Hamarosan Azerbajdzsánba utazik Netanjahu. Azonban ott sem kell attól tartania, hogy foganatosítani akarnák a Nemzetközi Büntetőbíróság ítéletét.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Bár Benjamin Netanjahu utazásának pontos időpontját még nem véglegesítették, a közeljövőben várhatóan sor kerül rá.
Irány Baku
Netanjahu a tervek szerint Bakuban találkozik Ilham Alijev elnökkel, akivel régóta tartó, szoros együttműködés köti össze. Mint ismert, Azerbajdzsán, amely síita muzulmán ország, kifejezetten barátságos álláspontot képvisel Izraellel szemben évtizedek óta.
A látogatás azt követően történik, hogy két héttel ezelőtt Bakuban magas rangú izraeli és török delegációk technikai megbeszéléseket folytattak, amelyek célja a két ország közötti katonai súrlódások megelőzése volt a szíriai területen.
Alijev nemrégiben külön-külön találkozott Recep Tayyip Erdoğan török elnökkel és Szíria új uralkodójával, Ahmad al-Sharaa-val (más néven Abu Mohammad al-Dzsulanival), így Netanjahu látogatása e diplomáciai folyamat folytatásának tűnik.
Alijev, aki jellemzően titokban tartja országa nemzetközi ügyleteit és Izraelhez fűződő kapcsolatait, nemrégiben ritka nyilvános nyilatkozatot tett. „Mindkét ország közeli barátja Azerbajdzsánnak. Törökországgal szövetségesek vagyunk, Izrael pedig Azerbajdzsán baráti országa. Ez a kölcsönös barátság sok éven keresztül mindkét ország számára nehéz időkben is bizonyított. Ezért a köztük lévő jelenlegi feszültség nagyon aggasztó és nagy aggodalomra ad okot számunkra. Mint ismeretes, Azerbajdzsán szerény szerepet játszott a Törökország és Izrael közötti első sikeres megbékélés elősegítésében 2023-ban”.
Mi várható még?
A török-szíriai kérdés mellett Netanjahu és Alijev várhatóan a kétoldalú és regionális kapcsolatok teljes spektrumáról tárgyal majd.
Izrael és Azerbajdzsán stratégiai kapcsolatokat tart fenn, beleértve az Izraelbe irányuló kőolaj- és kőolajszármazék-szállításokat – ez az áramlás még a háborús időkben is töretlenül folyt Törökországon keresztül.
Azerbajdzsánnak közös határa van Iránnal, és a két szomszéd közötti kapcsolatok továbbra is rendkívül feszültek. Az Iszlám Köztársaság többször is megkísérelt támadásokat végrehajtani Azerbajdzsán területén, az izraeli diplomaták és zsidó személyek ellen.
Izrael számos fejlett fegyverrendszert adott el Azerbajdzsánnak az évek során. A közelmúltban Eli Cohen energiaügyi miniszter szintén Azerbajdzsánba látogatott, és együttműködési megállapodásokat írt alá. Benjamin Netanjahu legutóbb 2016-ban járt az országban.
Az izraeli erők keresztényeket támadtak meg Jeruzsálemben nagyszombaton
(Neokohn nyomán Szent Korona Rádió)