Az olajárak emelkednek a szíriai Aszad-rezsim bukása közepette. A Brent nyersolaj határidős jegyzése 36 centtel, azaz 0,51 százalékkal hordónként 71,48 dollárra emelkedett hétfőn.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az olajárak hétfőn emelkedtek, miután Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimjének bukása nagyobb bizonytalanságot hozott a Közel-Keleten, bár a nyereséget a jövő évi keresleti kilátások csökkenése visszafogta.
A Brent nyersolaj határidős jegyzése 36 centtel, azaz 0,51 százalékkal hordónként 71,48 dollárra emelkedett hétfőn. Az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj határidős jegyzése 38 centtel, 0,57 százalékkal 67,58 dollár/hordóra emelkedett.
A szíriai lázadók vasárnap az állami televízióban bejelentették, hogy megbuktatták al-Aszad elnököt.
„A szíriai fejlemények új politikai bizonytalansági réteget hoztak a Közel-Keleten, ami némi támaszt nyújt a piacnak” – mondta Tomomichi Akuta, a Mitsubishi UFJ Research and Consulting vezető közgazdásza.
„Szaúd-Arábia árcsökkentése és az OPEC+ múlt heti termeléscsökkentési meghosszabbítása azonban aláhúzta a gyenge kínai keresletet, ami azt jelzi, hogy a piac az év vége felé lágyulhat” – mondta, megjegyezve, hogy a befektetők figyelik, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök várható energia- és közel-keleti politikája milyen korai jeleket mutat a piacokra gyakorolt hatására.
A Saudi Aramco, a világ legnagyobb nyersolaj-exportőre, 2021 eleje óta a legalacsonyabb szintre csökkentette a 2025. januári árait az ázsiai vevők számára – közölte vasárnap, mivel a piacot terheli a fő importőr Kína gyenge kereslete.
Csütörtökön a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei, az OPEC+ néven ismert csoport három hónappal, áprilisra tolta ki az olajkitermelés növelésének kezdetét, és egy évvel, 2026 végéig meghosszabbította a termeléscsökkentés teljes feloldását.
A világ olajtermelésének mintegy feléért felelős OPEC+ 2024 októberétől tervezte a csökkentések feloldásának megkezdését, de a globális kereslet lassulása – különösen a legnagyobb nyersolajimportőr Kína részéről – és a máshol növekvő termelés többször is a terv elhalasztására kényszerítette.
Az Egyesült Államokban a múlt héten üzembe helyezett olaj- és gázfúrótornyok száma szeptember közepe óta a legmagasabbra emelkedett, ami a világ legnagyobb nyersolajtermelőjének növekvő kitermelésére utal.
A jövőre várható kínálati többlet miatt a Brent és a WTI is veszteséget könyvelhetett el az elmúlt két egymást követő héten.
Az árak csúszásával párhuzamosan a pénzkezelők növelték az amerikai határidős nyersolaj határidős és opciós nettó vételi pozícióikat a december 3-ig tartó héten – közölte pénteken az amerikai határidős árutőzsdei kereskedési bizottság.
A befektetők egy adatokkal teli hétre készülnek, beleértve a szerdai kulcsfontosságú amerikai inflációs jelentést, amely további támpontokat fog nyújtani a Federal Reserve kamatlábakkal kapcsolatos terveihez.
Az ANZ elemzői egy hétfői jegyzetükben azt írták, hogy még a Fed további kamatcsökkentései sem valószínű, hogy enyhítenék a világgazdasági növekedés gyengülésével és annak a keresletre gyakorolt hatásával kapcsolatos olajpiaci aggodalmakat.
Emellett a héten Pekingben konferenciát rendeznek, ahol a politikai döntéshozók várhatóan az ország gazdaságának 2025-re szóló irányvonalát rajzolják meg.
A kínai fogyasztói infláció novemberben öt hónapos mélypontra esett, miközben a gyári defláció továbbra is fennállt – mutatták ki hétfőn az adatok, ami arra utal, hogy a megingó gazdasági kereslet fellendítésére tett erőfeszítéseknek korlátozott hatása van.
(Gulf Business nyomán Szent Korona Rádió)