szombat, május 3, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Trump kirúgta Mike Waltz, nemzetbiztonsági tanácsadót

Mike Waltz volt a Signal-botrány legnagyobb felelőse, ezért már korábban is sejteni lehetett, hogy távoznia kell a posztjáról.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

Donald Trump csütörtökön kirúgott nemzetbiztonsági tanácsadója, Mike Waltz kedden még arra készült, hogy részt vesz az elnök első száz napját ünneplő michigani rendezvényén. Aznap Trumppal és több fehér házi kollégájával együtt utazott az elnöki helikopteren az elnöki különgéphez az Andrews légi támaszpontra, de amikor fel akart volna szállni a gépre, közölték vele, hogy ő ott marad.

Az erről készült felvételen látni, ahogy meglepetten beszélget valakivel, miközben kollégái felmennek a lépcsőn, hogy beszálljanak, őt pedig ott hagyták az Air Force One mellett.

A felvétel, ami utólag, csütörtöki elbocsátása után kezdett el terjedni a közösségi oldalakon, már jelezte, hogy a Signal-botrányban leginkább érintett Waltz napjai meg vannak számlálva a Fehér Házban. A MAGA-világ (Make America Great Again, Trump szlogenje) tagjai a kezdetektől fogva gyanakodva nézték a republikánus elithez és a „háborúpártiként” elkönyvelt neokonzervatívokhoz közel álló nemzetbiztonsági tanácsadó tevékenységét, végül az első száz napig maradhatott a posztján.

A CNN információi szerint Waltzcal már a héten tudatták, hogy a végéhez közeledik nemzetbiztonsági tanácsadói munkája, de ettől függetlenül még csütörtök reggel is harciasan dicsérte a Fox Newson a Trump-kormányt. A Guardian egyik forrása szerint akkor már megérezte, hogy valami történni fog, de nem tudta biztosan, hogy Trump le fogja váltani.

Trump, aki első elnöksége alatt három nemzetbiztonsági tanácsadóját is kirúgta, végül csütörtökön közölte vele, hogy távoznia kell. Szépségtapaszként az Egyesült Államok ENSZ-nagykövetének posztját ajánlotta fel neki, amiről a CBS News információ szerint csütörtök délelőtt, az utolsó pillanatban döntött Trump.

Waltz az első fontos pozícióba kinevezett ember a második Trump-kormányban, akinek távoznia kellett,de az elmúlt hetek botrányai miatt mások, például Pete Hegseth védelmi miniszter pozíciója is inog.

A nemzetbiztonsági ügyekkel foglalkozó minisztériumok és kormányszervek munkáit összehangoló elnöki nemzetbiztonsági tanácsadó posztjára ideiglenesen Marco Rubio külügyminisztert nevezték ki, és egyelőre nem lehet tudni, hogy ki kapja majd meg a pozíciót. Ez rendívül szokatlan felállás, utoljára Richard Nixon elnöksége idején, Henry Kissinger volt az, aki 1973-1975 között két évig egyszerre volt nemzetbiztonsági tanácsadó és külügyminiszter.

Az esélyesként felmerült nevek között van a magyar származású Gorka Sebestyén is, aki jelenleg a nemzetbiztonsági tanács terrorizmus elleni főigazgatójaként és elnöki tanácsadóként dolgozik a Fehér Házban.

Kirúgták, akit a Nyugat megnyugvással fogadott

Waltz a külügyminiszter Rubio mellett Trump egyik olyan kinevezettje volt, akit széles körben megnyugvással fogadtak, mint komoly szakembert. Az amerikai hadsereg különleges alakulatában, a zöldsapkásoknál is szolgált, és a katonai hírszerzési, valamint a külpolitikai bizottságnak is a tagja volt a képviselőházban. Viszont az elszigetelődéspárti konzervatívok és a MAGA-világ tagjai mindig is gyanakvással figyelték a korábban George W. Bush befolyásos alelnöke, Dick Cheney alatt dolgozó Waltzot, aki erős támogatója volt Kijevnek az orosz invázió elleni küzdelemben, és harciasan ellenséges Iránnal szemben.

Mike Waltz esetleges távozásáról a március közepén kirobbant Signal-botrány után kezdtek el cikkezni az amerikai sajtóban. Kiderült, hogy tévedésből hozzáadta az Atlantic magazin főszerkesztőjét, Jeffrey Goldberget a Signal üzenetküldő alkalmazásban egy olyan csoporthoz, ahol magas rangú tisztségviselők – köztük a külügyminiszter, a védelmi miniszter és az alelnök – a jemeni húszi lázadók elleni katonai támadást beszélték meg, és napokig senkinek sem tűnt fel, hogy mindezt egy újságíró is látja.

