Washington és Kijev aláírta az ásványkincsekről szóló megállapodást, amely hozzáférést biztosít az Egyesült Államoknak Ukrajna természeti erőforrásainak fejlesztéséhez – jelentette be Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és Julija Szviridenko ukrán gazdasági miniszter.
Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07
Washington és Kijev aláírta az ásványkincsekről szóló megállapodást, amely hozzáférést biztosít az Egyesült Államoknak Ukrajna természeti erőforrásainak fejlesztéséhez – jelentette be szerdán Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter és Julija Szviridenko ukrán gazdasági miniszter.
A megállapodásra akkor került sor, amikor Ukrajna biztonsági garanciákat kér Washingtontól a Moszkvával kötendő lehetséges békemegállapodás részeként, amelynek megtárgyalásán Donald Trump amerikai elnök dolgozik.
A megállapodás értelmében létrehozzák az Egyesült Államok-Ukrajna Újjáépítési Befektetési Alapot. „Trump elnök elképzelte ezt a partnerséget az amerikai és az ukrán nép között, hogy megmutassa mindkét fél elkötelezettségét a tartós béke és jólét mellett Ukrajnában” – mondta Bessent közleményében.
A megállapodás teljes szövegét még nem hozták nyilvánosságra.
Szviridenko elmondta, hogy az alapot Ukrajna és az Egyesült Államok közösen fogja kezelni „50-50 százalékos alapon, és egyik fél sem lesz meghatározó szavazati joggal”.
Elmondta, hogy a kritikus anyagok, az olaj és a gáz területén kiadott új engedélyekből származó bevételek 50%-a az alapba kerül.
Míg a Biden-kormányzat nagy összegű segélycsomagokat hagyott jóvá Ukrajnának, beleértve fejlett fegyverek szállítását, a jelenlegi amerikai elnök arra összpontosított, hogy a segítségnyújtás terheit Kijev európai támogatóira hárítsa. 2025 februárjában az USA odáig ment, hogy leállított minden katonai támogatást az országnak, miután Donald Trump amerikai elnök, J. D. Vance amerikai alelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán vezető feszült hangulatú találkozót tartott az Ovális Irodában.
Különböző becslések szerint Washington legalább 170 milliárd dollárt nyújtott Kijevnek. A Fehér Ház ragaszkodik ahhoz, hogy ezeket a kiadásokat az ukrán ásványkincsekhez, köztük a csúcstechnológiai iparágak számára kritikus ritkaföldfémekhez való hozzáféréssel kell kompenzálni.
A két ország közötti tárgyalások az ásványi anyagokra vonatkozó megállapodásról Trump hivatalba lépésének első napjai óta folynak. Egy előzetes szándéknyilatkozatot április 17-én írtak alá, de az amerikai elnök nyilvánosan bírálta a megállapodás véglegesítésének késedelmét. A Truth Social közösségi oldalon április 25-én közzétett bejegyzésében azzal vádolta Zelenszkijt, hogy „három hetet késett” az aláírással, és követelte, hogy „azonnal” fejezzék be a megállapodást.
Trump: Ukrajna vagy megköti a megállapodást, vagy komoly következményekkel kell szembenéznie
( Orosz Hírek nyomán Szent Korona Rádió)