vasárnap, április 20, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Így jár, aki az USA álmokat kergeti: visszatoloncoltak a reptérről egy magyart is

Oda az amerikai álom? Egy magyart is kiutasítottak az USÁ-ból, miután azt hitték, munkakeresés céljából érkezett az Egyesült Államokba, holott csak nagynénjét és unokatestvérét szerette volna meglátogatni, és magyar munkahelyével is lebeszélte, hogy távmunkában dolgozik majd kint tartózkodása alatt.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

„Bilincset is adhatnánk rád, csak azért nem kapsz, mert szófogadó vagy.” Ezekkel a szavakkal kísérte fel az Amszterdamba tartó repülőgépre két fegyveres amerikai határőr a szóbanforgó magyar személyt, miután visszafordították a detroiti repülőtérről.

ESTA-val utazott 3 hónapra Amerikába

Ő ugynis a szokásos könnyített beutazási engedéllyel, az ESTA-val akart eltölteni három hónapot Amerikában a magyar állampolgár, de zöld kártyával ott élő nagynénjénél és kettős állampolgár unokatestvérénél. IT-szektorban dolgozóként amúgy is home office-ból dolgozik, a cégével is megbeszélte a tervét, és engedélyt kapott rá, hogy másik kontinensről végezze a munkáját ebben az időszakban.

Megvolt a hazafelé szóló repülőjegye is, a tartózkodását 88 napra lőtte be, hogy semmiképp ne legyen probléma a 90 napos határidővel.

Amikor Detroitban leszállt, rögtön megkérdezték tőle, hogy kihez megy, mit dolgozik. A válaszok nem elégítették ki a reptéri tisztet, úgyhogy behívták a vám- és határőrség irodájába, ahol egy rideg férfi kezdte faggatni a 26 éves magyar fiatalt. Mit csinál a nagynénje Amerikában? Miért akar három hónapot távolról dolgozni?

A tiszt ekkor elkérte a telefonját a PIN kóddal együtt, és egy fordítóprogrammal elkezdte átnézni.

Megnézte az üzeneteit, a galériát, a webelőzményeket, de ezt ő csak onnan tudja, hogy mindennek nyoma volt, amikor visszakapta a telefont. Ő nem láthatta élőben, hogy a tiszt mit böngész a telefonján. A határőr aztán talált egy üzenetet, ami arról szólt, hogy amikor három éve már volt kint a nagynénjénél, akkor párszor elment vele irodát takarítani, porszívózott.

Azt hitte a határőr, hogy ott dolgozás céljából megy Amerikába

Kapott ezért pénzt? – kérdezte a tiszt. Nem, csak pár alkalommal, szívességből segítettem, mondta a magyar fiatal. Miért akar a takarítócégnél dolgozni? – kérdezték.

Nem akarok, mondta. Megkérdezték tőle azt is, hogy a kint élő unokatestvérének van-e párja. Igen, de nem ismerem, mondta. A határőr odament a reptéren váró nagynénihez, őt is kifaggatta. Rákérdezett az unokatestvér párjára, róla kiderült, hogy albán állampolgár, és illegálisan van az Egyesült Államokban.

Aztán tovább nézték a telefont. Volt benne egy üzenetváltás arról, hogy két haverja is kimenne egy időre, és együtt utazgatnának kicsit. Az üzenetekben egyikük azt kérte, hogy a tervekről egyelőre ne beszéljen senkinek, maradjon köztük. A határőr arra jutott, hogy a havert is dolgozni akarja kivinni a magyar fiatal, és bepöccent. Azt mondta, ha még egy dolgot elhallgat előle, azonnal kitoloncolja. És egyébként is, ha utazgatni akar, miért nincsenek hotelfoglalásai?


Vallomást kellett tennie

Ekkor azt mondták neki, hogy vallomást kell tennie. Tolmácsot kapott, igen/nem kérdéssorra kellett válaszolnia. Hiába mondta néhány kérdésnél, hogy a válasz bonyolultabb, mint egy igen vagy egy nem. Például annál, hogy „dolgozott-e valaha ESTA-vízummal”. Mi a jó válasz, ha ingyen, segítségképpen porszívózott? Ráadásul ezt már tudja is a határőr, aki figyelmeztette is, hogy ne merjen hazudni. Az igent választotta. Van-e illegálisan Amerikában tartózkodó ismerőse? Az unokatestvére párja az, de nem is ismeri őt. Erre is az igent mondta.

Szeretne-e Amerikában dolgozni, szólt egy kérdés. Erre az agyán átfutott, hogy lehet, hogy a LinkedIn-profilját is megnézte a tiszt. Azt felelte, hogy nézegetett pár éve IT-állásokat az Egyesült Államokban, de csak kíváncsi volt a piacra és a követelményekre. A vallomásba ez úgy került be, mintha most keresne állást.

