A Fitch Ratings megerősítette Magyarország eddigi besorolását, fenntartva a korábbi BBB minősítést, de az eddigi negatív kilátásokat stabilra javította. A pénteki bejelentés meglepetésszerű, pontosan egy hete a Moody’s negatívra rontotta Magyarország stabil kilátását, se a szakértői prognózisok, se a piacok nem ezt várták Fitch Ratings mostani döntésétől. Ez az első olyan elemzés, amely figyelembe vette Varga Mihály jegybankelnöki kinevezését.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Korábban a felvezető anyagunkban azt írtuk, hogy pontosan egy hete a Moody’s negatívra rontotta Magyarország adósbesorolásához tartozó stabil kilátását. Akkor sokan tévesen összekapcsolták ezt azzal, hogy pont azon a napon jelentette be Orbán Viktor, hogy Varga Mihályt jelölte az MNB élére. Azonban a mai Fitch Ratings-döntés az első olyan hitelminősítés, amely mérlegelte a pénzügyminiszter kinevezését, hiszen a Moody’s már miniszterelnök bejelentése előtt meghozta a döntését.
A pénteki határozat előtt több elemzőtől megkérdeztük, hogy mit várnak a pénteki Fitch Ratings-döntésétől. A hitelminősítő Magyarországot a mostani döntés előtt BBB osztályzatúnak értékelte, negatív kilátással, az Index által megkérdezett elemzők a leminősítést várták, és a piacok is inkább ezt árazták.
Ezzel szemben a Fitch Ratings megerősítette Magyarország eddigi besorolását, fenntartva a korábbi BBB minősítést, ugyanakkor az eddigi negatív kilátásokat stabilra javította.
A kilátás mérlegesénél pozitívnak ítélték meg a fiskális és monetáris politika javuló összhangját, amely szerintük hozzájárult a makrogazdasági egyensúlytalanságok mérséklődéséhez. Az indoklásuk szerint, míg a jegybank fenntartotta a szigorú monetáris politikát, addig a fiskális oldal lépéseket tett a költségvetési hiány konszolidálásának érdekében.
A Fitch várakozásai szerint Varga Mihály jegybankelnöki kinevezésével – a belföldi árdinamika és a megnövekedett külső bizonytalanság miatt – folytatja az óvatos monetáris lazítást, így 2025 végére 5,25 százalékra prognosztizálja az irányadó kamatlábat.
A gazdaság strukturális mutatói stabilak
Az amerikai hitelminősítő figyelembe vette az infláció erőteljes csökkenését, valamint, hogy a gazdaság strukturális mutatói stabilak. A Fitch Ratings ugyanakkor negatívnak ítélte meg a magas államadósságot, a kormányzati mutatókat, valamint azt, hogy
Magyarország továbbra is csak korlátozottan fér hozzá az uniós forrásokhoz.
Kiemelték, hogy az MNB 2022 óta viszonylag szigorú monetáris feltételeket tart fenn. Az irányadó kamatlábat 2024 októberéig összesen 650 bázisponttal 6,5 százalékra csökkentette, emlékeztettek, a piaci hangulat romlása miatt a kamatcsökkentések üteme 2024 második félévében lelassult.
Indoklásukban arra is kitértek, hogy az idei évre 0,4, míg jövőre 2,5 százalékos növekedés várható Magyarországon. A Fitch prognózisa szerint a GDP-arányos államadósság idén 74,9 százalékos szintre emelkedik, de szerintük a költségvetés elsődleges egyenlegtöbblete és a nominális GDP-növekedés csökkenő adósságráta-pályát vetít előre. Így az elemzés szerint az államadósság 2026-ra 72,2 százalékra mérséklődik.
Magyarország besorolását a „BBB” kategóriájú társaihoz képest erős strukturális mutatók támasztják alá.
Az elemzésben kiemelték, Magyarország versenyképes célország a közvetlen külföldi befektetések számára, különösen az autó- és az akkumulátoriparban. „Ezeket az erősségeket ellensúlyozza a versenytársakhoz képest magas államadósság, az unortodox politikai lépések és a kormányzási mutatók romlása az elmúlt években.”