Trumpot frusztrálta az eset, és dühe a nemzetbiztonsági tanácsadóra irányult, azt kérdezgette más tanácsadóitól, hogy Waltz hogyan lehetett ennyire figyelmetlen – írta akkor kormányzati forrásokra hivatkozva a Wall Street Journal. „A Fehér Házban abban mindenki egyetértett, hogy Mike Waltz egy kibaszott idióta” – mondta a Politicónak az eset után egy, a Fehér Házhoz közel álló személy. A CNN értesülései szerint a történtek többeket sokkoltak, és rögtön arról kezdtek el beszélni, hogy ez valakinek az állásába fog kerülni.</p>

=”text-align: justify;”>Vékony jégen táncolt

Mike Waltz állása az amerikai sajtóban megjelent beszámolók szerint akkor már amúgy is veszélyben volt, miután külpolitikai kérdésekben a Republikánus Párt hagyományosabb, harcias külpolitikáját támogatta, szemben a Trump közelében dolgozó, elszigetelődéspárti emberekkel. Egyike volt például azon kevés tanácsadónak, akik keményebb fellépést szorgalmaztak Moszkvával szemben, hogy rávegyék a Kremlt az orosz–ukrán háború lezárását célzó béketárgyalásokban való részvételre, valamint katonai akciót is kilátásba helyezett Irán ellen.

Emellett vezetői stílusa is több ellenséget szerzett neki a Fehér Házban. Köztük volt Susie Wiles, Trump nagyhatalmú kabinetfőnöke, aki a Wall Street Journal információi szerint már a Signal-botrány előtt frusztrált volt vele szemben és elutasítónak érezte. Az Axios egyik forrása szerint Waltz úgy bánt Wilesszal, „mintha csak egy stábtag lenne, pedig ő volt a stábtag, (Wiles) pedig az elnök megszemélyesítője”. Wiles a Politico információi szerint egy idő után már alig beszélt vele. A Fehér Házban úgy érezték, hogy Mike Waltz túlságosan nagyra tartja magát, és nagyobb szerepet tulajdonít saját magának, mint amekkorát Trump szánt neki.

Közben a Nemzetbiztonsági Tanács a szakemberhiány miatt csak akadozva tudott működni. Waltz a pozíció elfoglalása után kirúgott több veterán szakembert is, hogy bizonyítsa hűségét Trumphoz, aki gyanakvóan állt a korábbi tagokhoz, de nem tudott olyan új embereket javasolni a megüresedett pozíciókra, akik elnyerték volna a Fehér Ház tetszését. Jelöltjeit mind túlságosan neokonzervatívnak, a MAGA-világtól távolinak találták – írta az Atlantic. Az afrikai ügyekkel foglalkozó igazgató posztjára például három egymást követő jelöltjét is visszautasították, és a pozíció máig betöltetlen – írta a Politico.

Waltz már a Signal-botrány előtt is „vékony jégen táncolt”, mondta a Politico egyik forrása. Az akkori beszámolók szerint Trumpot a nemzetbiztonsági kockázatoknál jobban dühítette, hogy hogy pont Goldberggel történt az eset, mert az elnök őt különösen utálja. „Választani sem lehetett volna rosszabb embert hozzáadni a csethez, mint Goldberget” – mondta a CNN-nek egy Trumphoz közeli forrás.

De a legnagyobb baklövése paradox módon egy időre meg is mentette a kirúgástól, mert Trump nem akart örömet szerezni Goldbernek azzal, hogy leleplező cikkére válaszul rúgja ki a nemzetbiztonsági tanácsadót. A CBS News értesülései szerint az elnök nem akarta azt a látszatot kelteni, hogy külső nyomásra bocsátja el Waltzot.

Mostanra már úgy érezte, hogy elég idő telt el ahhoz, hogy „átszervezésként” tudják eladni távozását.

A Signal-botrány a nemzetbiztonsági tanács egy volt tagjának elmondása szerint egyértelműen „sebezhetővé tette” Waltzot, és a Wall Street Journal akkori cikke szerint a Fehér Házon belül el is kezdték aláásni az elnök előtt, emlékeztetve Trumpot például arra, hogy a nagy ellenségének számító Liz Cheney republikánus képviselővel közösen dolgozott egy nemzetbiztonsági jogszabályon, és múltbéli, Trumppal szemben erősen kritikus nyilatkozatait is elkezdték terjeszteni.

Csökkenő befolyását jól mutatta, amikor Donald Trump az összeesküvéseket terjesztő szélsőjobboldali médiaszemélyiség, Lara Loomer javaslatára adta utasításba, hogy rúgják ki a nemzetbiztonsági tanácsa legalább hat tagját, mert nem elég hűségesek az elnökhöz és a MAGA-világ politikájához. Percekkel Waltz eltávolítása után Loomer a Politicónak csak annyit küldött egy üzenetben reakcióként, hogy „meg lett loomerelve”.


Titokban tartották

Waltz kirúgása ennek ellenére is többeket meglepetésként ért. A közelgő döntésről csak pár ember tudott a Fehér Házban, és bár Susie Wiles az Axios értesülései szerint az elmúlt napokban már elkezdte gyűjteni a neveket lehetséges utódjaihoz, azt a legnagyobb titokban tette. Az, hogy ideiglenesen Marco Rubio külügyminiszter fogja betölteni a pozíciót, olyan váratlan döntés volt, hogy még a külügyminisztérium szóvivője is egy sajtótájékoztatón, egy újságírói kérdésből értesült róla. „Nyilvánvaló, hogy ezt csak most hallottam tőled” – válaszolta az ezt firtató kérdésre.

