szerda, április 2, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Út a harcos kereszténységig, és annak teológiai háttere

Modern világunkban az istentelen, liberális embertömeg elvárja a keresztényektől a Jézusi szeretet nevében történő teljes passzivitást a jelen társadalom viharaival szemben, de a hívő ember számára nem csak az elszánt és állhatatos “passzív” ellenállás (melynek a mártíromság a csúcsa) hanem az aktív, a hit(és hívők) védelmében elkövetett cselekedetek is Istennek tetsző dolog. Mi volt az út melynek során a Megváltó szelíd tanításaitól eljutottunk a keresztény harciasságig és mi ennek a teológiai háttere? D. Fekete Balázs ezt az utat mutatja meg. A keresztes hadjáratok teologiája című írásában, mely a Duo Gladii III évfolyam 3. számában jelent meg. A lapszám megrendelhető a Duo Gladii honlapján, ahol korábbi lapszámok is elérhetőek, valamint támogatói pólók is.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Napjainkban a keresztes hadjáratokkal kapcsolatosan két gyakori hozzáállással találkozhat az érdeklődő olvasó. Az első a marxista történetírás terméke, miszerint az Egyház politikai hatalmának gyarapítására „ideológiának” használta a hitet és a vallást, s ezáltal emberek tömegeit vetette „feudális” függésbe. A másik nézet egy keresztény körökben is elterjedt megközelítés, a felvilágosodás korának ideológiájában gyökerezik. Azt állítja, hogy a felvilágosodás előtti korban az Egyház épp olyan „barbár” volt, mint a kor embere, és felelősség terheli cselekedeteiért. Ma, e „felvilágosult” korban az Egyház szüntelen bocsánatért kell, hogy esdekeljen a világ előtt, melyet megsértett, s mindez kiegészül egy felfokozott pacifizmussal, mely esetenként még a szóbeli vitát, a hitvédelmet is elveti a „szeretet” nevében.

*

Krisztus mindössze egyszer alkalmazott nyílt erőszakot, amikor a templomból kiűzte a kereskedőket és a pénzváltókat egy kötelekből font ostorral (Jn 2,15). Szent Lukács az utolsó vacsora leírásakor megörökít egy jelenetet evangéliumában, amikor Krisztus – egy értelmezés szerint – a harcra buzdít: „»Most azonban – folytatta –, akinek van erszénye, vegye elő, ugyanúgy a tarisznyáját is. Akinek pedig nincsen, adja el a ruháját, és vegyen rajta kardot.« […] »Uram – mondták –, nézd, van itt két kard!« Erre csak annyit mondott: »Elég.«” (Lk 22,36; 22,38).

*

Krisztus – amint arra hivatkozik – nem eltörölni jött a Törvényt (vö. Mt 5,17), hanem beteljesíteni, ahhoz tehát, hogy Jézus tanítását megérthessük, szükséges néhány gondolatot szentelnünk az Ószövetség tanulmányozásának. A történelem „legharciasabb” könyveinek gyűjteménye az Ószövetség, átitatva a „szent háború” tudatától, s e tekintetben a Koránt is felülmúlja. Istent a „Seregek Uraként”, a háborút pedig „Isten háborújaként” emlegeti (vö. Iz 8,13; Jer 50,18; Kiv 17,16; 1 Sám 18,17; Szám 21,14). A háborúk oka Isten szava, melyet Ábrahámhoz intézett, miszerint Isten a zsidó népnek adja Kánaán földjét (vö. Ter 15,18). A „Jó” és „Rossz”, Isten népe és a „pogányok” harca hatja át az Ószövetség háborúit, az ellenség ideiglenes győzelme is Isten akarata, ami pedagógiai célzattal bír a zsidók számára. A földi háborúk értelmezhetőek annak a folyamatos természetfeletti küzdelemnek a kivetüléseként, melyet Isten ellen vív a gonosz lélek, de a végső győztes csak a Jó, azaz Isten lehet.

