Mielőtt a gázai mészáros, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a nemzetközi elfogatóparancs ellenére Magyarországra látogatott, és a magyar kormány a parancsára kilépett a Nemzetközi Büntetőbíróságból, a Gázai övezetben újabb feltételezett háborús bűncselekményre derült fény. Március 23-án megszakadt a kapcsolat egy palesztin mentőcsapattal és orvosokkal Gáza déli részén. Egy héttel később a holttestüket tömegsírban találták meg. A túlélők szerint az izraeli katonák szabályos mészárlást műveltek. Miért? Mert az izraeli katonák, miután betörtek Gázába, legyilkolva számtalan palesztint, állítólag “veszélyben érezték magukat” a közeledő mentőautók láttán.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Március 23.
Hat nappal azután, hogy Izrael véget vetett a két hónapja tartó tűzszünetnek, és súlyos bombázásokkal és szárazföldi hadműveletekkel folytatta a Hamász és más gázai fegyveres csoportok elleni katonai hadjáratát, március 23-án, hajnali 4:20-kor a Vörös Félhold mentőautója, ami egy rafahi légitámadásban megsérült emberekért indult, izraeli tűz alá kerül Hasasinnál (Hashashin), és két mentős meghalt. Egy túlélőt, Munther Abedet őrizetbe vettek és kihallgattak.
Pár órával később egy mentőautókból, egy tűzoltóautóból, az egészségügyi minisztérium járműveiből és egy ENSZ-autóból álló konvojt küldtek a két mentős holttestének kiemelésére – de ez is tűz alá került. Az egészségügyi minisztérium két járműve elhajtott, a konvoj többi részével megszakadt a kapcsolat, a Rafahból küldött két mentőautó is eltűnt.
Március 24.
A gázai polgári védelmi ügynökség azt állította, nem hallott az eltűnt emberekről, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) blokkolták a bejutást a helyszínre.
Március 26.
Az ENSZ humanitárius ügynökségének (Ocha) tisztviselőit szállító járműkonvoj megpróbált eljutni a helyszínre, de nem sikerült. Az Ocha csapata útközben látta, hogy egy nőt lelőnek, a golyó a tarkóján találja el, és a férfit, aki megpróbálja elvinni onnan a nőt, szintén lelövik. A nő holttestét egy ENSZ-járműbe helyezték.
Március 27. – Az ENSZ csapata eljutott a helyszínre
Az Ocha csapata eljutott a helyszínre. Jelentésük szerint a mentőautókat, az ENSZ járművét és a tűzoltóautót összezúzva és részben betemetve találták. A tűzoltóautó alól egy polgári védelmi dolgozó holttestét is kiemelték, de a mentőcsapatnak vissza kellett vonulnia, mivel a helyzet még veszélyesebbé válhat.
Video of Israel murdering ambulance crew and 14 Red Cross paramedics has surfaced pic.twitter.com/YwSLQ2ivkV
— Syrian Girl (@Partisangirl) April 5, 2025
Március 28.
A polgári védelmi ügynökség azt állította, bejutott a helyszínre, és megtalálta a csoportvezető holttestét, egy mentőautót és a Vörös Félhold tűzoltóautóját, ami „fémhulladékká vált”.
Március 30.
Az Ocha tisztviselői és a Vörös Félhold munkatársai visszatértek a helyszínre, és egy tömegsírban eltemetve megtalálták a Vörös Félhold nyolc munkatársának, a polgári védelmi segélyszervezet öt másik munkatársának és az ENSZ egy munkatársának holttestét. A Vörös Félhold kilencedik dolgozóját továbbra sem találták.
A helyszínen készült videón Jonathan Whittall, az Ocha palesztinai vezetője azt mondta, a halottakat „egyenként” lőtték le, majd tömegsírba temették őket.
Március 31.
A temetéseket a boncolásig elhalasztották. Az Ocha vezetője, Tom Fletcher szerint a halottakat a roncsolt és jól megjelölt járműveik mellett találták eltemetve.
