Marine Le Pent, a Nemzeti Tömörülés parlamenti frakcióvezetőjét és a párt nyolc európai parlamenti képviselőjét bűnösnek találta a párizsi bíróság hétfőn közpénzek hűtlen kezelésében.
Kérjük, támogassa adója 1%-ával a HVIM-et!
A szervezet valós, kézzelfogható eredményeiről itt olvashat.
Felajánlását az Azonosságtudat Alapítványnak küldje el!
Adószám: 18218082-1-07
A párizsi bíróság hétfőn bűnösnek találta a legerősebb konzervatív parlamenti ellenzéki párt, a Nemzeti Tömörülés kilenc EP-képviselőjét, köztük Marine Le Pent közpénzek hűtlen kezelésében az európai parlamenti asszisztensek ügyében – írja a Le Figaro.
A Le Pennel és az EP-képviselőkkel együtt szintén bíróság elé állított 12 asszisztenst is bűnösnek mondták ki hétfőn.
A bíróság 2,9 millió euróra becsülte a teljes kárt, és kimondta, hogy „az Európai Parlament olyan embereknek is fizetett, akik valójában a pártnak dolgoztak”.
Az még nem derült ki, hogy Marine Le Pen és társai milyen büntetési tételre számíthatnak – de akár az is elképzelhető, hogy kizárják a következő elnökválasztásból a politikust.
A francia jogi szokásrend szerint a fellebbviteli perre leghamarabb egy év múlva kerülhet sor, és további három hónap múlva, azaz közvetlenül a 2027-es választási kampány előtt hirdethetik ki a másodfokú ítéletet. Mindaddig Le Pen nem jelöltetheti magát semmilyen választáson.
Amennyiben a másodfokú ítélet két éven belül megszületik, és nem tiltja el Le Pent a választásokon való indulástól, elméletileg lehetővé válik számára az elnökjelöltség. Ha a fellebbezés során is elítélik, akkor a Semmítőszékhez fordulhat a politikus.
Marine Le Pen a több mint kétórás ítélethirdetés közben elhagyta a bíróságot, nem várta meg a rá vonatkozó ítélet kihirdetését, hanem a Nemzeti Tömörülés székházába sietett.
A bíróság a Nemzeti Tömörülés további nyolc képviselőjét, köztük Louis Aliot-t, a párt egyik alelnökét és Marine Le Pen korábbi élettársát szintén bűnösnek találta közpénzek hűtlen kezelésében.
Az ügy, amelyben Franciaország legnagyobb ellenzéki pártja érintett, 2015-ben az Európai Parlament elnökségének jelentésével kezdődött, és a francia párt parlamenti asszisztenseivel kötött szerződéssel kapcsolatos. Az ítéletben kimondták: a Nemzeti Tömörülés által alkalmazott EP-asszisztensek közül többen soha nem jártak az Európai Parlamentben, s a vádirat szerint közvetlenül a pártnak dolgoztak Franciaországban, amit az európai szabályozás tilt.
Az ítélettel „arról van szó, hogy a választott képviselők, hasonlóan a törvény hatálya alá tartozó más állampolgárokhoz, nem részesülhetnek semmilyen különleges bánásmódban” – mondta az ítélet indoklásában Bénédicte de Perthuis bírónő.
„Kivégezték a francia demokráciát” – írta a közösségi oldalakon Jordan Bardella, a Patrióták Európáért európai parlamenti képviselőcsoport és a Nemzeti Tömörülés elnöke.
Tavaly ősszel nyolc héten át 24 vádlottnak, az RN vezetőinek, korábbi EP-képviselőinek és parlamenti asszisztenseinek kellett a bíróság elé állnia. A vád szerint a legnagyobb francia ellenzéki párt az Európai Parlamenttől felvett közpénzek hűtlen kezelésére „szervezett rendszert” dolgozott ki a parlamenti asszisztensek „álszerződéseivel”, hogy a pénzeket a párt számára átcsatornázza. A perben az ügyészek részletesen bemutatták annak a „rendszernek” a felépítését, amelyet szerintük 2004 és 2016 között vezettek be az RN elődpártjánál, a Nemzeti Frontnál (FN), amelynek lényege az volt, hogy „fiktív” módon, azaz papíron európai parlamenti asszisztenseket alkalmaztak, akik valójában a pártnak dolgoztak.
Az Európai Parlament csak „számviteli ellenőrzéseket” végez, egyébként megbízik az EP-képviselőkben juttatásuk felhasználását illetően.
A párizsi ügyészség szerint a Nemzeti Tömörülés esetében egy olyan rendszert vezettek be, amelyen keresztül a párt működési költségeinek egy részét az Európai Parlamenttel fizettették ki, oly módon, hogy az uniós testület fedezte a párt egyre több alkalmazottjának béreit. Az ügyészség szerint ezt a „rendszert” a pártalapító, a néhai Jean-Marie Le Pen, majd a pártvezetés 2011-es megöröklése után a lánya, Marine Le Pen hagyta jóvá, és alkalmazása felgyorsult, amikor 2014-ben 23 FN-es képviselő került az Európai Parlamentbe, szemben a korábbi hárommal. A párt ettől kezdve egy olyan alkalmazottat is felvett, aki az európai szerződések kezelésével foglalkozott.
( Demokrata nyomán Szent Korona Rádió)