Az Aria tudósai engedélyt kaptak arra, hogy a közeljövőben azt teszteljék, hogy a napfény „tompításával” hatékonyan tudnának-e küzdeni a globális felmelegedés ellen. Ezt a stratégiát egyesek a tudományos berkeken belül nemrég még „teljes őrültségnek” nevezték, most viszont több milliárdot fognak rákölteni.
Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07
A brit Advanced Research and Invention Agency (Aria) geomérnökei több mint 66 millió dollárt (24 milliárd forint) különítettek el arra, hogy aeroszolos részecskéket juttassanak a sztratoszférába, hogy azok visszaverjék a Nap által a Földre sugárzott létfontosságú fényt, és így megakadályozzák a globális felmelegedést – derül ki a Times of London jelentéséből.
A kísérlet során repülőgépek szulfátrészecskéket bocsátanának ki a sztratoszférába, a légkör alsó rétegeibe, amelyek azután a nap sugarait visszatükrözve megakadályoznák, hogy azok eljussanak a föld felszínére.
A tesztelés heteken belül megkezdődhet, a terv kidolgozói szerint a vitatott intézkedések szükségesek a jövőbeni katasztrófát okozó „fordulópont” elkerüléséhez – írja a The New York Post nyomán az Origo.
The Times: Experiments to dim the sun given green light.
How it works: pic.twitter.com/eqHJJUseJJ— Maybe (@MaybeQuestion) April 25, 2025
“A kényelmetlen igazság az, hogy a jelenlegi felmelegedési pályánk alapján a következő évszázadban számos ilyen fordulópont egyértelműen lehetséges” – nyilatkozta Mark Symes, az Aria, az Advanced Research and Invention Agency projektmenedzsere a The Guardiannek.
“Több száz kutatóval beszélgetve arra a következtetésre jutottunk, hogy ismereteinkből hiányzik egy kritikus elem: a valós, fizikai adat, melyből megtudhatnánk, hogy a lehetséges megoldások közül melyik működne, és milyen hatása lenne”
– tette hozzá.
UK scientists to launch outdoor geoengineering experiments
Blocking sunlight could temporarily slow the climate crisis but the technologies remain highly controversial. @dpcarringtonhttps://t.co/JYeyyGuIin pic.twitter.com/ehoe6hdkPM
— ECIU (@ECIU_UK) April 23, 2025
A jelentés szerint a támogatók, köztük Dominic Cummings – Boris Johnson miniszterelnök volt főtanácsadója – azt állítják, hogy a gazdaságok számára a kevesebb fény is elegendő lenne, ellenben a növények kevésbé szenvednének a hőstressztől.
Tengeri só a levegőbe?
A projekt keretében fontolóra kerülő egyéb geomérnöki módszerek között szerepel a „tengeri felhők világosítása”, amelynek során tengeri sót permeteznének a légkörbe, hogy a felhők fehérebbek legyenek és több napenergiát tükrözzenek vissza.
Egy másik stratégia a vékony pehelyfelhők felbontását célozza, amelyek hővisszatartó takaróként működnek – írja a Times.
$66M experiment to ‘dim the sun’ to combat global warming gets OK — but critics have called it ‘barking mad’ https://t.co/SJ4juPOXzl pic.twitter.com/ajP1BIL2fX
— New York Post (@nypost) April 25, 2025
Sokan kritizálják ezt a módszert
A jelentés szerint azonban sok kritikus aggodalmát fejezte ki az időjárás-szabályozás ambiciózus kísérlete miatt, azt állítva, hogy a nap fényének tompítása előre nem látható következményekkel járhat az időjárási viszonyokra és az élelmiszertermelésre nézve.
A környezetvédelmi tudósok egy része „teljes őrültségnek” nevezte a tervet, és azt az aszpirinnel történő rákkezeléshez hasonlította – számolt be a Guardian a múlt hónapban.
“Az Aria geomérnöki program veszélyes figyelemelterelés a nettó nulla szén-dioxid-kibocsátás eléréséhez szükséges munkától”
– nyilatkozta Michael Mann, a Pennsylvaniai Egyetem professzora és Raymond Pierrehumbert, az Oxfordi Egyetem professzora.
Az ARIA kormányügynökséget az amerikai Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) megfelelőjének tekintik – ez egy titkos ügynökség, amely futurisztikus technológiákat finanszíroz, köztük korábban fegyveres drónokat, önvezető autókat, gyomirtókat és az internetet.
Az Egyesült Államok a napsugarak eltérítésével akarja megmenteni a Földet a globális felmelegedéstől
(Origo nyomán Szent Korona Rádió)