Mint tudott, 2023-ban Törökországban több százezer áldozattal (mintegy 60 000 halottal) járó óriási tragédia történt, ami az egész török népet megrázta. Hatalmas földrengések következtek be, a Google előrejelzője azonban nem, vagy csak enyhébb mértékű veszélyre figyelmeztetett. A cég be is ismerte, hogy nem működött a rendszer, azonban kérdés, hogy okolható-e a több tízezer lakos haláláért? Mindenesetre ezúttal is bebizonyosodott, mennyire lehet hagyatkozni a digitális előrejelző-rendszerekre…
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Nem működött a 2023-as, mintegy 60 ezer ember halálával járó törökországi és szíriai földrengés során a cég földrengés-előrejelző rendszere. A földrengés epicentrumától 150-160 kilométeres (100 mérföldes) körzetben tízmillió ember kaphatta volna meg a Google legmagasabb szintű riasztását.
Ehelyett az első 7,8-as erősségű földrengés után mindössze 469 darab legmagasabb szintű figyelmeztetést küldtek ki; ez a „Cselekedj”, amely a Ne zavarj beállítást is felülírva felugrik a képernyőn és hangos riasztást is indít. További félmillió ember kapott alacsonyabb szintű, a ne zavarj beállítást nem felülíró figyelmeztetést, ami „enyhe rengést” jelzett, vagyis alábecsülte a földrengések erősségét – írja a BBC. Felidézve, hogy a technológiai óriás korábban azt közölte: a rendszer „jól teljesített”.
A rendszer Android-eszközökön működik, a törökországi telefonok több mint 70 százalékán ez a program fut. A rengésnek a csaknem 60 ezer halálos áldozat mellett több mint százezer sebesültje is volt. A Google kutatói a Science folyóiratban részletesen leírták, mi történt: az első földrengést a rendszer 4,5 és 4,9 közötti erősségűre becsülte, miközben valójában 7,8-as erősségű volt. Egy második, aznap későbbi nagy földrengést is alábecsültek, a rendszer ezúttal 8158 telefonra küldött Cselekedj! riasztást, és alig négymillió felhasználónak az egy fokkal alacsonyabbat.
A földrengés után a Google kutatói megváltoztatták az algoritmust, és újra szimulálták az első földrengést. Ezúttal a rendszer 10 millió Cselekedj riasztást generált a legnagyobb kockázatnak kitetteknek – és további 67 millióan kaptak egy fokkal enyhébb riasztást.
A BBC megkérdezte a Google-t, hogyan teljesített a rendszerük a 2025-ös mianmari földrengés során, de még nem kapott választ.
A katasztrófák felszínre hozzák a valódi késztetéseket – A török földrengés geopolitikai környezete
Amíg az Antifa magyar emberekre vadászott, a Betyársereg egyik tagja életeket mentett Törökországban
(444 nyomán Szent Korona Rádió)