Nagy eséllyel amerikai nyomásra függesztette fel a német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal az AfD alkotmányellenesnek és szélsőséges szervezetnek minősítését, mivel a napokban az USA szüneteltette a két ország titkosszolgálatainak együttműködését mindaddig, amíg a német kormány nem tekinti legitim ellenzéknek az AfD-t. A párt megítéléséről bíróság kell majd, hogy döntsön.
Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07
Felfüggesztette az AfD alkotmányellenes, szélsőséges szervezetként való minősítését a német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal (BfV) – számolt be a Reuters nemzetközi hírügynökség nyomán a 24.hu. Egy bírósági közlemény alapján arról írtak, hogy az elhárítás a továbbiakban nem fogja így említeni az AfD-t, amíg a kölni közigazgatási bíróság nem dönt a párt betiltása iránt benyújtott kérelemről.
A Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal a múlt héten nyilvánította alkotmányellenes, szélsőséges szervezetté a pártot, ami heves reakciókat váltott ki Németországban. Bizonyos képviselők a párt betiltását is követelték, az AfD viszont a demokrácia elleni támadásként értékelte a szövetségi elhárítás döntését.
Donald Trump amerikai elnök kormánya szintén erősen bírálta a lépést. Marco Rubio külügyminiszter például felszólította a német hatóságokat, hogy vonják vissza a minősítésről szóló határozatot.
A besorolás nem jelentette a párt betiltását, csak annak előszobáját, de azért is volt jelentősége, mert az elhárítás ennek hatálya alatt sokkal szorosabb ellenőrzés alatt tarthatja a pártot, például megfigyeléssel, informátorok toborzásával és lehallgatással.
A bírósági közlemény szerint a minősítés felfüggesztésével együtt viszont az ehhez kapcsoló intézkedéseket is leállítják. Mindez azon nem változtat, hogy az elhárítás egy nem nyilvános, több mint ezer oldalas jelentésben rasszista és migráns-ellenes szervezetként írta le a pártot.
Az ügy hátteréhez tartozik, hogy szerdán az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának republikánus elnöke, Tom Cotton felszólította az amerikai szolgálatokat, hogy mindaddig „szüneteltessék” a hírszerzési információcseréjét a német szövetségi elhárítással, amíg a német kormány nem tekinti legitim ellenzéki pártként az AfD-t. Ez azért kritikus lépés az amerikaiak részéről, mert a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal egyik feladata a terrorizmus elleni küzdelem.
“Ez az első fontos lépés a tényleges felmentésünk felé, és így a jobboldali szélsőségesség vádjának elhárítása felé is”
– értékelték a csütörtökön nyilvánosságra hozott döntést a párt vezetői, Tino Chrupalla és Alice Weidel egy közös nyilatkozatban.
Az AfD-t 2013-ban alapították, és mára Németország második legnépszerűbb pártjává vált, és folyamatosan erősödik, jóllehet, a legtöbb politikai párt továbbra is “karanténban” tartja.
Német katolikusok: Kirúgták a ministránst, amiért az AfD politikusával fotózkodott
Alice Weidel és Orbán Viktor találkozója az elvtelen politika mintapéldája
(24.hu nyomán Szent Korona Rádió)