szerda, április 30, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

A megújulók miatti feszültségingadozás okozta a blackoutot?

Közel hatvanmillió ember életét borította fel hétfőn az az áramszünet, amely fél napra megbénította Spanyolország és Portugália áramellátását: leállt a tömegközlekedés, repülőjáratok maradtak ki, hosszú sorokban vesztegeltek az utcákon az autók a kikapcsolódó közlekedési lámpák miatt, nem lehetett telefonálni, internetezni, készpénzt felvenni, bankkártyával fizetni, és sok háztartásban nemcsak a világítás, de szivattyúk leállása miatt az ivóvíz is elérhetetlenné vált.

Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07

Ritkán látni ilyen súlyos áramkimaradást, ezért érthetően mindenki tűkön ülve várja, hogy kiderüljön, mi és hogyan okozta, és mit lehet tenni, hogy többé ilyen ne forduljon elő. A politikusok és a hatóságok ígéretet is tettek a történtek gyors kivizsgálására, de az okok felderítése akár hónapokig is eltarthat, addig pedig leginkább csak találgatni lehet, hogy mi történt pontosan. A találgatások, sőt az álhírterjesztés pedig már javában folyik. Ezért érdemes már most tisztázni, mi az, amit tudunk, és mi az, amit még nem, illetve az eddig felmerült lehetséges okok közül melyiknek mekkora a valószínűsége.

Az elsők között emlegettek például egy ritka légköri jelenséget, de mostanra nagyon úgy tűnik, hogy ennek semmi köze a történtekhez, már csak azért sem, mert valójában meg sem történt – viszont a klímaváltozás gondoskodik arról, hogy ilyesmi a jövőben valóban okozhasson hasonló kimaradást. Rögtön előkerült a kibertámadás lehetősége is, ami nem csoda a kiberhadviselésben új korszakot hozó orosz–ukrán háború idején, de egyelőre ez sem valószínű. Több jel utal arra, hogy a napenergia-termelésben történhetett olyan anomália, amely hozzájárult az üzemzavarhoz, de biztosat még erről sem lehet mondani.

Öt másodperc alatt bedőlt a hálózat

Ami biztos, hogy helyi idő szerint hétfőn 12:33-kor a spanyol áramszolgáltató, a Red Eléctrica de España (REE) erős ingadozást észlelt a villamosenergia-hálózaton, miután hirtelen esés következett be az áramtermelésben: 15 gigawatt teljesítmény tűnt el egyik pillanatról a másikra, és öt másodpercen át hiányzott a rendszerből, ami destabilizálta a hálózatot.

„Az áramkimaradás mértéke meghaladta azt, aminek a kezelésére az európai rendszereket tervezték. Ez a spanyol és a francia hálózat szétkapcsolódását okozta, ami pedig a spanyol elektromos rendszer összeomlásához vezetett” – mondta egy sajtótájékoztatón Eduardo Prieto, az REE üzemeltetési igazgatója. Mivel Spanyolország a francia kapcsolaton keresztül csatlakozik az európai hálózatra, Portugália pedig a spanyolon keresztül, a szétkapcsolódás a teljes Ibériai-félszigetet elszigetelte.

Csak hogy ez a 15 gigawattos bezuhanást legyen mihez viszonyítani: Spanyolország öt atomerőművének együttes teljesítménye 7,4 gigawatt. A hálózatról hirtelen elpárolgott áram az akkor épp teljes Spanyolországban fogyasztott mennyiség 60 százalékát tette ki. A bezuhanás jól látható az REE hétfői adataiban is:


Spanyolország országos veszélyhelyzetet hirdetett, és mindkét országban egymást érték a válságtanácskozások, a szolgáltatók pedig folyamatosan dolgoztak a hiba elhárításán. Végül kedd délelőttre nagyrészt helyreállt a spanyol és a portugál áramszolgáltatás is, bár a teljes javítás még hosszabb időt vehet igénybe. Az üzemzavarban Franciaország is érintett volt, de csak a Spanyolországgal szomszédos déli részén, és ott is viszonylag rövid ideig. Marc Ferracci francia ipari miniszter szerint az ő országuk felkészültebb az ilyen jellegű áramkimaradásokkal szemben, ezért náluk a hatás minimális volt.

A történtek után a portugálok gyorsan jelezték, hogy nem náluk, hanem a spanyoloknál történhetett valami probléma. Ennél több csak kedd délelőtt derült ki, amikor a spanyol szolgáltató részéről Eduardo Prieto ismertette, eddig mire jutottak:

  • Hétfőn 12:32-kor két egymást követő esemény történt a hálózaton, az elsőt még átvészelte a rendszer, de a másfél másodperccel később érkező másodikat már nem bírta el, ekkor állt be a szétkapcsolódást eredményező üzemzavar.
  • Maga a hiba nem a francia határnál, hanem az ország délnyugati részén történt.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök közben bejelentette, hogy az áramkimaradás okát még nem azonosították, ezért semmit nem zárnak ki, és minden lehetőséget megvizsgálnak. Sánchez arra kért mindenkit, hogy mindenki legyen óvatos a történtekkel kapcsolatban terjedő álhírekkel és téves információkkal kapcsolatban.

Felélénkült a megújulók körüli vita

A mostani esetben mindenesetre kizárhatónak tűnik az extrém hőmérséklet-ingadozás mint kiváltó ok. Ami viszont nem zárható még ki, az a spanyolországi megújulóenergia-termelés szerepe abban az anomáliában, amely a rendszer összeomlásához vezetett.

