Cikksorozatunk harmadik részében azzal az eszközzel ismerkedünk meg, mely otthonvédelemre a legideálisabb, leghatásosabb megoldás, de utcai viselésre is a gáz-riasztó fegyverek alternatívája lehet: a gumilövedékes fegyver.
Jogi szabályozás:
Mivel dilettáns jogalkotóinknak köszönhetően a szerelt lőszeres gumilövedékes fegyver itthon lőfegyver kategóriába esik (amíg nálunk halandó számára megszerzése lehetetlen, addig pl. Romániában és Oroszországban is alanyi jogon igényelhető rá viselési engedély), ezért a 2004-es törvénymódosításnak, és Keserű Béla szabadalmának köszönhetően ismét egy kis kibúvót sikerült találni a muzeális fegyverek irányában.
A 2004/24. törvény alapján 2004. május 1-től a lőfegyver fogalma az alábbiakra változott:
„16. lőfegyver: a tűzfegyver, valamint az a légfegyver, amelyből 7,5 joule-nál nagyobb csőtorkolati energiájú, szilárd anyagú lövedék lőhető ki;
29. tűzfegyver: olyan, a törvény mellékletének „A”, „B”, „C” vagy „D” kategóriájában meghatározott eszköz, amelyből a kiterjedő forró gáz tolóereje által meghajtott szilárd anyagú lövedék lőhető ki, kivéve, ha – muzeális fegyvernek tekinthető;
24. muzeális fegyver és lőszer: az elöltöltő fegyver, továbbá a korszerű perem vagy központi, illetve elektromos gyújtású lőszer használatára alkalmatlan tűzfegyver, és az ilyen fegyverekhez használható 1945 előtt gyártott lőszer; ”
A muzeális gumilövedékes fegyverek bárki számára szabadon vásárolhatóak, otthon szabadon tarthatóak.
Gumilövedékes gáz-riasztó fegyver?
Igen! Ismét csak Keserű Bélának köszönhetően, aki a BRFK ellen 2011-ben pert nyert, immár jogerős bírói ítélet is tanúsítja, hogy az a tény, hogy a gáz-riasztó fegyver alkalmas gumilövedék kilövésére, nem változtatja meg a jellegét. A bíróság egyértelművé tette, hogy nincs jelentősége a rendeltetésellenes felhasználásnak, ha a fegyver rendeltetésszerű felhasználás során kizárólag gáz- és riasztótöltény működtetésére alkalmas. Tehát nyugodtan hordhatjuk gáz-riasztó fegyverünket gumilövedékre töltve, amíg szabványos riasztótöltény üzemelteti.
A muzeális gumilövedékes fegyverek bárki számára szabadon tarthatóak, ám viselési engedély nem igényelhető rájuk. Ezzel szemben a gumilövedék kilövésére alkalmas gáz-riasztó fegyverekre az előző cikkünk útmutatása alapján igényelhető viselési engedély, és ennek birtokában utcán is viselhető.
Használata:
A fegyver töltényűrjébe hátulról szabvány riasztótöltényt (általában 9mm K kaliberben), elölről pedig a gumilövedéket kell betölteni, melyet előtte érdemes szilikonzsírban megforgatni a könnyebb betöltés és a megfelelő teljesítmény érdekében. Figyelem! Ne töltsünk gumilövedék mögé gáztöltényt, mert a hatásadatok jelentősen romlani fognak, és a gumilövedékkel a gázzal ellentétben nem fejre, hanem testre ajánlott lőni. Hatásos lőtávolság általában 5-7 méter körül van, efölött erőteljesen lecsökken mind a pontosság, mind az energia, de ne feledjük, ez általában bőven elég egy jogos védelmi helyzetben.
