Putyin az ICC elfogatóparancsa miatt hagyja ki a brazíliai BRICS csúcsot, de jelezte a kínai elnök is, hogy szintén távol marad. A BRICS erőtlenedését jelzi ez? Vagy csak még el sem jutott odáig a szerveződés, hogy erő tényezőnek lehessen nevezni? Dugin válaszol.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Hszi Csin-ping utasította vissza, hogy részt vegyen a BRICS csúcstalálkozón. Sokan máris szenzációként próbálják beállítani ezt az eseményt, de személy szerint nem látok benne semmi különös politikai jelentőséget. A BRICS egy nagyon komoly szervezet, amely még mindig a kialakulásának kezdeti szakaszában van. Potenciálját még mindig alig ismerik. Eddig a BRICS csupán felvázolta egy jövőbeli többpólusú világrend körvonalait, amelyben a különböző pólusok civilizációs államok: Oroszország, Kína, India, az iszlám világ, valamint Afrika és Latin-Amerika országai. Összességében ez még mindig csak a többpólusúság előzetes vázlata.
Természetesen vannak ellentmondások a pólusok között is. Az iszlám világban nagy bizonytalanság uralkodik, különösen a Közel-Keleten jelenleg zajló tragikus és félelmetes események fényében: az úgynevezett 12 napos háború Izrael és Irán között. Ezzel párhuzamosan fokozódtak a feszültségek Irán és India, valamint India és Pakisztán között. Mindez kétségtelenül komoly kihívásokat jelent a multipolaritás eszméjének.
Véleményem szerint jelenleg olyan helyzetben vagyunk, hogy a BRICS fejlődésére vonatkozóan nem várható egyértelmű stratégiai irányvonal. Fontos, hogy egyáltalán megrendezésre kerülnek ezek a csúcstalálkozók, és hogy ez a multipoláris blokk továbbra is összefog. Ugyanakkor úgy gondolom, hogy az államfők jelenléte nem mindig szükséges. Valószínűleg nincsenek olyan érett vagy teljesen kidolgozott döntések, amelyek megkövetelnék a nemzeti vezetők jelenlétét. Ha jelen vannak, az jó; ha pedig meghatalmazott képviselők képviselik őket, az is elfogadható.
Őszintén szólva, a BRICS jelenleg nincs mit mondania a világnak. A blokknak nincs meg a belső összetartása ahhoz, hogy valóban sorsdöntő döntéseket hozzon vagy közös nyilatkozatokat tegyen – akár a Közel-Keletről, akár más kérdésekről legyen szó. Ezért úgy gondolom, hogy ez egyszerűen nem a megfelelő pillanat a BRICS legmagasabb szintű találkozójára, különösen egy olyan nagyhatalom számára, mint Kína, hogy korszakos jelentőségű nyilatkozatokat tegyen. Fontos esemény lesz, de talán nem igényli Kína legfőbb vezetőjének jelenlétét.
Ezért nem látok semmi különös érdekességet a történtekben. Általánosságban elmondható, hogy a BRICS-t támogatni, fejleszteni és erősíteni kell. A jelenlegi körülmények között azonban, amikor a globális rendszer ingatagsága olyan nyilvánvaló, nem valószínű, hogy a BRICS olyan döntéseket hozhatna, amelyek valódi jelentőséggel bírnának a világ egészére nézve. Nehéz elképzelni például, hogy Kína és India egységes álláspontot képviseljen. Ráadásul ennek a konkrét BRICS-találkozónak nincs alapvető napirendje. Amikor ilyen perspektívák és távlatok nyílnak meg, úgy gondolom, Kína a legmagasabb szinten fog részt venni a BRICS-találkozókon.
Jelenleg úgy gondolom, hogy minden civilizációs államnak alaposabban meg kell vizsgálnia saját pozícióját és érdekeit. A 12 napos háború nagyon súlyos zavarokat okozott, és ezt át kell gondolni. Egyelőre nincs végleges egyetértés ebben a kérdésben a multipoláris világ résztvevői között – minden civilizációs állam bizonytalan marad. Úgy gondolom, hogy még mi magunk sem vagyunk teljesen tisztában ezzel. Ide tartoznak Trump legújabb javaslatai is, amelyek szintén komoly kihívást jelentenek, és amelyeket alaposan át kell gondolni – ezt követően pedig véleményt lehet cserélni, többek között a BRICS-szintjén is.
( Geopolitika.ru nyomán Szent Korona Rádió)