Itt van a felszabadulás napja, jelentette be Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke szerdán a Fehér Ház rózsakertjében a „Tegyük újra gazdaggá Amerikát” névre keresztelt eseményen, ahol bemutatta az új vámokat, melyeket a világ többi országából érkező termékekre fognak kivetni. Trump szerint ez az amerikai történelem legfontosabb napja: eddig más országok lettek gazdagak és erősek, elsősorban az Egyesült Államok kárára, de ennek vége. Még az USA által megszállt Japánra is 24%-os vámot vetett ki. Megéri az USA-val “barátkozni” (behódolni).
Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07
Eközben az amerikai elnök azt üzente Vlagyimir Putyinnak, hogy ha Moszkva akadályozza az ukrajnai béketeremtést, másodlagos vámokat fog kivetni az orosz olajra, és bünteti azokat az országokat, amelyek orosz olajat vásárolnak. Jelenleg Magyarország is ezek között van.
Éjféltől 25 százalékos vámot vetnek ki minden külföldi autóra, jelentette be első konkrétumként Trump. Majd hosszas kitérő után rátért arra, hogy éjféltől viszonossági alapon fognak kivetni vámokat az országokra, és mivel „kedvesek”, csak a felét fogják kivetni annak, amivel a másik ország sújtja szerintük az Egyesült Államok termékeit. A számításba nemcsak a konkrét vámok, hanem a különféle, a Fehér Ház által nem-monetáris akadálynak tekintett lépés is beleszámított, így például a valutaárfolyam-befolyás is. Ez alapján a nehezen nyomon követhető számítás alapján jött ki például, hogy az EU tagországaiból érkező termékekre 20 százalékos vámot vetnek ki éjféltől.
Kína így a számításaik szerint 34 százalékos, míg Japán 24 százalékos vámot kap a jövőben. Majd egyesével sorolta az országokat, mellé pedig megemlítve, mekkora vám terheli majd ezután az onnan érkező termékeket, miközben egy nagy táblát tartott fel, amin mindez olvasható volt. Bevezettek egy 10 százalékos alapvámot is, ez alatt egyetlen ország sem úszta meg. Érdekesség, hogy a korábban már vámokkal sújtott Kanada és Mexikó nem szerepelt az elnök által ismertetett táblázatban.
Trump üzent is a világ országainak: egyrészt hogy ha kisebb vámokat akarnak, csökkentsék az amerikai termékek belépési költségeit, másrészt vigyenek beruházásokat az Egyesült Államokba. Közben világszerte közgazdászok, elemzők és politikusok a Trump által feltartott tábla apró betűit próbálták meg leolvasni, hogy valamiféle képet kapjanak arról, mi vár a világgazdaságra a következő időszakban.
Közgazdászok gyorselemzése szerint legalább a második világháború, de esélyesen az 1930-as évek óta nem jelentettek be ilyen léptékű kereskedelmi akadályokat a világgazdaságban. Ugyanígy, sokan fogalmaztak meg kritikát azzal kapcsolatban, hogy a Trump által viszonyítási alapként használt adatnak, azaz hogy az egyes országok mekkora mértékben vámolják az amerikai cégek termékeit, semmi köze a valósághoz.
Trump felvezető beszédében perceken át konkrét országnevek említése nélkül hosszasan gyalázott más országokat, melyek szerinte visszaéltek a helyzetükkel, nem fizettek az Egyesült Államoknak, és így tovább, míg az USA ezt szó nélkül hagyta szerinte. Majd felsorolt pár országot, melyek szerinte nagyon magas vámokat ki az amerikai termékekkel szemben, Indiát kétszer is említve. Kereskedelem terén sok esetben a barátaik rosszabbak voltak, mint az ellenségeik, mondta Trump, aki a korábbi amerikai elnökök felelősségét emlegette. Kicsit később nagyon hosszan sorolta, hogy más országok milyen vámokkal sújtanak amerikai termékeket, azt jellemzően nem említve, hogy az USA is él ezzel az eszközzel.
Ahogyan előzetesen is hallani lehetett, a vámok azonnali hatállyal, azaz éjfélkor hatályba lépnek, így a vállalkozásoknak esélye se volt érdemben felkészülni rájuk. Az elmúlt hetek-hónapok folyamatos bizonytalansága már érezhető nyomot hagyott az amerikai gazdaság teljesítményén is.
(444, KlubRádió nyomán Szent Korona Rádió)