Az UNESCO jelentése szerint az utóbbi években négy naponta megölnek egy újságírót. A legtöbbet az elmúlt évben Izrael ölte meg.
Világszerte négynaponta megölnek egy újságírót az utóbbi két évben, és az esetek túlnyomó többségében senkit nem vontak felelősségre az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) szombaton nyilvánosságra hozott jelentése szerint, írja az MTI.
Tavaly és tavalyelőtt összesen 162 újságírót öltek meg, az esetek több mint fele valamilyen fegyveres konfliktus által sújtott országban történt.
Aki viszont nem háborús övezetben haltak meg, jellemzően a szervezett bűnözéssel és korrupciós bűncselekményekkel kapcsolatos munkájukkal összefüggésben lettek gyilkosság áldozatai, vagy tüntetések tudósítása közben haltak meg.
Az UNESCO kétévente készít jelentést az újságírók biztonsági helyzetéről, az előző jelentéshez képest mostanra 38 százalékkal emelkedett a megölt újságírók száma.
2022-ben a legtöbb újságírót (19-et) Mexikóban gyilkolták meg, míg tavaly a palesztin területeken, ahol 24 esetet jegyeztek fel.
Az UNESCO jelentése arra is rámutat, hogy az esetek többségében senki nem vontak felelősségre, idén világszerte az újságíró-gyilkosságok mintegy 85 százalékában nem büntettek meg senkit.
Legutóbb október 25-én jelentettek arról, hogy újságírók vesztették életüket egy izraeli légicsapásban Dél-Libanonban.
A legnagyobb sajtóvisszhangot kiváltó eset a palesztin területekről Shireen Abu Akleh ciszjordániai meggyilkolása volt, ugyanakkor sem az AFP, sem az AL Jazeera tudósítói nem voltak tőlük biztonságban. De érdemes azt is megjegyezni, hogy Ukrajnában sem életbiztosítás az igazság feltárása.
(444 nyomán Szent Korona Rádió)