A vizsgált étolajok mindegyikében kimutatható a mikroműanyag – még az üvegcsomagolásban árultakban is.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az étolajok is mind mikroműanyagokkal szennyezettek – írta Facebook-posztjában a Rizikometer. Az élelmiszeripari trendekkel és kockázatfigyeléssel foglalkozó csapat egy közelmúltbeli tanulmányra alapozta ezt az állítást.
Nem számít a csomagolás anyaga
Olíva-, napraforgó- és vegyes magolajokat elemeztek a Bolognai Egyetem és a FISABIO-Public Health kutatói. A vizsgált termékek között műanyag- és üvegpalackokba csomagolt étolajokat is szerepeltek.
A tudósok minden egyes mintában találtak kimutatható mennyiségű mikroműanyagot, és nem volt jelentős különbség a műanyag és az üveg csomagolásban árult termékek szennyezettsége között. Ez tehát arra utal, hogy a mikroműanyag nem a csomagolóanyagokból kerül az élelmiszerekbe, hanem a gyártási vagy a palackozási folyamat során.
Még nem tudjuk pontosan, hogy mekkora a veszély
Az étolajokban kimutatott mikroműanyagok többsége polietilénből (50,3%), illetve polipropilénből (28,7%) származott. Mikroműanyagnak egyébként az 5 milliméternél kisebb műanyagrészecskéket, műanyagtöredékeket nevezzük. Már ismert róluk, hogy az emberi szervezetben felhalmozódnak, ennek hosszú távú egészségi hatásai viszont egyelőre ismeretlenek.
Az emberi vér után, a tüdőben is kimutatták a mikroműanyagok meglétét
(Házipatika nyomán Szent Korona Rádió)