Szintet lépett Benjámin Netanjahu izraeli demokratikus intézményekkel vívott harca: a leváltásra ítélt legfőbb ügyész és a „megreformálandó” legfelsőbb bíróság után a titkosszolgálatok is belesodródtak az Izraelt kisebb-nagyobb megszakításokkal már összesen 17 éve vezető miniszterelnök politikai túlélésért folytatott játszmájába. A múlt héten nem más, mint Ronen Bar, az izraeli belbiztonsági szolgálat, a Sin Bét vezetője vádolta meg Netanjahut.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az Általános Biztonsági Szolgálat a héber elnevezéséből képzett rövidítések alapján Sin Bét vagy Shabak néven híresült el. A Sin Bét csak egyike az izraeli hírszerző szervezeteknek, és elsősorban a kémelhárításért, a szabadságukért küzdő sejtek felfedezéséért és megfigyeléséért, illetve az “állam biztonságát” fenyegető szélsőséges irányzatok és szervezetek szemmel tartásáért felelős, de ügynökei biztosítják a közjogi méltóságok védelmét is. Terrorelhárítási feladataiból fakadóan a Sin Bét tevékenysége kiterjed a Gázai övezetre és Ciszjordániára is.
Ronen Bar egy, a legfelsőbb bíróságnak küldött levélben azzal vádolta meg Netanjahut, hogy:
-
- A miniszterelnök 2023-ban rá akarta venni arra, hogy titkosszolgálati eszközökkel nyomozzon a kormány illiberális igazságügyi reformcsomagja elleni tömegtüntetések szervezői és finanszírozói ellen – miközben a széles társadalmi támogatottságot élvező mozgalom megmaradt a demokratikus keretek között, és nem fenyegetett erőszakkal.
- Netanjahu hűségesküt követelt tőle, melyben Bar megfogadta volna, hogy egy alkotmányos válság esetén az amerikai mintára alkotmánybírósági funkciót is betöltő legfelsőbb bírósággal szemben az ő oldalára állna. Netanjahu alá is akart irattatni a titkosszolgálati vezetővel egy olyan állásfoglalást, mely biztonsági szempontokra hivatkozva a miniszterelnök ellen folyó három korrupciós per felfüggesztésére tett volna javaslatot az eljáró bíróságnak.
- Bar azzal is megvádolta Netanjahut, hogy azért akarta néhány héttel előre bejelentett távozása előtt meneszteni, hogy ne tudja folytatni a kormányfő legszűkebb környezetét érintő ügyekben elindított nyomozásokat. Az egyik ügy az úgynevezett „Katargate” – ami nem az Európai Parlamentet 2022-ben megrázó Katargate, de ez a névegyezés is jól mutatja az emírség szerteágazó befolyását. Az izraeli Katargate arról szól, hogy Netanjahu két legfontosabb tanácsadója kiterjedt lobbitevékenységet folytatott az Öböl-ország javára – ami azért is különösen kellemetlen, mivel Katar a Hamász palesztin terrorszervezet legfontosabb pénzügyi támogatója, az Izraellel szemben igen ellenséges hangnemet megütő (mára az országból ki is tiltott) al-Dzsazíra hírcsatorna üzemeltetője. A másik ügy a Netanjahu széles körben, önmaga által is használt becenevére utaló „BibiLeaks”, melyben 2024 őszén azért indított vizsgálatot a Sin Bét és a rendőrség, mert Netanjahu tanácsadói a hadsereg titkosított dokumentumait kiszivárogtatták a Bild német bulvárlapnak, hogy így tereljék a felelősséget a Hamászra a tűzszüneti tárgyalások megakadásáért.
- Bar állítása szerint azért írta meg levelét, mert komolyan aggódott amiatt, hogy a Sin Bét a jövőben képtelen lesz megőrizni függetlenségét és szakmai nívóját. Benyomása szerint a miniszterelnök elégedett volt a Sin Bét gázai és libanoni tevékenységével, ez 2024 novemberében változott meg, amikor a szervezet neki kellemetlen ügyekben is nyomozni kezdett. Ezért Bar arra utalt, hogy menesztése összefüggésben állhat az általa jóváhagyott vizsgálatokkal, melyek „felvetik az állambiztonságnak okozott súlyos károk gyanúját, hátráltatták a túsztárgyalásokat, erősítették a Hamászt, és rontottak Izrael Egyiptommal ápolt kapcsolatain”.
Ronen Bar a vádjait hétoldalas levélben fogalmazta meg, de a legfelsőbb bíróságnak ezen kívül elküldött egy másik, 31 oldalas levelet is, melyben részletesebben, csatolt dokumentumokkal alátámasztva is kifejti álláspontját, azonban ez a változat titkosított információkat is tartalmaz, ezért nem kerülhetett nyilvánosságra. Bar állításainak hitelességét erősíti, hogy levele egy bíróságnak tett írásos vallomás, melynek valóságtartalmáért szerzőjét büntetőjogi felelősség terheli.</p
Bíróság akadályozta meg a kirúgását
Ronen Bar 30 éve tagja az izraeli katonai–hírszerzési elitnek, és részben jelleméből, részben bizalmas pozíciójából fakadóan „soha eszébe nem jutott, hogy bármikor is az ellenzék vagy a tiltakozások hőse legyen”. Netanjahu szemét azonban mindig szúrhatta, hogy nem ő, hanem Naftáli Bennett nevezte ki rövid kormányzása idején, a szélsőségeseknél pedig akkor rázta meg a politikai pofonfát, amikor a hagyományos palesztin–iráni eredetű terrorizmus mellett nemzetbiztonsági fenyegetésként jelölte meg a „zsidó terrorizmust”. Ez azért ment sértésszámba például a vallásos cionistáknál, mivel egyik vezetőjüket, a jelenlegi belbiztonsági miniszter Itamar Beng-virt izraeli bíróság ítélte el a kahanista zsidó fajvédő terrorizmus támogatása és rasszizmus miatt.
(Telex nyomán Szent Korona Rádió)
Netanjahu hálás a Fidesznek, amiért hűséges gyarmatként viselkednek
Netanjahu a lebukás veszélye miatt robbantotta fel a Hezbollah csipogóit