idén vonult vissza a közélettől a Fidesz egyik régi meghatározó politikusa, Pokorni Zoltán. Egyidőben a Fidesz elnöke, frakcióvezetője és oktatási miniszter is volt, de az elmúlt tíz évben már leginkább csak a helyi politikával foglalkozott. Februárban jelentette be, hogy 18 év után leköszön a polgármesterségről, és nem indul a júniusi választáson. A Fidesz el is bukta a XII. kerületet, Kovács Gergely és az MKKP tarolt.

A Telexnek adott interjúban Pokorni arról beszélt, hogy a visszavonulása egy régóta érlelődő gondolat volt. „Már a 2019-es választásnál is hezitáltam, hogy elinduljak-e. Akkor a kollégáim és barátaim erre rábeszéltek. De már akkor is jeleztem ennek a szűk körnek, hogy szándékaim szerint ez volt az utolsó ciklusom.

Azért döntöttem így, mert egy életünk van, és én még szeretnék mást is csinálni a polgármesterségen kívül.

Ha ebbe a ciklusba belevágtam volna, az azt jelentette volna, hogy a végén közel leszek a 70-hez, amikor már új dolgokat elkezdeni sokkal nehezebb, mint most.” Állítása szerint Orbán Viktor nem örült a döntésének, de elfogadta. Ősszel visszament tanítani volt iskolájába, az I. kerületi Toldy Ferenc Gimnáziumba.

2024 a bukott politikusok éve volt, egy focicsapat is összejönne belőlük

„Aktív politikai pályafutásom a mai nappal véget ér, de a jövőben is maradok, ami mindig is voltam: a közélet iránt érdeklődő, konstruktív, kritikus és önkritikus budapesti polgár” – írta Horváth Csaba, aki negyed évszázados politikai karrierjét zárta le szeptember végén, miután a júniusi polgármester-választáson kikapott a momentumos Rózsa Andrástól.

Az MSZP politikusa az elmúlt évtizedekben sok helyen kipróbálta magát: volt országgyűlési képviselő, főpolgármester-helyettes, Budapestért felelős kormánybiztos és polgármester a II. és a XIV. kerületben. „Az elmúlt 22 év minden pillanata nehéz volt, de a budapestiekért végzett munkám minden pillanatát szerettem” – fogalmazott Horváth, aki visszatért a magánszférába, de még van egy elvarratlan közügye: augusztusban Baja Ferenc, Molnár Zsolt és Tóth Csaba mellett ellene is vádat emeltek korrupciós bűncselekmények miatt.

„Elérkezett a nap, amikor életem egy meghatározó szakaszának végére értem. Hogy végleges-e a búcsú azt ma még nem tudom, de most távozom a közéletből.” Így köszönt el a távozó politikusi focicsapatunk 11. játékosa, Mirkóczki Ádám a Facebook-követőitől szeptember végén.

A volt egri polgármester a Jobbik politikusaként lett ismert. 2010 után a párt szóvivője, országgyűlési képviselője volt, majd 2019-ben választották meg Eger polgármesterének. Rövid időn belül összeveszett az őt támogató ellenzéki képviselőkkel és szétesett mögötte a koalíció. 2020-ban kilépett a Jobbikból, és azt is deklarálta, hogy nem része az ellenzéknek. A júniusi választáson egy helyi civil szervezet színeiben indult, de nem sikerült újráznia. Szeptember végén átadta a hivatalt, és a „hosszú, sokszor kegyetlen” másfél évtized után lelépett a politika színpadáról.

Frissítés: Novák Katalin után Varga Judit is lemondott

(Telex nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Egy idős asszony kirablásával és bántalmazásával “ünnepelte” 15. születésnapját egy cigánygyerek

A Kecskeméti Járási Ügyészség minősített rablás bűntette miatt vádat...

Míg Netanjahu magyarországi gyarmatára látogat, addig a zsidók megszállják Gázát

Izrael pofátlansága egyre nagyobb mértéket ölt, ezen nincs miért...

Ukránbűnözés: A rendőrség épülete előtt, kanállal ásta ki drogátadó pontját

Egy II. kerületi civil ruhás nyomozó március 26-án délután...

Anarcho-feministák támadták Puzsérra a buzitüntetés alatt

A kedd esti buzitüntetés sem telt események nélkül. A...

Kategóriák

Egy idős asszony kirablásával és bántalmazásával “ünnepelte” 15. születésnapját egy cigánygyerek

A Kecskeméti Járási Ügyészség minősített rablás bűntette miatt vádat...

Míg Netanjahu magyarországi gyarmatára látogat, addig a zsidók megszállják Gázát

Izrael pofátlansága egyre nagyobb mértéket ölt, ezen nincs miért...

Ukránbűnözés: A rendőrség épülete előtt, kanállal ásta ki drogátadó pontját

Egy II. kerületi civil ruhás nyomozó március 26-án délután...

Anarcho-feministák támadták Puzsérra a buzitüntetés alatt

A kedd esti buzitüntetés sem telt események nélkül. A...

Utasokkal teli buszra mért csapást egy ukrán kamikaze drón

Legalább 16 ember megsérült a frontvonalban fekvő Gorlovka városban,...

Svédország viselkedési kódexet vezet be a migránsok számára

Annyira nem tudnak viselkedni a migránsok, hogy magatartási kódexet...

Magyar Péter szerint egy éve még vele akart színpadra állni Győzike

Az ellenzék aktuális sztárja reagált arra, hogy Győzike és...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55