„Az izraeli erők ölték meg őket, miközben ők életeket próbáltak menteni. Válaszokat és igazságszolgáltatást követelünk”
– mondja Fletcher. Az IDF szerint katonái tüzet nyitottak a járművekre, mert azok „gyanúsan haladtak az IDF csapatai felé, fényszórók és vészjelzések nélkül”. Az IDF azt állítja – bizonyíték nélkül –, hogy a Hamász és az Iszlám Dzsihád fegyveresei is az áldozatok között voltak. A jelentések szerint ilyen fegyveresek nem voltak a tömegsírban.
Április 1. – Izraeli katonák hangját hallották telefonon keresztül
Két szemtanú azt állítja, hogy a sírból előkerült holttestek némelyikének keze vagy lába meg volt kötözve, ami arra utal, hogy letartóztatás után lőtték le őket. A Vörös Félhold egyik tisztviselője szerint – egy telefonvonalon keresztül, ami a konvojt ért támadás idején az egyik mentős számára nyitva állt – izraeli katonákat lehetett hallani, akik elrendelték a konvoj túlélőinek feltartóztatását.
Április 2.
Egy igazságügyi orvos szakértő, aki öt holttestet vizsgált meg, azt állítja, a közelről leadott lövések „konkrét és szándékos” helyzete alapján néhány esetben kivégzésszerű gyilkosságra utaló jelek vannak.
David Lammy szerint Gáza a világ legveszélyesebb helyévé vált a humanitárius munkások számára, a brit külügyminiszter pedig felszólítást tett közzé, hogy vonják felelősségre a gyilkosságok elkövetőit.
Április 3.
Az izraeli hadsereg azt állítja, „terroristák” haladtak előre a mentőautókban, de vizsgálják a gyilkosságokat.
Az egyetlen túlélő
Munther Abed a 15 mentős halálát okozó izraeli támadás egyetlen túlélője. Őt a támadás után izraeli katonák kihúzták a roncsból, letartóztatták, bekötötték a szemét, 15 órán át kihallgatták, majd szabadon engedték. A BBC-nek azt mondta, minden jármű lámpája világított, és egyértelműen látszott, hogy mentőautók.
Az IDF ellenben azt állította, a támadásban a Hamász és az Iszlám Dzsihád 9 harcosát ölték meg, köztük Mohamed Subakit, aki részt vett a 2023. október 7-ei támadásban – csakhogy az ő neve nem szerepel a 15 halott között, ők mind civil segélymunkások voltak. Munther Abed azt mondta, szemtanúja volt annak is, ahogy katonai buldózerek betemetik a roncsokat, és hogy látta a Vörös Félhold eltűnt dolgozóját, Aszad al-Naszarát, aki izraeli fogságban volt.

Kivégzésre utaló nyomok
A Palesztin Vörös Félhold Társaság – aminek nyolc tagja vesztette életét, és ami a mentési műveletet is végezte – közölte, a 15 holttest szinte mindegyikén lőtt sebek voltak, egyikük kezét és lábát a testéhez kötözve találták meg. Nebal Farszah szóvivő a New York Timesnak azt mondta:
„A kollégáimat agyonlőtték. A holttestek közül többön több lőtt seb volt. Mindannyian tömegsírba voltak dobva, egymás mellé fektetve, homokkal letakarva.”
Ahmad Dhair, a Hán Júnisz-i Nasszer kórház törvényszéki szakértője öt humanitárius dolgozó holttestét vizsgálta meg. A Guardiannek azt mondta:
„Minden áldozatot több lövéssel öltek meg, kivéve egyet, ahol ez nem volt megállapítható, mivel a holttestet állatok – például kutyák – roncsolták szét, és szinte csak csontvázként maradt meg.”
Az ENSZ és más szervezetek szerint a támadás valószínűleg sérti a nemzetközi humanitárius jogot, és teljes körűen ki kell vizsgálni a történteket. A mentősök közösségét megrázta az eset, és egyre nagyobb veszélyben érzik magukat a konfliktuszónában. Egyikük még mindig eltűntként van nyilvántartva.
Közel 1500 egészségügyi dolgozót öltek meg a Gázai övezetben 2023. október 7-e óta a januári ideiglenes tűzszünet kezdetéig. Szinte mindegyik kórház romhalmazzá vált az izraeli támadások következtében, ezeket az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának vizsgálóbizottsága háborús bűncselekményeknek minősítette.
Díszpolgárrá avatták a népirtót – Büntetés helyett kitüntetés jár Netanjahunak
(444 nyomán Szent Korona Rádió)