Spanyolország Európa egyik legnagyobb megújulóenergia-termelője. Tavaly a felhasznált áram 56 százalékát megújuló forrásból állították elő, 2030-ra pedig a tervek szerint már 81 százalékra emelkedhet ez az arány. Az REE adatai szerint a hétfői üzemzavar előtt a napenergia épp az áram közel 59 százalékát adta, míg a szélenergia közel 12 százalékát. Az áramkimaradás után azonban felélénkültek az átállás módjával kapcsolatos viták, kritikusai szerint ugyanis a kormány nem költ eleget a megújulók üzembiztos felhasználásához szükséges infrastrukturális fejlesztésekre.

Erről írt a történtek után megjelent véleménycikkében Jordi Sevilla, az REE volt elnöke is. Sevilla szerint Spanyolországban az elmúlt évtizedben valóságos forradalom zajlott le az áramtermelésben, ennek köszönhetően ma már a megújuló energiák, elsősorban a nap- és a szélenergia teszi ki az energiamix nagyobb részét. Ez pozitív hatással van a károsanyag-kibocsátásra, az energiaárakra és az ország autonómiájára is. Ugyanakkor technológiai kihívást is jelent, hogy a nap- és a szélenergia nincs szinkronban a jelenlegi technológiákkal, ezért tartalék energiaforrásra és a rendszer folyamatos menedzselésére van szükség, hogy a hálózat akkor is üzemképes legyen, ha épp nincs elég napsütés vagy szél, illetve épp túltermelés van megújulókból.

Sevilla szerint ha hirtelen túl sok megújuló energia termelődik, az nagy feszültségingadozást okozhat a hálózaton, ami a bizonyos feszültségtartományokra tervezett generátorok lekapcsolásához, így végső soron áramkimaradáshoz vezethet. Emiatt szerinte elkerülhetetlen, hogy pénzt öljenek az áramhálózat fejlesztésébe, hogy az „alkalmazkodni tudjon az új energiamix technológiai realitásaihoz”. Sevilla szerint az energiaszektor és a szolgáltató is régóta kéri ezt, de a kormány mostanáig nem volt erre fogékony.

„A hálózat szükséges technológiai változtatásainak végrehajtása és az atomenergia szinkron tartalékként való fenntartása segítene megelőzni az ilyen áramkimaradások megismétlődését”

– tette hozzá.

Azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan mekkora szerepe lehetett mindennek a hétfőn történtekben, de az REE üzemeltetési igazgatója, Eduardo Prieto, a keddi sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre azt mondta, „nagyon is lehetséges”, hogy a meghibásodott generátor napenergiát termelt, bár biztosat egyelőre ő sem tudott mondani. Ehhez érdemes még hozzátenni, hogy a meghibásodás forrásaként azonosított délnyugati régióban termelik a spanyol napenergia nagy részét.

Pedro Sánchez miniszterelnök elutasította, hogy az áramkimaradás az atomenergia hiánya miatt következett volna be, és szerinte aki ezt állítja, hazudik vagy tudatlan. Szerinte ha nagyobb lett volna az ország atomenergia-függősége, az áramszünet utáni helyreállítás is lassabb lett volna. Mindenesetre bejelentette, hogy független vizsgálat lefolytatására kérte fel az Európai Uniót.

„A régióban a világon az egyik legmagasabb a megújuló szél- és a napenergia aránya, így az áramszünet esettanulmány lesz arról, hogy a megújuló generátorok hogyan hatnak a megbízhatóságra, illetve a széles körű meghibásodás utáni újraindításra” – mondta a Reutersnek John Kemp energiaipari elemző.

Cikkünk megjelenése előtt kérdéseket küldtünk az MVM-nek. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a magyarországi villamoshálózat mennyire van felkészülve az extrém hőingadozás jelentette kockázatnak; illetve hogy a hazai hálózat esetében felmerülhet-e a spanyolországihoz hasonló kockázat a megújuló energiákkal kapcsolatban. Ha válaszolnak, beszámolunk róla.

Áramszünet: A spanyol kormány vészhelyzetet hirdetett

( Telex nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Nem lehet többé energiaital 18 év alatt

Az Országgyűlés egyhangúan elfogadta a KDNP javaslatát, miszerint 18...

Emberére akadt az árnyékbokszoló cigány

Verekedni akart egy árnyékbokszoló cigáyn Szeged belvárosában, de alaposan...

Szexvideó közzétételével akarják lejáratni Magyar Pétert?

Varga Judit exférje hétfőn beszélt róla, hogy több fenyegetést...

Vádat emeltek a cigánybűnöző ellen, aki kirabolt és pincébe zárt egy idős asszonyt

A Pásztói Járási Ügyészség vádat emelt egy 33 éves...

Izrael a sékel bankjegyek érvénytelenítésével tenné tönkre a Gázai övezet gazdaságát

Izrael azt tervezi, hogy a Gázai övezetbe jutott sékel...

Kategóriák

Nem lehet többé energiaital 18 év alatt

Az Országgyűlés egyhangúan elfogadta a KDNP javaslatát, miszerint 18...

Emberére akadt az árnyékbokszoló cigány

Verekedni akart egy árnyékbokszoló cigáyn Szeged belvárosában, de alaposan...

Szexvideó közzétételével akarják lejáratni Magyar Pétert?

Varga Judit exférje hétfőn beszélt róla, hogy több fenyegetést...

Vádat emeltek a cigánybűnöző ellen, aki kirabolt és pincébe zárt egy idős asszonyt

A Pásztói Járási Ügyészség vádat emelt egy 33 éves...

Felrobbant egy hadiipari üzem Iránban

Legalább egy ember meghalt és néhányan megégtek, amikor robbanás...

A Vörös-tengerbe zuhant egy amerikai F/A-18-as egy repülőgép-hordozó fedélzetéről

Nem tudni, hogy a húszik támadásainak következtében, vagy más...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55