Azt egyelőre csak találgatják, hogy ki lesz Trump következő nemzetbiztonsági tanácsadója, Rubio ideiglenes kinevezése is mutatja, hogy nem akarják elsietni a döntést. Az amerikai sajtóban megjelent beszámolók szerint Steve Witkoff üzletember, Trump elmúlt hetekben Vlagyimir Putyinnal tárgyaló különleges közel-keleti követe merült fel az egyik esélyesként. Emellett a Trump-kormányzat bevándorlásellenes politikáját kialakító Stephen Miller, az elnök egyik legközelebbi munkatársának nevét említették többen.

De még az is elképzelhető, hogy egy magyar fogja betölteni a minden más elnöknél az egyik legbefolyásosabbnak számító pozíciót, ahova Trump azonban a beszámolók szerint egy olyan embert szeretne, aki önállóság helyett az ő beosztottjaként pontosan azt teszi, amit mond neki. Ez az ember Gorka Sebestyén, aki Trump első kormányzása alatt elvileg az elnök egyik nemzetbiztonsági tanácsadójaként dolgozott, de leginkább folyamatos médiaszerepléseivel vált ismertté, és John Kelly akkori kabinetfőnök túrta ki Trump közeléből

A CNN-nek nyilatkozó külföldi tisztviselők közölték, hogy félelemmel, aggódással és rossz előérzettel várják, hogy Trump kit fog jelölni a posztra.

„Nem gondoltuk volna, hogy ő lesz az első, akit ki fognak rúgni”

– mondta a hírtelevíziónak egy magas rangú nyugati tisztviselő. Az Atlanticnak pedig több szövetséges ország tisztviselője is arról beszélt, hogy aggódnak, amiért a nemzetbiztonsági pozíciókba a szakértelem helyett a Trumphoz való hűség alapján választják ki az embereket.

Közben a Politico két kormányzati forrástól is úgy értesült, hogy már a jövő hét végén újabb kirúgások lesznek a Fehér Házban, ahol már „tisztogatásként” kezdtek el hivatkozni a közelgő elbocsátásokra, amiket egy nagy hullámban, és nem kis részletekben akarnak végrehajtani. „Sok” kirúgás fog történni, mondta a lapnak az egyik tisztviselő.

 

Derékba törhet Mike Waltz karrrierje, amiért chaten tárgyalták meg egy bombázás részleteit

Chaten beszélték meg az USA vezetői a Jemen elleni bombázás részleteit – véletlenül egy ellenzéki újságírót is felvettek

(Telex nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Az USA kimondta: gyermekkínzásnak minősülnek a gyerekek nemátalakító műtétei

"Teljesen indokolatlanok és egy életre, visszafordíthatatlanul károsítják a gyermekeket."...

Viszik meghalni a magyarokat – az éj leple alatt rabolták el Ungvárról a civileket (+VIDEÓ)

Brutálisan erőszakos kényszersorozásról láttak napvilágot videók. Május másodika éjjelén...

Adatvédelmi botrányba keveredett a TikTok, Írország több száz millió euróra büntette

A kínai tulajdonú közösségi média felület visszaélt az európai...

Hollandia: Több száz migráns őrjöngött, a rendőröket is megtámadták – Senkit nem tartóztattak le

Felkavaró felvételek kerültek fel a világhálóra a csütörtök esti...

„Szabadságot Majának” – Az antifa terrorista kiengedését követelve megrongálták a németországi Magyar Főkonzulátust

Nem most először követelték külföldi antifák Magyarországtól terrorista társuk...

Kategóriák

Az USA kimondta: gyermekkínzásnak minősülnek a gyerekek nemátalakító műtétei

"Teljesen indokolatlanok és egy életre, visszafordíthatatlanul károsítják a gyermekeket."...

Viszik meghalni a magyarokat – az éj leple alatt rabolták el Ungvárról a civileket (+VIDEÓ)

Brutálisan erőszakos kényszersorozásról láttak napvilágot videók. Május másodika éjjelén...

Adatvédelmi botrányba keveredett a TikTok, Írország több száz millió euróra büntette

A kínai tulajdonú közösségi média felület visszaélt az európai...

„Szabadságot Majának” – Az antifa terrorista kiengedését követelve megrongálták a németországi Magyar Főkonzulátust

Nem most először követelték külföldi antifák Magyarországtól terrorista társuk...

A Harvard képezte ki az ujgurokkal szembeni bűncselekményeket elkövető kínai tisztviselőket?

A muszlim ujgur kisebbséget Kínában központilag évtizedek óta vegzálják....

Pécsi tömegverekedés: Nyolc embert állítottak elő

Nyolc személyt állítottak elő a csütörtök délután történt pécsi...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55