Eddig sem sült el jól, ha robotokat alkalmaztunk, ezután sem fog. Egyszerűen nem alkalmasak az ember helyettesítésére. Csak gépek, akik beprogramozhatóak, de ezzel együtt hibafaktorokat is tartalmaznak, ami az embereken fog csapódni, hiszen láttunk már olyan mesterséges intelligencia irányította robotot, ami emberre támadt…
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az Észak-Kína Shanxi tartományában található Fogong-templom pagodája az ország legrégebbi és legmagasabb fennmaradt többszintes faépítménye. A mintegy 67 méter magas pagodát 1056-ban, Liao-dinasztia idején építették. Ma az UNESCO Világörökség része.
Érthető, ha a közel ezeréves épület épségének védelme az örökségmegőrzés kiemelt feladata. Rögtön arra gondolunk, hogy legalább egy tucatnyi, ex kommandós biztonsági őr vigyázza, meg persze mindenhol kamerák vannak, amik rögzítik az ott történteket.
De nem, Kína többre tartja a mesterséges intelligencia robotjaival való bohóckodást, mint hogy valóban lépéseket tegyen a világörökség megőrzéséért.
Így jutottak el odáig, hogy a Kenovo hozzájárulásával, egy korábban fejlesztett, hatlábú robotjával, a Lenovo Daystar Bot GS-szel őriztetik a pagodát.
A Tsinghua Egyetem Építészeti Karával közösen indított Smart Pagoda 2.0 projekt keretében a „robotkutya” feladatai közé tartozik az intelligens 3D szkennelés, a modellezés és a biztonsági járőrözés.
Valóban megbízható és kiszámítható?
A robot elkészítette a pagoda díszes mennyezetének részletes digitális rekonstrukcióját, segítve a szerkezeti értékeléseket, a történeti elemzéseket és a jövőbeli rekonstrukciókat. Az IP66-os védelemmel megerősített Daystar Bot GS fejlett vezérlőrendszerrel és a legmodernebb érzékelési algoritmusokkal dicsekedhet, így megbízhatóan működik kiszámíthatatlan környezetben is.
Azért a megbízhatóság terén lennének fenntartásaink. Amióta a mesterséges intelligenciát a hadászatban, tudományban, orvoslásban használják, jó párszor fordult elő olyan eset, hogy a robot “életre kelt”. Pontosabban valamilyen hiba lépett fel a szerkezet működése során, így fordult már elő, hogy emberre támadt.
Megmutatjuk mi történik, ha ilyen hasonló robotokkal bohóckodunk. De az is elképzelhető, ami egy amerikai kórházban történt meg, hogy a “sebészrobot” műtét közben meggyilkolta a kedves pácienst.
Emellett kétségeink vannak afelől is, hogy vajon miképpen lehet olyan speciálisan érzékenyre beállítani egy robot érzékelőjét, hogy felismerjen minden szituációt? Ki az ellenség, ki a turista? Mi valójában a veszélyforrás?
Nem, erre egy robot nem képes 100 %-osan. Egy ember tud dönteni, egy robot nem. Legalább is hiba nélkül. És ez józan paraszti ész. Úgyhogy ebből is látszik, hogy a kínaiaknak előrébb való a modernizmus és a digitális “fejlődés”, a technokrácia, mint hogy valóban megóvják örökségüket az utókornak.
Pontosan mit csinál a robotkutya?
Az intelligens 3D látórendszerrel felszerelt robotkutya milliméteres szintű örökségi részleteket képes helyreállítani fizikai érintkezés nélkül. MI-rendszere stabil navigációt és adatgyűjtést tesz lehetővé összetett terepen is. Önállóan tudja követni az előre beállított útvonalakat a veszélyes területek, például a keskeny folyosók ellenőrzéséhez, vagy képes követési módba kapcsolni, hogy együttműködjön a technikusokkal. A monitorozási adatok vezeték nélkül, valós időben továbbítódnak a termináleszközökre, ami nagymértékben növeli az ókori építészetek karbantartásának hatékonyságát és biztonságát. A gyűjtött adatokat ezután a Csinghua Egyetem kutatói közösen elemzik és ellenőrzik.
A projekt mélytanulási algoritmusokat, multimodális érzékelést és környezeti modellezést is integrál. A robot szkennelései során gyűjtött adatok összehasonlításával a MI-rendszer automatikusan azonosítja a felületi szerkezet, a festékrétegek és a fa stabilitásának változásait, kellő alapot biztosítva a megelőző konzerváláshoz.
Egyébként a fentebbi videó megmutatja milyen ügyesen egyensúlyoz a robotkutya, poharakat visz a hátán, elbír egy embert és “felrúghatatlan”. De azért a lépcsőzési technikáján van mit fejleszteni, mert azért valljuk be, bármely pigmenttúltengéses “fiatal” röhögve elfut mellette, ha épp egy betörésről vagy lopásról van szó.
AI alapú rendőrségi robot segítségével erősödik a digitális diktatúra Kínában
Szép új világ: már a sportban is megjelentek a robotok (+videó)
Éljen a technokrácia: Műtét közben gyilkolhatott a sebészrobot
(HVG nyomán Szent Korona Rádió)