Már megint a ruszofóbia. Az ukrán kormány azzal indokolja a NABU jogköreinek korlátozását, hogy az intézmény orosz befolyás alatt áll…
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Több százan tüntettek Kijevben, miután Zelenszkij aláírta a korrupcióellenes intézmények beszántásáról szóló törvényt.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd este aláírta azt a törvényt, ami a kritikusok szerint aláássa az ország korrupcióellenes hivatalainak függetlenségét – írja a BBC. A törvény elfogadása után több százan tüntettek Kijevben, ez volt a legnagyobb kormányellenes tüntetés a háború 2022-es kitörése óta. Tiltakozások voltak továbbá Lvivben, Dnyipróban és Odesszában is.
„Európát választottuk, nem az autokráciát”
– állt az egyik demonstráló transzparensén. Egy másik így fogalmazott:
„Az apám nem ezért halt meg.”
Káosz várható
A törvény új hatásköröket ad az ügyészségnek, megkerülve ezzel a Korrupcióellenes Hivatalt (NABU) és a Korrupcióellenes Ügyészséget (SAPO). A törvényjavaslat értelmében az ügyészség utasíthatná az eddig független NABU-t és SAPO-t. A Korrupcióellenes Hivatal vezetője szerint a változtatások lényegében eltörölnék ezeknek az intézményeknek a függetlenségét, és a legfőbb ügyésznek rendelnék őket alá.
A törvényjavaslatot a parlamentben 263 képviselő támogatta, 13 ellene szavazott, további 13-an pedig tartózkodtak. Zelenszkij elnök vétózhatott volna, ugyanakkor a kritikusok szerint a törvényjavaslat célja éppen az, hogy megakadályozzák a Zelenszkij környezetével szembeni független nyomozásokat.
Az ukrán kormány azzal indokolja a NABU jogköreinek korlátozását, hogy az intézmény orosz befolyás alatt áll. A törvény elfogadása előtti napon az ukrán biztonsági szolgálat (SZBU) és a legfőbb ügyészség razziázott a NABU-nál, állítólagos orosz kémeket keresve.
Zelenszkij szerdai beszédében bírálta az ország korrupcióellenes rendszerének hatékonyságát, mondván, sok ügy évek óta tétlenül áll.
„Nincs ÉSSZERŰ magyarázat arra, hogy miért húzódnak milliárdokat érintő büntetőeljárások hosszú éveken át”
– mondta, hozzátéve: a legfőbb ügyész feladata lesz garantálni, hogy a törvénysértők elnyerjék méltó büntetésüket.
A törvényjavaslatot az ukrán civil társadalom és közélet rengeteg, külföldön is ismert alakja élesen kritizálta, köztük a legnagyobb ukrajnai újságok. A Kyiv Independent szerint Zelenszkij egyenesen elárulta az ukrán demokráciát, és mindenkit, aki érte harcol. Az EU-nak sem tetszik a törvény, a Bizottság szóvivője azt mondta:
„Az EU jelentős pénzügyi támogatást nyújt Ukrajnának, amelynek feltétele az átláthatóság, az igazságszolgáltatási reform és a demokratikus kormányzás terén elért előrelépés.”
Az Európai Bizottság kérdőre vonta Ukrajnát
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen felhívta Zelenszkijt, és magyarázatot kért az NABU és az SAP függetlenségét korlátozó törvénnyel kapcsolatban.
„Von der Leyen elnök mély aggodalmát fejezte ki a változások következményei miatt, és arra kérte az ukrán kormányt, hogy adjon magyarázatot.
A jogállamiság tisztelete és a korrupció elleni küzdelem az Európai Unió kulcsfontosságú értékei. Jelölt országként Ukrajnának teljes mértékben be kell tartania ezeket a normákat. Nem lehet kompromisszum.”
– jelentette be az Európai Bizottság szóvivője.
Az Európai Bizottság figyelmeztette Zelenszkijt, hogy a NABU és a SAP munkájába való beavatkozás miatt Ukrajna elveszítheti a vízummentes utazást és a pénzügyi támogatást – mondta Marta Kos, az Európai Bizottság szlovén tagja.
- Az EU azzal fenyegeti Ukrajnát, hogy visszavonja a vízummentes utazást és a pénzügyi támogatást.
„A NABU függetlenségét védő kulcsfontosságú biztosítékok lebontása komoly visszalépés. Az olyan független intézmények, mint a NABU és a SAPO, létfontosságúak az európai úthoz.” – hangsúlyozta.
- A holland külügyminisztérium vezetője, Kaspar Veldkamp, azt nyilatkozta, hogy a NABU és a SAPO hatásköreinek korlátozása visszalépést jelent.
Ezen intézmények függetlenségének védelme és a jogállamiság további előmozdítása továbbra is kulcsfontosságú Ukrajna EU-csatlakozási folyamatában.
- A svéd külügyminisztérium is „komoly aggodalomra okot adónak” nevezte a törvényt:
“Az elmúlt évtizedben Ukrajna jelentős előrelépést tett a korrupció elleni küzdelemben – fontos, hogy ne álljunk meg itt. Svédország továbbra is erős partner az ukrajnai reformok végrehajtásában.”
Ukrajna minden forrást a hadseregre fordít, ha elzárják a nyugati pénzcsapot
Gaudi: Ukrajna EU csatlakozásra alkalmatlan, a kárpátaljai magyarok népirtás áldozatai
(444 és Orosz-ukrán speciális katonai hadművelet nyomán Szent Korona Rádió)