csütörtök, november 21, 2024
1.7 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

„Végre elérkezett az óra, amikor letéphetjük a gyűlölt vörös rongyot”

1919. júniusában lázadtak fel a Ludovika Akadémia növendékei a vérvörös tanácsköztársaság ellen. Csarnai Márk történész hiánypótló írása.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

A nehéz idők erős embereket formálnak. Nem volt ez másként 1919-ben, amikor a Tanácsköztársaság terrorisztikus és nemzetietlen politikája ellen egy maroknyi hős a saját életét is kész volt feláldozni. Ők voltak a ludovikás növendékek, akik 1919. június 24-én bátorsággal és nemzeti elkötelezettséggel vállalták a fegyveres küzdelmet.

A felkelés vezetője, Lemberkovics Jenő százados igazi hazafi és katonajellem volt. Egyetlen egy érzés vezérelte, és ez számára becsületbeli ügy volt: megszabadítani hazáját a kommunista ragálytól.

A Magyar Királyi Honvéd Ludovika Akdémia nemzeti tradíciója miatt nem azonosult a Szovjet-Oroszországból importált idegen eszmével, amely sárba tiporta a Szent Koronát, megtagadta a magyarság ezeréves hagyományait, a nemzet piros-fehér-zöld színeit az internacionalista vörösre cserélte, és a valódi honvédelem helyett a kommunizmus exportjára törekedett. A Vörös Újság 1919. június 8-ai száma ekként fogalmazott az északi hadjáratról: „Nem nemzeti háború … Nem azért szabadítja fel a Felvidéket, mert az az ezeréves Magyarország egyik része volt, hanem azért, mert a nemzetközi forradalom stratégiája így követeli.”

A ludovikások 1919. június 24-én elszánták magukat.

„Fiatal bajtársaim! Végre elérkezett az óra, amikor a hazátlan bitangok kezéből kicsavarhatjuk a tőlünk orozva elvett fegyvert, letéphetjük a gyűlölt vörös rongyot, hogy helyébe kitűzhessük szent háromszínű lobogónkat.”

Bajor Ferenc százados szavait tettek követték. A tisztek és a kadétok irányításuk alá vették a Ludovika épületét, lefegyverezték a József-telefonközpont őrségét, majd ágyúlövések adták hírül a felkelés kezdetét.

Aznap Zemplén Szilárd korvettkapitány vezetésével a Dunaflottilla három monitor hajója – a Csaba, a Maros és a Pozsony – demonstratívan a Magyar Királyság címerével díszített nemzeti zászlóra cserélte a vörös lobogót, és Óbudáról a Belgrád (Ferenc József) rakparthoz hajóztak. A budapesti lakosság örömmel és lelkesen üdvözölte a hajókat, és a nemzeti színű lobogókat. Itt tűz alá vették a Hungária Nagyszállót, amely ekkor Szovjetház néven a népbiztosok és a Tanácsköztársaság politikai vezetőinek szállásául szolgált. Másnap a Komárom őrnaszád és a Lajta monitor is csatlakozott a felkeléshez.

Június 24-én az újpesti Mauthner Bőrgyár munkásai, több postai és vasúti tisztviselő is fellázadt a kommün ellen. Szentendréről a budapesti ellenforradalom hírére elmenekültek a kommunisták, ahová csak másnap tértek vissza fegyveres kísérettel. Ekkor gyilkolták meg Kucsera Ferenc római katolikus káplánt.

Mivel a budai stratégiai pontokat nem sikerült elfoglalni, a Gellért-hegyről a vörösök tüzet nyitottak a magukra maradt folyamnaszádokra, amelyek déli irányba kénytelenek voltak elhagyni a várost. Paks magasságában azonban az ellenséghez átállt Munka gőzös június 26-án tüzet nyitott az őrnaszádokra. Ekkor halt hősi halált Máhr Jenő és Csicsery László sorhajóhadnagy.

A felkelők bíztak abban, hogy Haubrich József, Budapest katonai főparancsnoka a nemzeti felkelés mellé áll. Az egykori ludovikás Stromfeld Aurél ugyanis nemet mondott a direkt részvételre, ugyanakkor ígéretet tett arra, hogy nem fog ellenállást kifejteni. Haubrich azonban titokban tájékoztatta Korvin Ottót, a Belügyi Népbiztosság Politikai Osztályának vezetőjét.

A Ludovika épületébe visszavonult kadétok és tisztek kezdetben sikeres védelmi harcokat vívtak, ám a túlerő június 25-én eldöntötte a küzdelem kimenetelét.

Egyáltalán nem hazárdjátékot játszottak. Az ellenforradalom gondosan előkészített volt, amit csak Haubrich árulása hiúsított meg.

