Több cikken keresztül foglalkoztunk már azzal, hogy az emberi test mely részeiben mutattak ki eddig mikroműanyagokat. Olyan helyeken is megtalálhatók, ahol semmi keresnivalójuk nem lenne. Sajnos nem csak a körülöttünk lévő tárgyakról (például mikróban melegített műanyag edényekről) kerülnek be a szervezetünkbe, hanem már az ételekben is jelen vannak, amiket fogyasztunk.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Egy friss kutatás aggasztó eredményeket hozott napvilágra az emberi agyban található mikroműanyagok mennyiségével kapcsolatban. A ScienceAlert beszámolója szerint a boncolás után vett mintákon alapuló vizsgálat kimutatta, hogy az agyban egyre több apró műanyag részecske halmozódik fel.
Az Új-Mexikói Egyetem kutatói, Alexander Nihart vezetésével, összehasonlították a tavalyi mintákat korábbi adatokkal. Meglepő módon az agyban nagyobb koncentrációban találtak mikroműanyagokat, mint a májban vagy a vesében.
A mikroműanyagok elterjedése
A műanyaggyártás robbanásszerű növekedése az 1950-es évektől kezdődően (mintegy 9 milliárd tonna 2019-ig) hozzájárult a probléma súlyosbodásához. A nem újrahasznosított műanyagok idővel apró részecskékre bomlanak, amelyek mára gyakorlatilag mindenhol megtalálhatók, a tengerfenéktől az emberi szervezetig.
Kutatási eredmények
A tanulmány 52 elhunyt személy szövetmintáit vizsgálta, akik 2016 és 2024 között hunytak el. Minden mintában találtak mikroműanyagokat, de az agyszövetekben akár 30-szor magasabb koncentrációban, mint a májban vagy a vesében. Ez különösen meglepő, figyelembe véve, hogy az utóbbi két szerv fontos szerepet játszik a szervezet méregtelenítésében.
A kutatók az 1997 és 2013 közötti időszakból származó adatokat is elemezték, és egyértelmű növekvő tendenciát figyeltek meg. Úgy tűnik, a környezetben exponenciálisan növekvő mikro- és nanoműanyag-koncentráció az emberi szervezetben is tükröződik.
Egészségügyi következmények
Bár a mikroműanyagok pontos egészségügyi hatásai még nem teljesen tisztázottak, néhány megfigyelés aggodalomra ad okot:
- A demenciában szenvedő alanyoknál magasabb volt a mikroműanyag-koncentráció az agyban.
- A demencia az agyszövet sorvadásával és a vér-agy gát károsodásával jár, ami növelheti a műanyag részecskék bejutásának esélyét.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy további vizsgálatokra van szükség a mikroműanyagok hosszú távú hatásainak feltárásához és az esetleges egészségügyi kockázatok pontos meghatározásához.
Az emberi vér után, a tüdőben is kimutatták a mikroműanyagok meglétét
(24.hu nyomán Szent Korona Rádió)