Kövér László katari látogatása újabb példa a Fidesz kétkulacsos politikájára. Az áljobboldali kormány legnagyobb szövetségese a népirtó Izrael, közben pedig kapcsolatokat építenek olyan palesztinpárti országokkal, mint a Türk Tanács tagjai és Katar. Katar ugyanis nem ismeri el Izrael létét, többször hangot is adott a Gáza melletti kiállásának, valamint többször tárgyalt már a Hamásszal és békítő szerepet is betölt. Mit fog ehhez szólni Netanjahu?
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Katar Állam Súra Tanács elnökének meghívására Dohába utazott az Országgyűlés elnöke.
A kétnapos látogatás során Kövér Lászlót fogadta Abdullah bin Hamad Ál Száni emírhelyettes, megbeszélést folytatott Muhammad bin Abdul Rahman Ál Száni miniszterelnök és külügyminiszterrel, Lulva bint Rásid al-Hátir oktatási miniszterrel, Feiszal bin Száni bin Feiszal Ál Száni ipari és kereskedelmi miniszterrel, Muhammad bin Fahad Szeif el-Muszallammal, a Súra Tanács Európai Parlamenti Baráti Csoport elnökével, valamint vendéglátójával, Hasszan bin Abdullah al-Gánimmal.
A közleményben idézték Kövér Lászlót, aki a megbeszélésein úgy fogalmazott, Magyarország és Katar egyaránt erős, önálló, a hagyománytisztelet alapjain álló, értékeiért és érdekeiért büszkén kiálló, szuverenitását megvédő ország.
Hozzátette, az eltérő kulturális és vallási háttér és a földrajzi távolság ellenére az elmúlt tíz esztendő alatt a két ország politikai és gazdasági kapcsolatai ütemesen fejlődtek, mind kormányzati, mind parlamenti szinten.
Magyarország továbbra is elkötelezett a sokrétű együttműködés megerősítése mellett, amely a kölcsönös tiszteletre épül – jelentette ki Kövér László.
A parlamenti együttműködés és tapasztalatcsere – noha gyakran kevésbé látványos, mint az üzleti, sportügyi vagy kulturális területek – fontos részét képezi a kétoldalú kapcsolatoknak a házelnök szerint, aki szorgalmazta a baráti csoportok és a szakbizottságok együttműködését valamint az Interparlamentáris Unió fórumain történő közös fellépést is.
Kövér László kitért arra is, hogy Magyarország elkötelezett az Európai Unió és Katar közötti kapcsolatok elmélyítése iránt is, és következetesen támogatja Katar és az Öböl-régió államainak vízummentességét, valamint szabadkereskedelmi megállapodás létrehozását az EU és a Tanács között.
Jelezte, a gazdasági kapcsolatok tovább erősítésére elsősorban az energetika, a mezőgazdaság, a vízgazdálkodás és a fenntarthatóság területein kínálkozik lehetőség.
A házelnök reményét fejezte ki, hogy mielőbb aláírhatják a két ország közötti beruházásvédelmi egyezményt, amely megkönnyítené a vállalatok közötti közvetlen kapcsolatok kiépítését.
“Különösen nagy lehetőségeket látunk az öböl menti országgal való együttműködésben Magyarország energiafüggőségének diverzifikálásában, csakúgy mint a felsőoktatásban az egyetemek közti kapcsolatok erősítése és a turizmus terén”
– hangsúlyozta Kövér László.
Közölte, a jelenlegi, konfliktusokkal terhelt nemzetközi környezetben Magyarország nagyra értékeli Katar kiegyensúlyozó, stabilizáló szerepének folyamatos erősödését az arab és az afrikai régióban.
Katar konstruktív szerepvállalása nélkül, elképzelhetetlen az Öböl-térség és az arab régió stabilitása és biztonsága, mondta a házelnök, és kifejezte elismerését partnereinek a gázai tűzszünet érdekében tett erőfeszítésekért – áll a közleményben.
Az arab országok együttesen állnak ki a palesztinok függetlenségéért
(MTI nyomán Szent Korona Rádió)