Végezetül aláhúzták, az új termelési kapacitások várhatóan 2025 második félévében kezdik meg működésüket, ez a Fitch szerint fellendíti a magyar exportteljesítményt. „Úgy látjuk, a GDP növekedése a beruházások és az export javulásának köszönhetően 2026-ra 3,5 százalékra gyorsul.” Ugyanakkor kitértek arra is, hogy Magyarország sérülékenyebb a német gazdaság esetlegesen elhúzódó stagnálásával és az amerikai esetleges magasabb importvámjaival szemben.
A finanszírozási helyzet stabil
A Fitch Ratings hitelminősítőnél 2023 januárja óta negatív volt a kilátásunk a mostani módosítást a Nemzetgazdasági Minisztérium úgy értékelte, hogy a Moody’s múltheti és a Standard and Poor’s októberi megerősítő minősítésével, a három legnagyobb hitelminősítő továbbra is egyöntetűen befektetésre ajánlja hazánkat, ami a töretlen bizalmat tükrözi.
Hazánk megítélése a nemzetközi pénzpiacokon kedvező, a magyar állampapírok népszerűsége töretlen. Az erős befektetői és piaci bizalmat a sikeres kötvényaukciók és a külföldi működőtőke-befektetések folyamatos beáramlása is igazolja, amelyek révén olyan jelentős gigaberuházások kapcsolódnak be a nemzetgazdaság teljesítményébe, mint a CATL, a BYD, a BMW, a SEMCORP, vagy az EcoPro.
Nagy Mártonék azt is kiemelték, hogy a kormány megteremtette a költségvetés és a növekedés egyensúlyát. Magyarország finanszírozási helyzete stabil, miközben a kormány elkötelezett a szigorú költségvetési gazdálkodás, a hiány és az államadósság csökkentése mellett. „A 2025-ös békeköltségvetés a tartós konjunktúra alapjainak lefektetésével hozzájárul, hogy a magyar gazdaság visszatérjen a fenntartható és magas ütemű növekedési pályára. Ezt az irányt erősíti meg a Fitch pozitív minősítése.”
A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint az év első tíz hónapjában a kiskereskedelmi forgalom összességében 2,8 százalékkal nőtt, ami az uniós középmezőny elejébe tartozik. A turisztikai ágazat is kimagaslóan teljesít, 2024. január-októberben 15,5 millió vendég érkezett a magyarországi szálláshelyekre, ami 10,2 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.
A belgazdasági helyreállását továbbra is nagymértékben segíti, hogy a kormány célzott és hatékony intézkedéseivel letörte és alacsony szintre szorította az inflációt, melynek mértéke októberben mindössze 3,2 százalék volt. Ehhez társul a reálbérek már több mint egy éve tartó dinamikus növekedése, ami szeptemberben 9,2 százalékot ért el.
A kormány szerint a jelentős bérdinamika – erősítve a gazdaság alapfundamentumait – tartós maradhat, a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek között létrejött hároméves bérmegállapodás garantálja, hogy 2025-ben és azt követően is nagymértékben növekedjen a fizetések vásárlóereje. A megállapodás értelmében a minimálbér 2027-re összességében 40 százalékkal nőhet:
- 2025-ben 9 százalékkal, 290 800 forintra,
- 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra,
- 2027-re 14 százalékkal, 374 600 forintra emelkedhet.
Végezetül kiemelték, a kormány célja, hogy 2025-ben a magyar gazdaság 3 százalék fölötti növekedést érjen el, melynek alapjait a gazdasági semlegesség teremti meg. A kormány a növekedés támogatása érdekében 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervet dolgozott ki. „Az Akcióterv összesen 4000 milliárd forintnyi forrást mozgat meg, amellyel nemcsak a gazdasági növekedést támogatja, hanem annak bevonó jellegét is erősíti, így a konjunktúra eredményeiből a társadalom és a gazdaság lehető legszélesebb köre részesül majd, különösen a magyar családok és a hazai kkv-k.”
(Index)