*

Az I–II. századi egyházatyákról megállapíthatjuk, hogy rendelkeztek ugyan kellő harciassággal, hogy hitüket megvédjék, de ennek eszköze gyakran a mártírhalál volt. Fontos belátnunk, hogy a korai kereszténység pacifizmusa nem azonos napjaink „pacifizmusával”. A keresztény mártírok ismérve nem a beletörődés, hanem az elszántság és makacs szilárdság volt, amelyek következtében életüket is hajlandóak voltak feláldozni, hogy ne vétsenek Isten ellen.

*

Ágostonnal szemben, a birodalom keleti felében kialakuló egyház más elveket képviselt. Nagy Szent Vazul szerint a háborúban való emberölés is gyilkosság: A katonának teljesíteni kell a parancsot – tanította –, de ha ütközetben embert ölt, három évig kellett tartózkodnia a szentáldozástól. A bizánci katonát nem tartották ugyan gyilkosnak, de nem járt neki különös tisztelet sem, nem vált mártírrá, amennyiben csatában esett el – még ha a hitetlenek elleni küzdelemben történt is –, mivel a mártírok egyetlen fegyvereként a hitet nevezték meg. A hitetlenek elleni harcot elkerülhetetlen rossznak, a keresztények elleni háborút kétszeres bűnnek tartották.

*

Alig egy évszázaddal később Nagy Károly császár nem is habozott élni a lehetőséggel, s Krisztus igéjének terjesztésére komoly erőket mozgatott meg. Károly tevékenysége során új értelmet nyert a keresztény háború: már nem egyszerűen a bűnösök megbüntetésére, az Egyház védelmezésére szolgált, hanem misszionárius tevékenységgé lépett elő. A császár birodalmának kiterjesztése során ügyelt arra, hogy a leigázott népeket krisztianizálja is, noha ez nem békés eszközökkel történt: Károly szászok elleni hadjáratai során nem hagyott más alternatívát ellenségeinek, mint megtérést vagy halált. A szászok eleinte gyakran ez utóbbit választották, ami kivégzésüket vonta maga után. A 782-es verdeni csata után 4 500 szász foglyot mészároltak le a frankok. Mai szemmel nehezen érthető módon azonban Károly véres tetteit mégis siker koronázta.

*

Nagy Károly utódai – ha nem is ily látványosan – folytatták a nagy császár által lefektetett hagyományt. 823-ban I. Paszkál pápa a Karoling Lothár császári koronázási szertartása során egy megszentelt kardot nyújtott át az uralkodónak, jelképesen felhívva őt e gesztussal az egyház védelmére és a hit terjesztésére. Először, a IX. században IV. Leó pápa jelentette ki, hogy aki az egyház védelméért folyó harcban esik el, az bűnbocsánatot nyer. VIII. János mártírok rangjára emelte a hitetlenek ellen vívott harc hősi halottjait, I. Miklós pedig megtiltotta a bűnös férfiaknak a fegyverviselést. Kivételt képezett ez alól az, aki a hitetlenek elleni háborúba indult.

*

Az 1064-ben II. Sándor pápa által hirdetett „szent háború”, melynek célja az Ibériai-félsziget visszahódítása volt a muszlimoktól, már mutatott némi hasonlóságot a későbbi nagy keresztes vállalkozásokkal. A keresztes háborúk teológiájának létrejöttéhez utolsóként VII. Gergely járult hozzá, aki 1074-ben bűnbocsánatot hirdetett azok számára, akik a Jeruzsálemet elfoglaló, keresztényeket mészároló pogányok ellen, a Szent Sír felszabadításáért folyó küzdelem során halnak meg. Az ideológiai hátteret Gergely pápa két híve, Luccai Anzelm és Bonzio de Sutri dolgozta ki: a Gonosz ellen folytatott harc „nem üldözés, hanem a szeretet megnyilvánulása”.

