A tavalyi Eurovíziós Dalfesztivál kapcsán közzétett cikkünkben már bemutattuk, hogy a rendezvény elsősorban azt tükrözi, hogy a kollektív Nyugat mennyire mélyre süllyedt. A fesztivál pedig már nem először szolgál helyszínéül a palesztin-zsidó konfliktus megmutatkozásának. Izrael szerepeltetését ugyanis a palesztinpártiak nem nézik tétlenül.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A 24 éves izraeli Yuval Raphael épp a “New Day Will Rise” című dalt adta elő a csütörtöki előválogató főpróbája során, amikor hat ember sípokkal és óriási palesztin zászlókkal akadályozta a fellépését. Az aréna szabályai szerint minden zászló megengedett, de a méretre vonatkozóan korlátozások vannak. Az Euróvíziós Dalfesztivált szervező svájci SRG SSR műsorszolgáltató közölte, hogy a közönség tagjait gyorsan kitessékelték a St. Jakobshalle arénából.
Izrael Eurovízión való részvétele viták sorát váltotta ki, ugyanis a palesztin népirtás, Gáza bombázása, a humanitárius szállítmányok blokád alá helyezése globális szinten nagy felháborodást vált ki, így sokan a terrorállamot a dalfesztiválon sem látják szívesen.
A csütörtöki főpróbán történt incidens végül nem zavarta meg Raphael fellépését, és a televíziós elődöntőben való szereplése további tüntetések nélkül zajlott le. A BBC-nek nyilatkozva a hét elején Raphael elmondta, csapata közönségzajokat játszott be a próbái alatt, „hogy gyakorolhassak, amikor a háttérben zavaró zajok vannak”.
Izrael tavaly is hatalmas vitákat váltott ki az Eurovíziós Dalfesztivál kapcsán
Az Eurovíziót szervező Európai Műsorszolgáltatók Uniója (EBU) tavaly a verseny kezdete előtt elutasította a közel-keleti ország eredeti pályázatát. Az olyan dalszövegek, mint a „Nincs már levegő, amit belélegezhetnénk” és a „Mindannyian jó gyerekek voltak, mindegyikük”, a szervezők szerint a terrorállam Izrael által generált közel-keleti konfliktus egyoldalú megközelítését tükrözte, és a zsidó áldozatokra utalt. Ez meglehetősen átdefiniálta volna a palesztin-zsidó összecsapásokról alkotott képet. Végül Izrael egy személyes válságot átélő nő történetét adta elő.
Célba ért az LMBTQP-lobbi: egy “nembináris” nyerte az Eurovíziós Dalfesztivált
(Nap híre nyomán Szent Korona Rádió)