Nyilvános a Pentagon 2026-os költségvetése. Az ebből levonható következtetésekről ír alább Leonid Savin orosz geopolitikus.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Június végén az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma hivatalos költségvetési kérelmet nyújtott be a 2026-os pénzügyi évre, amelynek értéke 961,6 milliárd dollár.
„Ez a történelmi jelentőségű védelmi költségvetés prioritásként kezeli a belbiztonság megerősítését, a kínai agresszió visszatartását az Indiai-óceán és a Csendes-óceán térségében, az amerikai védelmi ipari bázis újjáélesztését, valamint az adófizetők pénzének felelős kezelése iránti elkötelezettségünk fenntartását” – tájékoztatta a sajtót egy magas beosztású védelmi tisztviselő.
Az Egyesült Államok nyíltan Kínát jelölte meg ellenségének, ami a beszerzési politika és a kutatás szektorának megváltoztatását, valamint a logisztikai háttér frissítését teszi szükségessé. Oroszország számára jó hír, hogy megszűnik az Ukrán Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezés program, amely évekig lehetővé tette Ukrajna számára, hogy katonai felszereléseket és lőszert közvetlenül az amerikai védelmi iparból szerezzen be. Hivatalosan ez annak köszönhető, hogy a külföldi segélyprogramok már nem élveznek prioritást a jelenlegi kormányzat számára. Bár a csökkentések más területeket is érintettek, ezek nagy része – 13,8 milliárd dollár – a polgári munkaerő létszámának leépítéséből származik.
A speciális célú alapok manipulálása is teljesen lehetséges, hogy helyet teremtsenek a felmerülő nemzetbiztonsági szükségleteknek.
A Pentagon máris 1 milliárd dollárt vont el a hadsereg költségvetéséből, hogy fenntartsa létesítményeit, beleértve a fiatal katonák lakóhelyeit, amelyek évek óta romos állapotban vannak. A hadsereg létesítményeinek pénzéből való rablás kétpárti felháborodást váltott ki a Capitol Hillen, ami a hadsereget engedményekre kényszerítette.
Másrészt, már korábban is előfordult, hogy nagy összegeket csoportosítottak át egyik szektorból a másikba. Például Trump előző hivatali ideje alatt ugyanilyen átcsoportosításokra került sor: a katonák bónuszát és egyéb juttatásait fedező alapból finanszírozta a mexikói határfalat. Hasonló kiadásokat kell majd jövőre is a határmenti missziókra fordítani, mivel nagy számú katonai személyzet bevetését kell biztosítani (a Los Angeles-i misszió becsült költsége, amely jelenleg 700 tengerészgyalogost és 4000 szövetségi nemzetőrt foglal magában, 134 millió dollár).
A költségvetés még nem végleges, mivel a Trump-kormány a nemzetbiztonsági beruházások összegét történelmi „1 billió dollárra” emelte, de ahhoz, hogy ezt az összeget elérje, arra számít, hogy a törvényhozók elfogadnak egy 150 milliárd dolláros nemzetbiztonsági kiigazítási törvényjavaslatot, amelyből a Pentagon 113,3 milliárd dollárt szeretne felhasználni a 2026-os pénzügyi évben. Nem tudni, hogy a Védelmi Minisztériumnak van-e tartalék terve arra az esetre, ha a Kongresszus végül nem fogadja el ezt a törvényjavaslatot.
Ezen túlmenően azonban a Védelmi Minisztérium még nem állította össze a szokásos ötéves kiadási tervet, így nyitott kérdés marad a Golden Dome vagy a flottaépítéshez hasonló kulcsfontosságú kezdeményezések hosszabb távú finanszírozási terve.
Például a haditengerészet 2026-os pénzügyi évre vonatkozó flottaépítési költségvetési kérelme csak három hadihajót tartalmaz az alapköltségvetésben, míg további 16 hajó finanszírozását a Kongresszus várható egyeztetési törvényjavaslatára bízza.
A közzétett dokumentumok szerint a szolgálat alapköltségvetési kérelme egy Columbia-osztályú tengeralattjárót, egy Virginia-osztályú tengeralattjárót és egy óceáni felderítőhajót tartalmaz. Eközben a tervezett hajók között szerepel egy Virginia-osztályú tengeralattjáró, két Arleigh Burke-osztályú romboló, egy America-osztályú deszanthajó, egy San Antonio-osztályú deszanthajó, kilenc közepes méretű partraszállító dokkhajó és két flottaellátó olajszállító hajó.
A Pentagon és a szolgálatok nem tettek közzé átfogó költségvetési indoklást és kiadási áttekintést. A rendelkezésre álló dokumentumok alapján azonban a Pentagon a következőkre tervezi felhasználni a pénzt:
- Katonai személyzet: 184 milliárd dollár (689 millió dollár a megbékélési törvényjavaslatból és 183 milliárd dollár az alapkérésből)
- Beszerzés: 205 milliárd dollár (52 milliárd dollár a kiegyenlítő törvényjavaslatból és 153 milliárd dollár az alapigényből)
- Kutatás és fejlesztés: 1,2 milliárd dollár (teljes egészében az alapkérésben)
- Üzemeltetés és karbantartás: 107 milliárd dollár (9 milliárd dollár a kiegyenlítő törvényjavaslatból és 97 milliárd dollár az alapigényből)
- Katonai beruházások: 19,8 milliárd dollár (842 millió dollár a kiegyenlítő törvényjavaslatból és 18,9 milliárd dollár az alapkérésből).