Közölték vele a végeredményt: haza kell mennie, mert dolgozni akar az USA-ban.

amerikai álom
Részlet a jegyzőkönyvből

Készítettek róla rabfotót, DNS-mintát, ujjlenyomatot is vettek tőle. Átnézték a cuccait, találtak pár áramkört, ő ugyanis ilyeneket programoz. Azokat ki akarták dobatni, de végül megtarthatta. A határőrökön, akik hazaküldték, elmondása szerint látszott, hogy jókedvűek lettek a döntés után. Nevetgéltek, egyikük meg is dicsérte a nőt, aki „kiszúrta” őt és bevitte az irodába. Aki elbírálta a  vallomást, ráírta a kollégája papírjára, hogy „good job :)”.

A leszállása óta három óra telt ezalatt. A visszaútra szóló jegyét átfoglalták a következő budapesti járatra, amszterdami átszállással, ahogy az eredeti is szólt. A gép öt óra múlva indult, ezt az időt egy zárt váróban kellett töltenie, vécére is csak akkor mehetett, ha szólt. Aztán felkísérték a repülőre a fegyveresek. Ekkor mondták neki a cikk elején említett mondatot a bilincsekről.

Amikor a határőr pakolta a bőröndjét, ő megkérdezte tőle, hogy Donald Trump óta van-e ez a szigor. Igen, mondta a határőr.

A repülőgép légiutaskísérője is megjegyezte, hogy Európából mostanában több embert fordítanak vissza, mint korábban. Az illető búcsúzóul megkapta a vallomását papíron, és egy pecsétet, hogy el lett utasítva. ESTA-val már nem mehet Amerikába a jövőben, normál vízumot kell igényelnie.

Már nem csak a palesztinokat igyekeznek kitoloncolni az USÁ-ból, de minden beérkezőt alaposan átvizsgálnak, és minden ürügyet felhasználnak a kiutasításra: például már akkor sem léphetünk be az Egyesült Államokba, ha Trump-kritikus üzenetek vannak a telefonunkon.

Cionista véleménydiktatúra: Kitoloncolhatják az USA-ból a palesztin egyetemistát

Nem engedték be az USA-ba, mert Trump-kritikus csetüzenetek voltak a telefonján

Kiutasíthatná Magyarország Soros Györgyöt az országból?

(444 nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Rádiófrekvenciával szedi le a drónokat a britek új fegyvere

Elvégezte első nagyszabású tesztjét a brit hadsereg új, rádióhullámokkal...

Feltámadt Krisztus! – Húsvétvasárnap

Húsvétvasárnap van, Krisztus feltámadásának napja, melynek alkalmából elmélkedésül az...

Válaszcsapás: Birkakereszténység vagy harcos kereszténység?

Válaszcsapás: Birkakereszténység vagy harcos kereszténység? Mi az igazságos háború?...

Pakisztánban komolyan veszik a KFC elleni bojkottot

2023 október 7-e óta közel 20 KFC-t ért támadás...

Korszakalkotó felfedezést tettek a bugaci gyermekmészárlásról

Újabb, a tatárok által legyilkolt gyerekek csontvázaira bukkantak a...

Kategóriák

Rádiófrekvenciával szedi le a drónokat a britek új fegyvere

Elvégezte első nagyszabású tesztjét a brit hadsereg új, rádióhullámokkal...

Feltámadt Krisztus! – Húsvétvasárnap

Húsvétvasárnap van, Krisztus feltámadásának napja, melynek alkalmából elmélkedésül az...

Válaszcsapás: Birkakereszténység vagy harcos kereszténység?

Válaszcsapás: Birkakereszténység vagy harcos kereszténység? Mi az igazságos háború?...

Pakisztánban komolyan veszik a KFC elleni bojkottot

2023 október 7-e óta közel 20 KFC-t ért támadás...

Korszakalkotó felfedezést tettek a bugaci gyermekmészárlásról

Újabb, a tatárok által legyilkolt gyerekek csontvázaira bukkantak a...

Tunéziai demokrácia: Börtönbüntetést kaptak az ellenzéki vezetők

Államellenes összeesküvés vádjával 13-tól 66 évig terjedő börtönbüntetésre ítéltek...

Most épp a mamuthimlő miatt retteg a WHO

Éppen nincs se koronavírus, se majomhimlő, a WHO-nak újabb...

Szadduceusok vs. farizeusok: A zsidóság látszólagos ellentéte

Sokszor lehet hallani és látni a zsidóságon belüli törésvonalakat,...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55