A lázadók által elfoglalt új Szíria eléggé döntésképtelennek mutatkozik. Elfogadja, visszakozik, majd újra hívja. Most az oroszok Szíriában való jelenléte a tét, amelyről Ahmed Hussein Al-Sharaa szír elnök legújabban úgy döntött, hogy az orosz katonai bázisok maradhatnak.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A lázadók által megalakított új szíriai kormány az amerikai Washington Post cikkén keresztül azt üzente meg a nemzetközi közösségnek, hogy az eddigi két katonai bázison továbbra is Szíriában szeretné tartani az orosz hadsereg erőit. Oroszország légierője, hadiflottája valamint szárazföldi csapatai Szíriában most még Khmeimimben és Tartusban vannak jelen.
Szíria új védelmi minisztere, Murahf Abu Kasra a Washington Postnak nyilatkozva kijelentette, hogy Oroszország megtarthatja katonai támaszpontjait Khmeimimben és Tartusban a Földközi-tenger partján.
Viszont kijelentette, hogy csak addig,
„amíg a Kreml igényei megegyeznek az Arab Köztársaság új kormányának az érdekeivel”.
Az új szíriai védelmi miniszter elmondása szerint Oroszország hozzáállása az új damaszkuszi vezetéshez “jelentősen javult” Bassár el-Aszad kormányának bukása óta. Korábban Moszkva Aszad egyik legfontosabb szövetségese volt, olyannyira, hogy bukása után oda menekült.
Most Oroszország katonai és stratégiai együttműködésről tárgyal az új szíriai hatóságokkal.
Az iszlamista vezető politikus újságírói kérdésre válaszolva beszélt arról is, hogy őt és szövetségeseit az orosz légierő még bombázta mielőtt átvette volna a hatalmat Szíriában. Ezzel összefüggésben Kasra azt hangsúlyozta, hogy szerinte „a politikában nincsenek örök ellenségek”. A szíriai vezető megemlítette azt is, hogy kormánya lehetőség szerint minél több új szövetségi megállapodást akar megkötni ami érvényes a Moszkvával való együttműködésre is.
Az amerikai lap cikkében az is szóba kerül, hogy a szíriai helyzet egyre tovább eszkalálódik. Az Izrael által támogatott csoportok jelenleg éppen megpróbálják elfoglalni Libanon egy részét. Ugyanakkor egyre élesebb a szembenállás a Szíriában a hatalmat megragadó dzsihadista csoportok és a szíriai alaviták között.
Az új Szíria nem látja szívesen Oroszországot a tartuszi kikötőben
(Origo nyomán Szent Korona Rádió)