Ahhoz képest, hogy tavasszal egy lakossági fórumon Lázár János még arról beszélt, mennyire káros a “luxizás”, most ingyen osztogatja értékesebbnél értékesebb kastélyainkat. Méghozzá a NER-nek…
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Újabb négy kastélyt ajándékozott el Lázár János.
Semmi nem tántoríthatja el Lázár János építési és közlekedési minisztert az állami kastélyvagyon elherdálásától. A kormány oldalára felkerült, szűkszavú döntési adatlap szerint a miniszter személyesen határozott négy nagyértékű ingatlan elajándékozásáról:
- a dégi Festetics-kastély a 4iG;
- a füzérradványi Károlyi-kastély a Révész Logisztikai Holding;
- a tatai Esterházy-kastély a Viarum Invest Kft.;
- a sopronhorpácsi Széchenyi-kastély a PBE Építő Kft.
tulajdonába kerül. Vagyis még csak nem is vagyonkezelésbe, hanem simán magántulajdonba: bármiféle ellenszolgáltatás nélkül. Ajándékba.
Emellett egy ötödik épületet, a komlódtótfalui Becsky-Kossuth-kúriát átvesz a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Önkormányzat az államtól; ez legalább köztulajdonban marad.
Kastélyprivatizáció
Az elmúlt években sok milliárd forint közpénzből mintaszerűen felújított és idegenforgalmi látványosságnak berendezett kastélyokat Lázár János mind elajándékozná különféle cégeknek vagy magánszemélyeknek.
Noha a törvény első változatát az Alkotmánybíróság Novák Katalin akkori köztársasági elnök jelzésére megsemmisítette, Lázár nem lépett vissza az elképzeléstől, és második nekifutásra már sikerült a törvényt elfogadtatnia. A kastélyprivatizáció előző körében két kastély talált új gazdára:
- a nádasdladányi Nádasdy-kastély a Richter Gedeon Nyrt.;
- a bajnai Sándor–Metternich-kastély pedig a Mol Új Európa Alapítvány
birtokába került.
A szabadkígyósi Wenckheim-kastélyra azonban hiába jelentkezett be a Márki-Zay Péter vezette hódmezővásárhelyi önkormányzat, Lázár először ugyan engedélyezte volna számukra, hogy kastélytulajdonosok legyenek, majd visszavonta döntését. Bizonyára ennek is magántulajdonost keresnek.
A most gazdára talált kastélyok közül egyedül a sopronhorpácsi esetében lehetne érvelni a felújítás szükségességével, mivel ez valóban üres és rossz állapotú. Tata, Füzérradvány és Dég azonban a Lázár által leállított Kastélyprogramban nagyrészt megújult, és mindeddig látogatható volt, múzeumként a környék idegenforgalmát szolgálta. Hogy kapujuk meddig marad nyitva, az jórészt az új tulajdonosokon múlik.
NER, NER mindenhol
A megajándékozottak közül a 4iG a NER vezető informatikai vállalata, a Révész Logisztikai Holding Révész Bálint nyíregyházi szállítmányozási nagyvállalkozó cége, a PBE Építő Kft. Tiborcz István üzlettársához, Paár Attila építési vállalkozóhoz köthető, a Viarum Invest Kft. pedig magántőkealapok tulajdonában van, vagyis hivatalosan nem tudni kié. De ezeket Szíjj László NER-milliárdos alapkezelője irányítja.
A kastélyprivatizáció ezzel még nem ért véget. Lázár János korábban azt mondta, tartósan mindössze néhány kiemelt kastély maradhat állami tulajdonban (Eszterháza, Keszthely, Nagycenk és Geszt), minden mást el fognak ajándékozni.
Orbán és a “luxizás”: Mindenki éljen úgy, ahogy szeretne, és ahogy tud
(Válasz Online nyomán Szent Korona Rádió)