A kommunista történetírás évtizedeken keresztül, bár érintőlegesen foglalkozott a témával, igyekezett negatív színben feltüntetni, majd elfeledtetni az 1919-es nemzeti ellenforradalmat. Lemberkovics Jenőről azt hazudták, hogy harc közben esett el, miközben Wiesz Fülöp politikai biztos lőtte agyon. Mildner Ferenc századost pedig Kun Béla parancsára a Duna partján gyilkolták meg. A további vérengzést csak Guido Romanelli ezredes, az Olasz Katonai Bizottság vezetőjének erélyes fellépése akadályozta meg.

Guido Romanelli ezredes emléktáblája

A Tanácsköztársaság elleni legnagyobb felkelés jogosságát és igazságos mivoltát minden – 1945 utáni – valótlanság ellenére igazolta a történelem, amelyet a kommün rémuralma miatt nem lehet kétségbe vonni. Erkölcsös volt, még ha sikertelenül is ért véget.

A ludovikások erkölcsi erővel és önfeláldozással szálltak szembe egy országrontó klikkel. Nem győztek, de harcoltak, és gátolták az elnyomást, amely előrevetítette a vérgőzös rendszer bukását.

Szokás azt mondani, hogy a Tanácsköztársaságot a román csapatok buktatták meg. Ez csak kis mértékben igaz. Nagyobb részben ugyanis a ludovikás tisztek és tisztjelöltek, a dunapataji népfölkelők, a dunántúli vasutasok és a budapesti munkások ellenállása.

Károlyi Mihály, a baloldal ünnepelt “hőse” nélkül 1919-ben nem lehetett volna kommunista uralom Magyarországon. A kommünhöz vezető utat az őszirózsás felfordulás nyitotta meg.

Azok, akik átszenvedték ezt a rossz emlékű időszakot, jogosnak ítélték a Tanácsköztársaság bukása utáni rendteremtést és felelősségre vonást. A vörösterror alig öt hónapja alatt közel négyszer annyi embert gyilkoltak meg, mint Haynau 1849/1850-ben. A Trianon által megcsonkított Magyarország később 590 mártír nevét írta fel az emléktábláira.

A Nemzet Vértanúinak emlékműve Budapesten

 

A kommün vezetőit, a vörösterror ideológusait és irányítóit végül utolérte a végzetük. Kun Bélával és Haubrich Józseffel a sztálini tisztogatások végeztek. Korvin Ottót és Cserny Józsefet szabályszerűen állították bíróság elé, amely halálra ítélte őket. Szamuely Tibor pedig mielőtt számonkérésére sor kerülhetett volna, öngyilkos lett.

1919-ben a kommunizmus végérvényesen kompromittálta magát, ezért az újbóli kommunista hatalom kiépülésére Magyarország 1945-ös szovjet megszállása nélkül nem kerülhetett volna sor.

Csarnai Márk

(Magyar Jelen nyomán Szent Korona Rádió)

Eladta Magyarországot Szent István utódja

Több száz éves kincset találtak egy németországi tanyán

 

Legfrissebb

Magyar űrprogram: Saját földmegfigyelési műhold-konstellációja lesz hazánknak

A Martonvásáron épülő műholdgyár a a tervezéstől az üzemeltetésig...

Ennyit ér az önvezetés: A legtöbb halálos baleset a Tesla autóihoz köthető

A megtett kilométer alapján a legmagasabb arányban a Tesla...

Dúró Dóra lesz a Mi Hazánk jelöltje a Tolna vármegyei időközi választásokon

Potápi Árpád hirtelen halála után időközi országgyűlési választásokat írnak...

Negyednigger alakítja a szőke viking lányt az élőszereplős Így neveld a sárkányodatban

Új év, új mese (Így neveld a sárkányodat), amit...

Kategóriák

Magyar űrprogram: Saját földmegfigyelési műhold-konstellációja lesz hazánknak

A Martonvásáron épülő műholdgyár a a tervezéstől az üzemeltetésig...

Ennyit ér az önvezetés: A legtöbb halálos baleset a Tesla autóihoz köthető

A megtett kilométer alapján a legmagasabb arányban a Tesla...

Dúró Dóra lesz a Mi Hazánk jelöltje a Tolna vármegyei időközi választásokon

Potápi Árpád hirtelen halála után időközi országgyűlési választásokat írnak...

Lelkésznővel érzékenyíti a keresztényeket az LMBTQP-ügynökszervezet Szimpozion

Egyre erőteljesebben érzékenyítik a keresztényeket is az LMBTQP-lobbiszervezetek, úgy...

ENSZ: Gáza a gyermekek temetőjévé vált

A gyermekek világnapja alkalmából szólalt meg az UNRWA vezetője,...

Elkezdték bontani Budapest egyik legnagyobb szégyenfoltját

A Népszava információi szerint megkezdték a rettegett Hős utcai gettó egyik épületének...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55