Az elmúlt években a Magyar Honvédség jelentős fejlesztésekbe kezdett a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretében, melyek célja a modern, csúcstechnológiás eszközökkel történő felszerelés, hogy biztosítsák a régió védelmi képességeit és a „NATO kötelezettségek teljesítését”. Lássuk, hogy pontosan hol tartunk jelenleg! Az biztos, hogy nem lesz a térség meghatározó ereje a magyar haderő, mint itt erről bővebben írtunk, de fontosak ezen eszközbeszerzések!
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) Önjáró Lövegek
A Magyar Honvédség összesen 24 darab Panzerhaubitze 2000 önjáró tarackot rendelt, amelyek közül jelenleg 12 darab már szolgálatban áll. Ezek a 155 mm-es kaliberű lövegek a legkorszerűbb tüzérségi eszközök közé tartoznak, 40-56 km-es hatótávolsággal rendelkeznek, attól függően, hogy standard vagy nagy hatótávolságú lőszert használnak. Ez a darabszám nagyon csekély, de a tűzgyorsasága és mobilitás valamennyit ellensúlyoz. A „hagyományőrző” D-20-as tarackok kiváltására nagy szükség volt már. Így legalább a tüzérség, mint fegyvernem nem vész el.
Leopard 2A7HU Harckocsik
A Magyar Honvédség jelenlegi állománya 26 darab Leopard 2A7HU harckocsit foglal magába, amely a végső terv szerint 44 darabra bővül 2028-ig. Ezeket a harckocsikat városi és nyílt terepen egyaránt hatékonyan lehet alkalmazni. A tatai Klapka György 1. Páncélosdandár részeként szolgálnak, és a legmodernebb szimulációs technológiával képzik ki a személyzetüket.
Itt is a darabszám a legnagyobb probléma. Eggyel régebbi harckocsi típus, de nagyobb darabszám, vagy emellé egy nagyobb darabszámú beszerzés lehet jobb döntés lett volna. Kiöregedett T-72-esek cseréje már időszerű volt mindenképpen. A fentiekhez hozzájön persze még pár darab Leo2A4-es, amit az átképzésre használtunk.
Lynx gyalogsági harcjármű
Nagy mozgékonyságú, kiváló páncélvédettségű, nagy tűzerejű harcjárműről beszélhetünk. Az elöregedett BTR-ek és a hiányzó BMP-k pótlására alkalmas, legkorszerűbb eszköz.
Jelenleg nem tudni, hogy pontosan hány darab készült el, illetve van a csapatoknál. Zalaegerszegen, a Rheinmetall gyárban gyártják őket. Az első kigördülő példányt átadták, kétszer is.
2022. októberében adták az elsőt, és összesen 220-240 darabot tervez a Magyar Honvédség rendszeresíteni. Háromfős személyzet és 8 lövészt tud szállítani, tehát páncélozott csapatszállító.
Moduláris felépítésének köszönhetően kialakítható sebesültszállító, parancsnoki és egyéb jármű belőle, például ellátható drónelhárító toronnyal is – magyarul a csapatlégvédelem jelentős részét erre az eszközre bíznánk. A 200 feletti példányszám ugyan jól hangzik, és tényleg hitech eszközről van szó, de ha mindenre is ezt akarjuk variálni, akkor ugyanúgy csak mutatóban lesz mindegyik verziójából.
Gidrán Páncélozott Harcjárművek
Jelenleg 48 Gidrán páncélozott harcjármű érkezett meg, és a tervek szerint az állomány 300 darabra bővül a következő években. Ezek a járművek különböző funkciókat látnak el, beleértve a mobil parancsnoki központként és tűzvezető pontként történő alkalmazást. Az alapvetően török fejlesztés hazai gyártású is tervben van. A BTR-k kiváltására alkalmas ezen eszköz is.
Airbus H145M és H225M Helikopterek
A Magyar Honvédség 20 darab Airbus H145M könnyű, többcélú helikopterrel rendelkezik, amelyeket széleskörű feladatokra, például harci támogatásra és mentési műveletekre is használnak. Ezen felül 16 közepes szállítókapacitású Airbus H225M helikoptert is beszereztek, amelyekből eddig 10 darab érkezett meg. Ezek a helikopterek nagy mennyiségű rakományt képesek szállítani, növelve a katonai műveletek rugalmasságát.
Fájó viszont, hogy nem pótolják a harcihelikopter-képességet. Állítólag azért nem – miután magyarázkodásra kényszerültek egy prezentáció miatt-, mert nem is akarunk harcihelikoptereket, lesz nekünk drónunk.
KC-390 Millennium Szállítógépek
Magyarország két KC-390 Millennium szállítógépet szerzett be, amelyek közül az első példány nemrég érkezett meg Kecskemétre. Ez a szállítógép képes akár 26 tonna rakomány vagy 80 felfegyverzett katona szállítására, és légi utántöltési képességgel is rendelkezik, ami kritikus szerepet játszik a logisztikai és humanitárius műveletek támogatásában. A gép intenzív betegellátó egységgel is felszerelhető, ami különösen hasznos a humanitárius missziók során
NASAMS légvédelmi rendszer
A Honvédség modernizációja a légvédelem megerősítésére is kiterjedt. A norvég Kongsberg és az amerikai Raytheon által fejlesztett NASAMS rakétaütegekből kettőt rendelt Magyarország, hogy a légvédelmi kapacitását jelentősen növelje. Az első rendszerek telepítése 2024-től indul.
Egyéb beszerzések
- Iron Dome légvédelmi rendszer: Az izraeli Iron Dome rendszer beszerzése folyamatban van, ami a rakétatámadások elleni védekezést biztosítja.
- HIMARS rakétatüzérségi rendszer: Magyarország több HIMARS rakéta-sorozatvetőt is vásárol az Egyesült Államoktól, amelyek növelik a tüzérségi csapásmérő képességeket.
- Várpalotai lőszergyár: Az új tüzérségi lőszergyár a Rheinmetall céggel közösen fejleszti a magyar hadiipart, biztosítva a hazai lőszerellátást és csökkentve a külföldi függőséget
A Magyar Honvédség modernizációs programja egyre inkább láthatóvá válik az új fegyverrendszerek és eszközök formájában. A beszerzési program kimondott célja, hogy a magyar haderő korszerű, NATO-kompatibilis és stratégiai szempontból rugalmas képességekkel rendelkezzen, de a beszerzések költségei és fenntartási terhei továbbra is figyelmet érdemelnek.
Továbbiakban beszélnünk kellene a humán oldalról is, az alakulatok feltöltöttségéről, illetve a tartalékos rendszerről is. A katonák személyes felszerelése és fegyverrendszere is cserélés alatt áll.
A morálra viszont pusztítóan hatnak azon esetek, amik a katonáinkat szégyenkezésre kényszerülnek: példának említhetnénk a cigány katona szereplését a Megasztárban. Információink szerint az állomány jelentős része megdöbbent és felhorkant.
Ez a Magyar Honvédség!? Egy cigány egyenruhában bohóckodhat a Megasztárban
Újabb három Leopard2A7HU érkezett, de mit is kell tudni ezekről a nagyvasakról?
(Szent Korona Rádió)