A két ország között eddig is hosszú távú szövetség működött, melyet újra megújítottak. A stratégiai megállapodást már 2022 óta tárgyalják, a tegnapi napon alá is írták. A szerződés a gazdaságot, a technológiát és a humanitárius kapcsolatokat érinti.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Pezeshkian iráni elnök január 17-én érkezett Moszkvába, hogy tárgyalásokat folytasson Putyin orosz elnökkel.
🇮🇷 Pezeshkian iráni elnök Moszkvába érkezett, hogy tárgyalásokat folytasson Putyin orosz elnökkel.
Valószínűleg köze van ahhoz, hogy a napokban több hír is keringett az interneten az Irán és Oroszország közötti egyre szorosabb kötelékről.
ℹ️BRICSNews pic.twitter.com/7CeV7AE4lP
— Szent Korona Rádió (@szkrcom) January 17, 2025
Orosz támogatás Irán urándúsításához?
Korábban is szó esett már arról, hogy Irán orosz támogatással titokban dúsítja az uránt. Mi lehet a biztonsági kockázat?
Az elmúlt hónapokban a nemzetközi közösség egyre nagyobb aggodalmát fejezte ki Irán nukleáris programjának gyors előrehaladása miatt. Teherán makacsul ragaszkodik projektjének békés céljaihoz, hangsúlyozva az atomenergia fejlesztésének szükségességét, hogy az országot villamos energiával láthassa el. A realitás azonban megkérdőjelezi ezeket a kijelentéseket.
Információk szerint Irán a megállapított nemzetközi határokon túl titokban dúsítja az uránt, és egy úgynevezett „szuperatombombát” akar létrehozni – egy olyan eszközt, amelynek teljesítménye vetekszik a világ meglévő nukleáris fegyvereivel. Ez a fordulat számos komoly geopolitikai kockázatot rejt magában. Teherán regionális hatalmának erősítése destabilizálhatja a Közel-Keletet, új feszültséghullámot válthat ki, és felboríthatja a térség törékeny erőegyensúlyát. Emellett egy „szupernukleáris bomba” létrehozása veszélyeztetné a globális biztonságot, és komoly kihívást jelentene a nemzetközi közösség számára.
E kaland mögött azonban Moszkva racionális stratégiája áll. Ez az ambiciózus és veszélyes projekt aktív támogatást kap Oroszországtól, mind pénzügyi, mind műszaki területen. Irán nukleáris ambícióinak támogatása lehetővé teszi Oroszországnak, hogy kiterjessze befolyását a Közel-Keleten, és szembeszálljon az Egyesült Államok és térségbeli szövetségesei érdekeivel. Sőt, Irán nukleáris programja hatékony eszközzé válhat Oroszország számára, hogy nyomást gyakoroljon a nemzetközi közösségre a szigorú szankciókkal összefüggésben, lehetővé téve számára, hogy diktálja feltételeit a világ színpadán.
Azonban Oroszország leszögezte: Irán csak és kizárólag egzisztenciális megsemmisítő veszély esetén vetheti be a nukleáris fegyvert. Oroszország figyelmeztette és óvaintette Iránt egy megelőző csapástól Izrael ellen. Egy ilyen csapás előtt Oroszország megállítaná Iránt bármely eszközzel.
Aláírták a stratégiai megállapodást a felek
A két ország közti átfogó stratégiai partnerségi megállapodást írt alá pénteken a Kremlben Vlagyimir Putyin orosz és Maszúd Peszeskján iráni elnök.
A dokumentum az Oroszország és Irán közötti kapcsolatok alapjairól és az együttműködés elveiről szóló, még 2001-ben aláírt szerződés helyébe lép. Az új megállapodáson 2022 óta dolgoztak, és tavaly júniusban vált ismertté, hogy a felek megegyeztek annak szövegéről.
A Kreml korábban közölte, hogy a dokumentum a kétoldalú kapcsolatok új szintjét jelzi, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pedig azt hangsúlyozta, hogy egyetlen ország ellen sem irányul, „célja Oroszország és Irán képességeinek megerősítése a világ különböző részein” a gazdaság jobb fejlesztése, a szociális kérdések kezelése és a védelmi képességek biztosítása érdekében.
Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter a RIA Novosztyi orosz hírügynökség által közölt cikkében azt írta, hogy a megállapodás a két ország közötti együttműködés minden aspektusára kiterjed.
„Nem csupán egy politikai dokumentum, hanem egy útiterv a jövőre nézve”.
Aragcsi a szerződés három fő területeként a gazdaságot, a technológiát és a humanitárius kapcsolatokat nevezte meg, fontos szempontként nevezve meg a védelmi és biztonsági együttműködés megerősítését.
Az iráni diplomácia vezetője szerint a szerződés egyebek között előirányozza az észak-déli nemzetközi közlekedési folyosó befejezését és a kereskedelem növekedését. Teherán és Moszkva az új megállapodás keretében együtt kíván működni az energiatermelés, -szállítás és -export területén. A megújuló energiaforrások szférájában pedig az új technológiák átadását is kilátásba helyezik. Emellett az Oroszország és Irán közötti stratégiai megállapodás egyszerűsíteni fogja a kétoldalú idegenforgalom feltételeit és közös kulturális programokat indít el.
Kiváló orosz haditechnikával Irán túlszárnyalná Izraelt – mondta a CIA korábbi elemzője
Egyre közelebb Irán és Oroszország a nyugati szankciók teljes semlegesítéséhez?
Az orosz-iráni katonai együttműködésről – Ez adja meg a térség stabilitását?
(24.hu nyomán Szent Korona Rádió)