Ami a szolgáltatások közötti megoszlást illeti, a kérelem 197,4 milliárd dollárt tartalmaz a szárazföldi haderő számára, 292,2 milliárd dollárt a haditengerészet számára, 301,1 milliárd dollárt a légierő és az űrhaderő számára, valamint 170,9 milliárd dollárt a védelmi tevékenységek részére.
A fegyverkezési kiadások legnagyobb tételei között szerepel F-35-ösök vásárlása – a légierő 24 darabra csökkentette F-35A beszerzését, így a védelmi minisztérium teljes beszerzése 47 darabra csökken. A magas rendfokozatú honvédelmi tisztviselő azt is elmondta, hogy a haditengerészet következő generációs harci repülőgép-programjának, az F/A-XX-nek a folytatásáról szóló döntés még függőben van a kormányzatnál, de a tervezési munkák befejezéséhez 74 millió dollárra van szükség. 47 vadászgépet szereznének be ebben az évben.
Nyilvánvaló, hogy az amerikai katonai-ipari komplexum hatalmas lobbija, köztük a kongresszusi képviselők is, aktívan támogatja ezt a projektet.
Júniusban Steve Parker, a Boeing Defense and Space vezérigazgatója nyilvánosan elutasította azt az elképzelést, miszerint az amerikai ipari bázis nem lenne képes egyszerre dolgozni az F-47 és az F/A-XX projekten. A Northrop Grumman is versenyben van az F/A-XX-ért, amit a vállalat azután kezdett el, hogy 2023-ban kiszállt a légierő NGAD harci repülőgép-pályázatából. A Bloomberg News június elején közzétett jelentése – amely a média által megtekintett költségvetési dokumentumokon alapult – szerint a Pentagon 500 millió dollárnyi finanszírozást irányított át az F/A-XX-ről az F-47-re, és felhívta a figyelmet az ipari bázis problémáira.
„Jelenleg azt mondanám, hogy gyakorlatilag mindent fontolóra veszünk annak érdekében, hogy a harcosainknak szükséges TACAIR [taktikai repülési] képességeket a lehető leggyorsabban megteremtsük” – tette hozzá az amerikai védelmi tisztviselő egy kérdésre válaszolva, amely arra vonatkozott, hogy jelenleg fontolóra veszik-e az F-47 tengeri változatának bevezetését. „Valójában ez az, amire a leginkább figyelünk: az összes program ütemezésére.”
Eközben a költségvetési kérelem megerősítette a hadsereg korábban bejelentett számos programjának törlését, köztük az M10 Booker, a robotizált harci jármű, a továbbfejlesztett turbinamotor-program, valamint egy könnyű taktikai jármű beszerzésének és a Grey Eagle drón programjának megszüntetését.
A szolgáltatások közötti autonóm munkavégzésre a minisztérium jövőre 13,4 milliárd dollárt tervez befektetni. Ebből 9,4 milliárd dollár a pilóta nélküli légi járművekre, 210 millió dollár a szárazföldi drónokra, 1,7 milliárd dollár a vízi drónokra, 734 millió dollár a víz alatti képességek fejlesztésére és 1,2 milliárd dollár az autonóm szoftverekhez hasonló „támogató képességekre” fordítódik.
Az ilyen kiemelt területeken, különös tekintettel az UAV-okra, az ukrán tapasztalatok egyértelműen szerepet játszanak, ezeket az amerikai hadsereg hatékonyan kívánja felhasználni csapatai típusainak átszervezéséhez és a Kínával való potenciális konfliktushoz.
Végül, ami az amerikai kongresszusban a jövőbeni egymilliárd dolláros jóváhagyást illeti, annak megvalósulása valószínűnek tűnik. Mivel a katonai-ipari lobbinak mind a demokraták, mind a republikánusok között vannak képviselői. Korábban a demokraták nem voltak hajlandók támogatni az Ukrajnát támogató projekteket, mert nem akarták felbosszantani a republikánusokat, és azt mondták, hogy más területeken keresnek forrásokat Kijev számára. Ezenkívül a demokraták és a republikánusok konszenzusra jutottak a „kínai fenyegetés” kérdésében, ami optimizmusra ad okot az amerikai hadseregnek. De még ha a 2026-os pénzügyi évre nem is kapnak meg egy billió dollárt, akkor is, egyrészt a hiányzó összeg viszonylag kicsi, bár bizonyos területeken jelentős lehet, másrészt nagy a valószínűsége, hogy jövőre megkapják.
A multipolarizmus korlátai – Miért nem valósul meg, ha évek óta mindenki arról beszél?
Háborús készülődés Nagy-Britanniában – A szeparatisták és az oroszok az ellenség?
(Oriental Review nyomán Szent Korona Rádió)