péntek, április 18, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Ragadozó migránsok fenyegetnek hazánkban – Két húsevő laposférget találtak

A globalizáció egyik kézzelfogható hatása az invazív fajok kontinenseken átívelő elterjedése, amely a gyors szállítási útvonalak bővülésével, és nem utolsó sorban a határon történő ellenőrzések megszűnésével még gyakrabban előfordul, csak az az a kártevő nem jön hazánkba, amelyik nem akar. A behurcolt fajok számos veszélyt jelentenek. Most például két ragadozó húsevő laposféregre bukkantak a szakemberek itthon.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

A külföldről bevándorolt, behurcolt, vagy szándékosan betelepített idegen állatfajok vagy kiszorítják az őshonos fajokat, mint pl. a Harlekinkatica, vagy soktápnövényű károsítóként invazívvá válnak (pl. gyapottok-bagolylepke), de akár az emberre is veszélyesek lehetnek, mint a ázsiai tigrisszúnyog.

Most a két említett kártevő kerül bemutatásra, amelyek egyébként igencsak ritkaságnak számítanak, mivel Magyarországon hivatalosan nem élt egyetlen szárazföldi laposféreg sem. Most kettőt is találtak a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézet (NÖVI) tudományos főmunkatársai.

A két idegenhonos laposféreg faj komoly károkat képes okozni. Az emberre nem jelentenek veszélyt, a talaj legértékesebb élőlényei között számon tartott földigilisztákra és csigákra vadásznak. Bár a csigák nem épp közkedveltek, de nagy szerepet játszanak a szerves anyag lebontásban, még a „kutyagumit” is elfogyasztják. A földigilisztákról köztudott, hogy aprítják, szellőztetik a talajt, lebontják a leveleket, tápcsatornájukon áteresztett anyagból lesz az értékes gilisztahumusz.

Ráadásul a két faj szaporodása rendkívül gyors. Ha ezeknek a laposférgeknek a testét feldaraboljuk, minden darabból új egyed jön létre. Sőt, egyik önmagát is ketté tudja szakítani.

invazív kártevők
Az Obama-féreg elkap egy gilisztát

Obama-féreg (Obama nungara)

Az Obama-féreg (Obama nungara) valószínűleg a növénykereskedelem révén került Európába, még 2008-ban Dél-Amerikából.

A Brazíliában őslakos tupik nyelvén az „oba” levelet, a „ma” állatot jelent: a féreg alakja leginkább a fűzfa leveléhez hasonlít. Obama-féreg közepes méretű, lándzsás testű, legfeljebb 70 milliméter hosszú. Az állat szája a testének nagyjából egyharmadánál van, és nehéz megállapítani, hogy melyik az eleje és a vége.

invazív kártevők

A hát háttérszíne az aranysárgától a mézsárgáig változik, sötétbarna vagy fekete foltok borítják, amelyek rövid és szabálytalan hosszanti csíkokba tömörülnek, világos vagy sötétbarna márványos megjelenést kölcsönözve neki. A barna pigmentációtól mentes finom vonal általában hosszirányban fut a hát közepe mentén, néha diffúz sötét szegéllyel rendelkezik, amelyet a barna pigmentáció koncentrációja alakít ki.

Egyes példányokban ezt a vonalat pigmentáció is borítja és szinte észrevehetetlen. A hasi oldal egyenletes krémszínű, vagy szürkésfehér színű. Mint az Obama nemzetség legtöbb fajának, az O. nungarának is több száz szeme van a test mentén.

Bár az Oboma-féreg a földfelszínen él, itt vadászik ádozataira, de feltételezhető, hogy a földigiliszták után bemászik azok járataiba. Magyarországi körülmények között is képes ivaros szaporodásra. Az ivarérett példányok kokonoknak nevezett szaporítóképleteket raknak le, amelyek rendkívül ellenállók a külső környezeti tényezőknek. Minden bizonnyal a kokonoknak is köszönhető, hogy át tudta szelni az Atlanti-óceánt dísznövények földlabdáiban.

invazív kártevők
Az Obama-féreg előfordulása

Kalapácsfejű féreg

A másik jövevény laposféreg a kalapácsfejű féreg (Diversibipalium multilineatum). A faj Japánban őshonos. 2016-ban regisztrálták először Ázsián kívül az olaszországi Bolognában (egy 2014. szeptemberi lelet alapján), valamint Franciaország több részén. 2021-ben több feljegyzés is megerősítette jelenlétét Olaszország különböző régióiban. Idegen faj Európában.

invazív kártevők

Testhossza meghaladja a 20 centimétert, hazánkban 27 centis példányokat is találtak, de feltételezik, hogy ennél nagyobbak is lehetnek, vastagsága három milliméter. Az ásószerű, két szimmetrikus kinövésből és az elkeskenyedő nyakból ennél a laposféreg-fajnál jól azonosítható a fej és a száj elhelyezkedése. A csillogó, sárgásbarna testet hosszanti fekete csíkozás osztja meg.

