A Budavári Palota Hauszmann-korabeli északi szárnyának rekonstrukciója közben egy 14-15. századi nemesi ház mélypincéjére bukkantak a Budapesti Történeti Múzeum archeológusai.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A Királyi Palota bővítésének köszönhető a lelet
Luxemburgi Zsigmond uralkodása alatt a Királyi Palota északi irányban bővült, emiatt a környező nemesi otthonokat lebontották. A pincéket meghagyták, ám az évszázadok során háztartási és egyéb hulladékkal töltődtek fel. A feltárt, L-alaprajzú pince egyes szárainak szélessége 3 méter, hossza pedig 5 méter és a kutatók szerint a Szent György utca irányába feljáróval is rendelkezett – adták hírül a Nemzeti hauszman Program Fecabook oldalán.
A leletanyag
A feltárás még tart, de máris számos értékes lelet került napvilágra. Különleges felfedezés egy gondosan megformált, 15. századi bronz fej, amelynek funkcióját egyelőre nem sikerült megállapítani. Emellett a pincéből előkerültek a 15. század második feléből származó, kék és fehér ónmázas kályhacsempék is.
Finom kidolgozottságuk tulajdonosuk gazdagságára utalnak.
A leletanyaghoz tartozik egy Zsigmond-korabeli kés is, amelynek csak a pengéje maradt fenn. Nagy számban középkori pénzérmék is előkerültek: főként Luxemburgi Zsigmond, V. László és I. Ulászló uralkodása idejéből származó darabok, de rátaláltak Hunyadi János ezüst denárjára is. A mélypince földrétegei faragott ablak- és ajtókereteket, továbbá állati maradványokat is rejtettek, köztük egy lócsontváz több darabját és egy épen megmaradt koponyát.
Kiállítják a legértékesebb darabokat
A megújuló Budavári Palotanegyed területén rendszeresek a régészeti kutatások. A legértékesebb leleteket a déli összekötő szárnyban található Hauszmann-sztori kiállításon láthatják az érdeklődők.
(infostart.hu nyomán Szent Korona Rádió)
Korszakalkotó felfedezést tettek a bugaci gyermekmészárlásról