Talán meglepő, hogy Iránban pont egy hidzsáb viselése mellett kiálló tüntetést oszlattak fel. Az illegális tüntetésen azt követelték, hogy a fátylat nem viselő nőkkel szembeni szankciókat szigorító törvényt hajtsák végre.
Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07
Az 1979-es iszlám forradalom óta az iráni nőknek nyilvános helyeken fátylat kell viselniük. Az utóbbi években azonban sok nő nyíltan levette fátylát, különösen Teherán utcáin.
Decemberben a parlamentben elfogadtak egy új törvényt, amely szigorítja a női elkövetők büntetését, de a kormány felfüggesztette annak alkalmazását.
A rendőrség péntek este közbelépett, hogy feloszlassa a tüntetést (…), amelyet már 48 napja tartottak engedély nélkül az iráni parlament előtt – jelentette az Irna hivatalos hírügynökség, közzétéve egy fotót, amelyen fekete csadort, az egész testet eltakaró öltözetet viselő tüntetők voltak láthatók.
“Arra kérték őket, hogy oszoljanak, és tartózkodjanak a közrend megzavarásától”
– közölte szombat este a Mizan, az igazságügyi minisztérium honlapja a rendőrséget idézve.
“Sajnos egy kisebb számban (mintegy harmincan) ellenálltak a rendőröknek, néhányan erőszakosan viselkedtek”
– derült ki az igazságügyi honlapról.
Az oldalon közzétett videón egy éjszakai összetűzés látható a tüntetők és a rendőrök között, akik felszólították a megmozdulás résztvevőit, hogy távozzanak.
Három évvel ezelőtt az országban és nemzetközi szinten is bírálatokat váltott ki egy kurd származású fiatal nő, Mahsza Amini halála, akit a kendőviselési szabályok megsértése címén tartóztattak le, és az őrizetben életét vesztette. Halála nyomán országos tiltakozási hullám kezdődött, és tiltakozása jeleként számos nő nem visel fejkendőt közterületen vagy a nyilvánosság előtt.
Az új törvény tartalmát hivatalosan nem hozták nyilvánosságra. Azonban a sajtó által nagy vonalakban közölt szöveg szerint a jogszabály 10 évig terjedő börtönbüntetést és hatezer dollárnak (2,226 millió forintnak) megfelelő pénzbírságot ír elő.
Irán: az Egyesült Királyság beavatkozik az ország belügyeibe
Mentálisan összeomlott iráni diáklányt ünnepel feminista hősnőként a nyugati média?
(Magyar Nemzet nyomán Szent Korona Rádió)