Az alkotmánybíróság szerepét betöltő amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság pénteki döntése a magzatgyilkosság ügyében nem meglepő módon heves reakciókat váltott ki az Egyesült Államokban, és ellenérzéseket keltett az ENSZ vezetésében is.
Exkluzív anyagok, mémek, rövid hírek, amiket nem feltétlenül rakunk ki a weboldalunkra…
Joe Biden amerikai elnök “hibásnak, szélsőségesnek és irreálisnak” bélyegezte az amerikai szövetségi bírósági magzatgyilkosságról szóló döntését, és kijelentette: politikusoknak nem szabadna beleszólniuk olyan döntésbe, amelyet egy nőnek és orvosának kell meghoznia, valamint hogy “ő minden tőle telhetőt megtesz” majd annak érdekében, hogy a nőknek azokban a tagállamokban is joguk legyen a magzatgyilkossághoz, amelyekben azt a szövetségi legfelsőbb bíróság határozata nyomán megtiltják.
Megjegyezte azonban, hogy egy elnöki rendelet az ügyben nem garantálná a nőknek a választás jogát. Arra kérte az abortusz jogért harcoló szervezeteket, hogy ha tüntetnek, békésen tegyék.
“Az erőszak soha nem elfogadható!”
– szögezte le azoknak, akik vérszemet kapva ragaszkodnak ahhoz, hogy a védekezni nem tudó, tehetetlen kisgyermekeket meggyilkolják.
Felszólította a washingtoni szövetségi törvényhozást, hogy ne hagyja ennyiben a dolgot, a választópolgárokat pedig arra, hogy szavazatukkal fordítsanak majd a helyzeten.
“Ezzel nincs vége, önöké az utolsó szó”
– jelentette ki.
Donald Trump előző elnök viszont dicsérte a legfelsőbb bíróság döntését. A konzervatív Fox televíziónak nyilatkozva azt mondta:
“az alkotmányon alapul, visszaadja a jogokat, amelyeket régóta vissza kellett volna adni, és mindenkinek jó lesz”.
Nancy Pelosi, a washingtoni képviselőház demokrata párti elnöke szerint a bírósági döntés “felháborító és szívszorító, radikális, szélsőséges”.
“Beteljesíti a Republikánus Párt azon sötét és szélsőséges célját, hogy elvegye a nők jogát attól: maguk hozhatják meg döntéseiket a reproduktív egészségügy kérdésében. A republikánusok országos abortusztilalmat akarnak, ezért nem szabad megengedni, hogy többségük legyen a kongresszusban”
– mondta újságírók előtt, miközben könnyeivel küszködött.
Mike Pence volt alelnök ki is jelentette, hogy a konzervatívoknak nem szabad nyugodniuk mindaddig, amíg az élet szentségét vissza nem állítják az Egyesült Államok minden tagállamának jogrendszerében.
A katolikus egyház vezető püspökei üdvözölték a döntést, és üdvözölte a döntést sok evangéliumi keresztény vezető is. Több protestáns egyházi vezető és több zsidószervezet azonban elítélte a döntést, utóbbiak azzal indokolták ezt, hogy “a tilalom ellentmond a zsidó hagyományoknak.”
“Az abortuszhoz történő hozzáférés korlátozása nem tántorítja el az embereket attól, hogy el akarják azt végeztetni magukon, viszont így életveszélyesebbé válik a beavatkozás. A szexuális és reproduktív egészség és az ehhez való jog a nők és a lányok szabad akaratának és egyenlőségének alapja”
– jelentette ki Stéphane Dujarric, António Guterres ENSZ-főtitkár szóvivője újságíróknak a bírósági döntésre reagálva.
Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa pedig azt írta: az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság döntése az abortusz tulajdonképpeni betiltásáról
“szörnyű csapás a nők emberi jogaira és a nemek egyenlőségére. A döntés sok millió amerikai nőt foszt meg az autonómiától, főleg a kisjövedelműeket és a faji, illetve etnikai kisebbségekhez tartozókat”
– olvasható a főbiztos közleményében. Bachelet szerint a bírósági döntés “jelentős visszalépés” [a jogfejlődésben], hiszen az utóbbi 25 évben a világ több, mint ötven országa enyhítette abortuszellenes törvényét. Szerinte az Egyesült Államok most eltávolodott ettől a “haladó” tendenciától.
Az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) adatai szerint a világon elvégzett abortuszok 45 százaléka nem biztonságos körülmények között történik, így az anyák vezető halálozási okává vált. A terhességek csaknem fele nem kívánt a világon, és akár több, mint 60 százalékuk végződhet magzatgyilkossággal.
Az Egyesült Államok is csatlakozott 1994-ben ahhoz a programhoz, amelyben a részt vevő országok elismerik, hogy a nem biztonságos körülmények között végrehajtott abortusz mennyire veszélyes – emlékeztetett az ENSZ-szervezet.
A pénteki döntés egyik támogatója a szövetségi legfelsőbb bíróságban Clarence Thomas konzervatív bíró, aki különvéleményt fogalmazott meg az indoklásban. Ebben arról is írt, hogy szerinte a bíróságnak meg kell vonnia a jogot a fogamzásgátló szerekhez történő hozzáféréstől, valamint vissza kell vonnia az azonos neműek házasságának jogát is.
Pénteken a középnyugati Missouri állam igazságügyi tárcavezetője bejelentette: az államban azonnali hatállyal betiltják az abortuszt.
Ritka pozitívum az USA-ban: Oklahomában betiltották az abortuszt
Parazitának nevezik a magzatokat az Aldi abortusz-támogató reklámfilmjében
(Mandiner nyomán Szent Korona Rádió)