Ivartalanul szaporodik, hermafrodita faj. A hosszú példányok általában a hátsó végükön keresztirányú hasadás útján szórja szét a testtöredékeket. A töredékek mozgékonyak és néhány hét alatt regenerálják a fejlemezt és a garatot. Tehát szinte megkettőzik magukat.

Hazánkban nem szereti a száraz klímát, feltehetően nem fog elterjedni, de üvegházakban vígan szaporodhat.

invazív kártevők

A laposférgeket Budapesten, Szombathelyen és Pécsett azonosították, de mára már széthurcolhatták a kertészetekből ezeket a férgeket, így az ország bármely pontján előfordulhatnak.

A lapátfejű is fenyeget

Európában már egy harmadik faj is megtalálható, a lapátfejű kerti féreg (Bipalium kewense). Délkelet-Ázsiában őshonos, de már az 1800-as évektől itt van Európában. A londoni Kew Gardens botanikus kertben találták meg először, innen a fajnév. Azon kevés szárazföldi gerinctelenek egyike, amelyekről ismert, hogy tetrodotoxint termelnek, egy idegmérget, amely bénulást okoz. A toxin valószínűleg segíti a laposférget zsákmányának legyőzésében, valamint a ragadozók elleni védelemben.

invazív kártevők

Mit tehetünk?

  • Ha a képeken látható hasonló férgeket találunk, jelezzük a hatóságoknak (Nébih)!
  • Ha külföldről hozunk be földes árut, nézzünk bele, hogy nincsenek-e bennük „idegen lények”!
  • Mechanikai elpusztításukkal ne próbálkozzunk, mert minden darabjukból új egyed lesz!
  • Megállításukra összefogásra lesz szükség, hogy ne szaporodhassanak el hazánkban akár egész növénykultúrákat tönkre tevő, hatalmas gazdasági károkat okozó invazív fajok!

Egy kivadult faj, a mississippi tarajosteknősök terjedése a Tiszán

Varázslatos Magyarország 2024 – képeken a bámulatos hazai természet

(gazdabolt.hu nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Rubio: ha napokon belül nincs előrelépés, Amerika kiszáll az ukrán-orosz békeközvetítésből

Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, "akkor...

Béke poraira: Jézusból nőt csinálnak a Narnia woke-verziójában

A Disney-féle gender-őrület újabb áldozata egy olyan könyvsorozat filmkivonata,...

Így pénzeli az EU a Magyarországon tevékenykedő balliberális és LMBTQP-ügynökszervezeteket

EUAID, avagy az EU "demokráciaexportja": több millió euróból fejthetik...

IV. Béla Emléktúra – Egy nap hőseink nyomában

Hatodik alkalommal szervezi meg a HVIM a IV. Béla...

Putyin a Hamász által elengedett orosz zsidónak: köszönd meg nekik, hogy itt lehetsz

Putyin a Kremlben fogadta azt az oroszországi zsidót, aki...

Kategóriák

Béke poraira: Jézusból nőt csinálnak a Narnia woke-verziójában

A Disney-féle gender-őrület újabb áldozata egy olyan könyvsorozat filmkivonata,...

Így pénzeli az EU a Magyarországon tevékenykedő balliberális és LMBTQP-ügynökszervezeteket

EUAID, avagy az EU "demokráciaexportja": több millió euróból fejthetik...

IV. Béla Emléktúra – Egy nap hőseink nyomában

Hatodik alkalommal szervezi meg a HVIM a IV. Béla...

Mindenki, de a dührohamokban kitörő gyerek az nem hibás

Meg persze a szülő se, mert úgy gondolja, hogy...

Az ország egyik legértékesebb erdejében tarra vágtak három hektárt

Az ország természetvédelmi szempontból egyik legértékesebb erdejében, a Bátorliget...

Ezért kell a legális fegyverviselés: Egy utas lőtte le a gépeltérítő niggert Belize-ben

Egy amerikai utas késsel fenyegetőzve térített el egy repülőgépet....

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55