Többek között Spanyolország, Franciaország, Hollandia és Belgium is importálnak tartályhajókon orosz cseppfolyósított földgázt.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az orosz gáz részesedése az uniós importban kétéves csökkenés után ismét növekedni kezdett – erről írt a Bloomberg az Európai Bizottság (EB) adataira hivatkozva. Ebből következik, hogy ha 2022 első negyedévében Oroszország az összes földgáz mintegy 34 százalékát szállította, akkor 2023 második negyedévének végére 14 százalékát.
Az EB jelentése szerint az idei első negyedévben az orosz gáz részesedése az EU importjában 19 százalékra nőtt.
Oroszország a második helyen állt Norvégia (34 százalék) és az USA (20 százalék) mögött, megelőzve Algériát (13 százalék) és az egyéb országokból származó összes szállítást (14 százalék). A Bruegel elemzőközpont Bloomberg által is idézett adatai szerint tavaly év végén az Oroszországból az Európai Unióba irányuló gázimport havonta mintegy 1 milliárd dollárt ért el, szemben a 2022-es év elejével, amikor ez a paraméter havonta mintegy 16 milliárd dollár volt. Az ügynökség emlékeztetett arra, hogy Ausztria, Szlovákia és Magyarország továbbra is az orosz üzemanyag legnagyobb vásárlói között van. Az olyan nagy energiafogyasztók, mint
Spanyolország, Franciaország, Hollandia és Belgium szintén továbbra is importálnak tartályhajókon orosz cseppfolyósított földgázt (LNG).
Az LNG egy részét végül más gázforrásokkal keverik össze az európai csővezeték-hálózatban. A Bloomberg cikkírói arra a következtetésre jutottak, hogy potenciálisan a BRD is kaphat gázt, annak ellenére, hogy ígérete szerint nem használ orosz szénhidrogéneket.
Rekordmennyiségű orosz cseppfolyósított földgázt hoztak be az EU-ba
( Mandiner nyomán Szent Korona Rádió)