*

A XI. század végén meginduló első keresztes hadjárat (1096–1099) látványos, páratlan sikerrel ért véget, de hamar bebizonyosodott, hogy a megszerzett területek visszafoglalásánál nehezebb feladat azok megtartása. A lovagok jelentős része a hadjárat után visszatért Európába, mások nem akartak részt venni az újonnan létrehozott keresztes államok védelmezésében. A korabeli forrásokban is tetten érhető e szándék, ugyanis kivétel nélkül a keresztes vállalkozások résztvevőit „peregrinus” névvel illetik a krónikások, ami zarándokot jelent, a megnevezés pedig magában foglalja, hogy az útra kelők célja a szent helyek meglátogatása után a hazatérés, nem pedig a területfoglalás.

*

Elérkeztünk gondolatmenetünk – talán – legfontosabb momentumához, ahol a kereszténység és a háború összhangba kerül. Beláthatjuk, hogy a Krisztusért való harc nem más, mint egy lelkiség, amely szerint Isten dicsőségéért fegyverrel is lehet küzdeni, de ennek megvannak a szigorú szabályai. Ha visszatérünk a De Laude Novae Militiae gondolatmenetéhez, megtudjuk, hogy a pogányok megtérítésének módja nem lehet azok lemészárlása, mely önmagában nem is hirdetné Isten dicsőségét, hiszen szöges ellentétben áll Krisztus tanításával, de itt nem is azok megtérítéséről esik szó, hanem a már megtértek védelmezéséről. Clairvaux-i Szent Bernát leszögezi, hogy amennyiben van más mód a keresztények megóvására a pogányok támadásaitól, akkor válasszák azt, de ha nincs, akkor „helyesebb, hogy megölessenek, mintsem nyugodtan hagyjuk a vétkezők pálcáját az igazak részén: hogy esetleg rosszra nyújtsák ki kezeiket az igazak.

(Duo Gladii – Szent Korona Rádió)

A fényteli középkorról mesél a Duo Gladii legújabb száma

Duo Gladii Podcast: A fényteli középkorról mesél a legújabb szám

A katolikus egyház hivatalos álláspontja a homoszexuális együttélésekről

Túl a Vikingeken – A germán szellemről a Duo Gladiiban

Célkeresztben a demokrácia – Jön az április-májusi Duo Gladii

Duo Gladii: Tradicionális jobboldali szellemben Trianonról

Egy fogalom szimbolikája: Duo Gladii – Két Kard

Legfrissebb

Support for presecuted Christians

Members of HVIM expressed their support for persecuted Christians...

Egy idős asszony kirablásával és bántalmazásával “ünnepelte” 15. születésnapját egy cigánygyerek

A Kecskeméti Járási Ügyészség minősített rablás bűntette miatt vádat...

Míg Netanjahu magyarországi gyarmatára látogat, addig a zsidók megszállják Gázát

Izrael pofátlansága egyre nagyobb mértéket ölt, ezen nincs miért...

Kategóriák

Support for presecuted Christians

Members of HVIM expressed their support for persecuted Christians...

Egy idős asszony kirablásával és bántalmazásával “ünnepelte” 15. születésnapját egy cigánygyerek

A Kecskeméti Járási Ügyészség minősített rablás bűntette miatt vádat...

Míg Netanjahu magyarországi gyarmatára látogat, addig a zsidók megszállják Gázát

Izrael pofátlansága egyre nagyobb mértéket ölt, ezen nincs miért...

Ukránbűnözés: A rendőrség épülete előtt, kanállal ásta ki drogátadó pontját

Egy II. kerületi civil ruhás nyomozó március 26-án délután...

Anarcho-feministák támadták Puzsérra a buzitüntetés alatt

A kedd esti buzitüntetés sem telt események nélkül. A...

Utasokkal teli buszra mért csapást egy ukrán kamikaze drón

Legalább 16 ember megsérült a frontvonalban fekvő Gorlovka városban,...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55