Brit kutatók kíváncsiak voltak, hogy a fiatalok mennyire vannak tisztában a képernyőfüggőség veszélyeivel, illetve mennyi időt töltenek előtte. Emellett a kutatásban azt is felvázolták, milyen lenne egy internet nélküli világ.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A kutatók szerint nehéz lenne elképzelni, milyen lenne a modern élet internet nélkül, hiszen ma már alig van olyan szolgáltatás, amit ne lehetne valamilyen módon digitálisan is elérni. A dolognak azonban bőven akad negatív oldala is: a közösségi oldalak elérése, és az azonnali tartalomfogyasztásra való serkentés. A platformok működése ezért gyakran vált ki kritikát, elég például arra gondolni, hogy az Instagram milyen mértékben rombolja a fiatalok lelkét.
Mi is sokszor foglalkozunk ezzel a témával, mert a mai fiatalok legnagyobb problémája a képernyőfüggőség. Egészen kicsi gyermekeket rászoktatnak szüleik a telefon, tablet és egyéb okoseszközök használatára csupán azért, mert lusták leülni velük játszani. Vagy éppen azért, mert nem is tudnak róla, milyen veszélyeket hordoz az, ha ilyen kicsiként már függenek a képernyőtől.
Úgy tűnik, ezt a problémát nemcsak a kutatók érzékelik. A The Guardian beszámolója szerint egy új felmérés arra az eredményre jutott, hogy a fiatalok közel fele inkább egy olyan világban élne, ahol nincs internet.
A felmérés
A Brit Szabványügyi Intézet által végzett tanulmány 1293 fiatalt kérdezett meg az internetezési szokásukról. A megkérdezett 16 és 21 év közötti fiatalok közel 70 százaléka rosszabbul érzi magát a közösségi médiában töltött idő után. Felük (50 százalék) támogatná a „digitális kijárási tilalmat”, amely korlátozná a hozzáférésüket bizonyos alkalmazásokhoz és webhelyekhez este 10 óra után. Míg 46 százalékuk azt mondta, hogy inkább élne egy internet nélküli világban.
A válaszadók negyede naponta négy vagy több órát tölt a közösségi oldalakon, míg a megkérdezettek 42 százaléka vallotta be, hogy hazudott már szüleinek arról, hogy mit csinál online.
A megkérdezettek 42 százaléka hazudott már a koráról az interneten, 40 százalékuk ismerte be, hogy van rejtett profilja. 27 százalékuk pedig adta már ki magát valaki másnak. Szintén 27 százalékuk vallotta be, hogy osztotta már meg tartózkodási helyét idegenekkel.
A kutatást azután végezték, hogy Peter Kyle brit technológiai miniszter közölte, a kormány fontolgatja annak lehetőségét, hogy bizonyos alkalmazások – például a TikTok vagy az Instagram – számára kötelező lenne este 10 óra után kikapcsolni a fiatalok számára. A TikTok már létre is hozott egy ehhez hasonló “digitális csend” időszakot, amely bár a tartalmakat korlátozottan mutatná a fiataloknak este 10 után, a képernyőt ugyanúgy bámulják.
A szakemberek szerint, bár a digitális kijárási tilalom hasznos lehet, önmagában nem oldaná meg azt a problémát, hogy a gyerekek káros tartalmaknak legyenek kitéve. Ehhez más intézkedéseket is be kellene vezetni. Mondjuk nem lenne rossz az alkalmazások betiltása, amelyet számos ország már meglépett.
Káros a mentális egészségre
Ugyanebben a felmérésben a megkérdezettek háromnegyede állította, hogy a világjárvány miatt több időt töltött online. A megkérdezettek 68 százaléka érezte úgy, hogy az online töltött idő káros a mentális egészségére.
Andy Burrows, az öngyilkosság megelőzésével foglalkozó Molly Rose Alapítvány vezérigazgatója szerint
„egyértelmű, hogy a fiatalok tisztában vannak az online kockázatokkal, és a techcégektől is intézkedéseket várnak a védelmük érdekében”.
Hozzátette, rendkívül problémás, hogy az algoritmusok olyan tartalmakat kínálhatnak nekik, amelyek önhibájukon kívül a káros tartalmak felé sodorhatják őket. Úgy látja, ahhoz, hogy ennek gátat lehessen szabni, új törvényekre van szükség.
A Squid Game-jelenség: alsó tagozatos diákok rajonganak az erőszakos, 18+-os sorozatért
Digitális gyermekvédelem – Egy Vármegyés Lány interjúja egy óvodapedagógus édesanyával
(HVG nyomán Szent Korona Rádió)