Tekintve hogy ebben az esetben a fegyverünk lövedéket lő ki, ajánlott sokkal többet gyakorolni vele, mint egy gáz-riasztó fegyverrel, és ezt tegyük meg minimum havonta, pár lövés erejéig. Semmit sem ér a fegyverünk, ha szükséghelyzetben nem találjuk el vele a támadót. Önvédelmi helyzetben a súlyos sérülések elkerülése (és a könnyebb célzás) érdekében ne fejre, hanem felsőtestre célozzunk!
Típusok és kaliberek:
Többségében 4-6 lövetű revolverekkel találkozhatunk, de előfordulnak a Keserű Művek gyártásában különböző 7-15 lövetű fegyverek (Home Defender széria), illetve éles sörétes lőfegyverből átalakított puskák (Keserű Godfather) is.
Jelenleg a cseh Alfa cég G030-as fegyvere (12mm-es gumilövedék kilövésére alkalmas), a török Zoraki R1GG revolvere (11 mm-es), és a magyar Keserű Művek több terméke vásárolható meg a magyar piacon, amik általában 11-18 mm-es gumilövedék kilövésére alkalmasak.
Vásárlás előtt gondoljuk át, hogy milyen célra szeretnénk használni a fegyvert, szeretnénk viselni is, avagy csak otthonvédelmi célra használjuk?
Viselésre méreténél fogva ideális megoldás az Alfa G030, Zoraki R1GG, Keserű Pitbull, melyek tölténytől függően 40-60 joule csőtorkolati energiával rendelkeznek, illetve vastagabb ruházat alatt a Keserű Revenge 14M is számításba jöhet, mely ugyan jóval nagyobb az előző kettőnél, de 15 mm-es gumilövedéket tüzel, és energiája kb. 100 joule!
Otthonvédelemre legjobb választás egy Keserű Onesta, mely egy hatalmas méretű, négylövetű, 18 mm-es, Single Action elsütőszerkezetű revolver, kb. 100-120 joule csőtorkolati energiával, illetve a Keserű Home Defender-széria, mely hasonló teljesítménnyel rendelkezik, ám 7-15 lövetű.
Gumilövedékes vagy gáz-riasztó?
Mindkét kategóriának vannak előnyei és hátrányai is, melyeket megpróbálunk összevetni:
Gáz-riasztó előnyei:
– nem kell vele pontosan célozni, stresszhelyzetben egyszerűbb használni
– időleges harcképtelenséget, harcképesség-csökkenést okoz (látás kiesik)
– nagyon sokféle gyártó nagyon sokféle típusából lehet választani itthon is
– olcsóbb és kevésbé szükséges a gyakorlás
– vannak lényegesen kisebb méretű, tömegű modellek
Gáz-riasztó hátrányai:
– 3 méter körüli gyakorlati hatótáv
– ellenszélben, zárt térben önveszélyes
– egyes hatóanyagokra nagyon eltérő egyéni érzékenység
Gumilövedékes elöltöltős előnyei:
– hatótávolsága nagyobb (5-7 méter)
– ellenszélben sem csökken hatótávolsága
– zárt térben is bevethető
– sokkal kevesebb az egyéni érzékenység szerepe
Gumilövedékes elöltöltős hátrányai:
– pontosan kell vele találni, a támadót el nem találó lövedék hatástalan
– gyakorlás drágább vele, és sokkal több szükséges
Hatása:
A fegyverek teljesítménye függ a töltény típusától, illetve a gumilövedék méretétől is. A 10-12 mm-es gumit tüzelő fegyverek általában 40-60 joule között, a 18 mm-es fegyverek 100-120 joule környékén teljesítenek. Mivel traumatikus eszközről van szó, hatását a gumilövedék által a támadóra mért ütésben fejti ki. A puha gumilövedék a célba csapódva deformálódik, kilapul, így nem hatol be a testbe, hanem annak felületén adja le a teljesítményét.
De bármelyiket is választjuk, ne feledjük: gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás!
(Gorcsev Iván – Jogos Önvédelem – SZKR)