péntek, április 18, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Orosz érdekszférába sorolná Magyarországot Trump, Putyin és Hszi elnök?!

A Newsweek elemzői felvázolták az új globális érdekszférákat. A nagyhatalmak felosztanák a világot.

Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07

Most még erőfelmérés zajlik, de hamarosan a három szuperhatalom – az USA, Kína és Oroszország – megegyezhetnek egymással abban, hogy felosztják egymás között befolyási övezetekre a Földet, vagy legalábbis az északi féltekét – írja a Newsweek.

Ehhez azonban előfeltétel, hogy létrejöjjön a békemegállapodás Ukrajnában illetve lezáruljon Trump elnöknek a Kína ellen indított kereskedelmi- és vámháborúja.

A Newsweek térképe szerint a globális sakkjátszmában az Egyesült Államok elsősorban az amerikai kontinensre és környezetére összepontosít. Ezért tett ajánlatot Trump elnök Kanadának, hogy 51. tagállamként csatlakozzanak az USA-hoz, fenyegette meg déli szomszédját, Mexikót valamint a latin-amerikai országokat az illegális bevándorlás miatt továbbá ezért vetette fel Grönland annektálását is.


Magyarországot is közvetlenül érinti az, hogy a Newsweek elemzése szerint Európa azonban nem szerepel Trump közvetlen terveiben.

Ukrajnáról is a kijevi kormány, valamint az európai szövetségesei nélkül akar megegyezni, ami előre vetíti, hogy Közép-Kelet-Európa a jövőben ismét az orosz érdekszféra részévé válhat.

Vessela Tcherneva, az Európai Külkapcsolati Tanács (ECFR) igazgatóhelyettese szerint ez a folyamat az 1945-ös jaltai konferenciára emlékeztet, amelyen az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és a szovjet vezetők vettek részt, és amely megelőzte Európa hidegháborús felosztását.

„Jalta arról szólt, hogy a nagyhatalmak döntöttek Kelet-Európa jövőjéről” – mondta a Newsweek-nek. „Ez most Ukrajnával kapcsolatban is így néz ki. Ukrajna jövőjéről Ukrajna nélkül dönteni egyben Európa jövőjéről Európa nélkül dönteni” – tette hozzá a kutató.

Stefan Wolff, az angliai Birminghami Egyetem nemzetközi biztonsággal foglalkozó professzora szerint az Ukrajna jövőjéről folytatott vita egy másik világháborús találkozóra emlékeztet. Úgy véli, amikor Trump elutasította, hogy biztonsági garanciákat adjon Ukrajnának, az 1938-as müncheni konferencián történt megbékítéséhez hasonló megoldás volt.

Wolff szerint a jelenlegi amerikai elnök úgy látja a világot, hogy a nagyhatalmak olyan befolyási szférákat jelölnek ki, amelyekbe nem avatkoznak be.

München volt a színhelye annak is, hogy JD Vance amerikai alelnök a szólásszabadság elhallgattatásával és a tömeges migráció megállításának elmulasztásával vádolta meg az uniós országokat.

A beszédet követően Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter azt mondta, hogy Ukrajna területének visszaállítása a 2014 előtti határokhoz irreális, és hogy az európai országoknak többet kell tenniük saját védelmükért, ahogy az Egyesült Államoknak is többet kell tennie Kína ellen a Csendes-óceánon.

A keleti érdekszféra, különösen Közép-Ázsia az Oroszország és Kína közötti versengés egyik területe lehet. A diplomáciai szándék jeleként Putyin tavaly szeptemberben baráti fogadtatásban részesült Mongóliában, amikor először látogatott el a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) egyik tagországába, mióta az állítólagos háborús bűnök miatt elfogatóparancsot adott ki ellene.

A kínai vezető, Hszi Csin-ping pedig a COVID-járványt követően tett első tengerentúli útja a volt szovjet Kazahsztáni Köztársaságba vezetett, amelynek vezetője, Kaszim-Jomart Tokajev felszólalt Putyin ukrajnai inváziója ellen. „Asztanában mindig is aggódtak amiatt, hogy [ez] lehet Oroszország következő terjeszkedési célpontja” – mondta Wolff, mivel az országban jelentős orosz lakosság él.

Az is kérdéses, hogy lesz-e megállapodás az USA és Kína között Tajvanról, az autonóm szigetről, amelyet Peking lázadó régiónak tekint, amelyet újra akar egyesíteni az anyaországgal, ha kell, erőszakkal. A kínai hadsereg legutóbbi, Tajvan körüli hadgyakorlatai felerősítették azt a kérdést, hogy mit tenne Trump, ha Peking megszállná a szigetet? „Amennyiben hallgatólagosan tudomásul venné, úgy világossá válik, hogy Washington hallgatólagosan elismeri, miszerint a Dél-kínai-tenger valójában Kína játékszere” – véli a Newsweek elemzője.

(ATV nyomán Szent Korona Rádió)

Dugin: Putyin és Trump új világrendet határoz meg

Legfrissebb

Rubio: ha napokon belül nincs előrelépés, Amerika kiszáll az ukrán-orosz békeközvetítésből

Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, "akkor...

Béke poraira: Jézusból nőt csinálnak a Narnia woke-verziójában

A Disney-féle gender-őrület újabb áldozata egy olyan könyvsorozat filmkivonata,...

Így pénzeli az EU a Magyarországon tevékenykedő balliberális és LMBTQP-ügynökszervezeteket

EUAID, avagy az EU "demokráciaexportja": több millió euróból fejthetik...

IV. Béla Emléktúra – Egy nap hőseink nyomában

Hatodik alkalommal szervezi meg a HVIM a IV. Béla...

Putyin a Hamász által elengedett orosz zsidónak: köszönd meg nekik, hogy itt lehetsz

Putyin a Kremlben fogadta azt az oroszországi zsidót, aki...

Kategóriák

Béke poraira: Jézusból nőt csinálnak a Narnia woke-verziójában

A Disney-féle gender-őrület újabb áldozata egy olyan könyvsorozat filmkivonata,...

Így pénzeli az EU a Magyarországon tevékenykedő balliberális és LMBTQP-ügynökszervezeteket

EUAID, avagy az EU "demokráciaexportja": több millió euróból fejthetik...

IV. Béla Emléktúra – Egy nap hőseink nyomában

Hatodik alkalommal szervezi meg a HVIM a IV. Béla...

Mindenki, de a dührohamokban kitörő gyerek az nem hibás

Meg persze a szülő se, mert úgy gondolja, hogy...

Az ország egyik legértékesebb erdejében tarra vágtak három hektárt

Az ország természetvédelmi szempontból egyik legértékesebb erdejében, a Bátorliget...

Ezért kell a legális fegyverviselés: Egy utas lőtte le a gépeltérítő niggert Belize-ben

Egy amerikai utas késsel fenyegetőzve térített el egy repülőgépet....

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55