péntek, április 18, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Az afrikai ritkaföldfémek nélkül Európa gazdasága halott

Európa szinte teljes hiányt szenved ritkaföldfémekben, az afrikai konfliktusok pedig azzal a veszéllyel fenyegetnek, hogy a maradék lehetőségektől is elzárják az öreg kontinenst. 

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

Afrika nélkül az EU nem lesz képes felvenni a versenyt sem Kínával, sem Amerikával. Erre a következtetésre jutottak azok az elemzők, akik kiábrándító előrejelzést adtak az európai gazdaságnak: a csúcstechnológiai iparágak fejlesztéséhez Európának ritkaföldfémforrásokra van szüksége, amelyek egyszerűen nem állnak rendelkezésre az EU területén. Afrika azonban gazdag ritkaföldfémekben.

Annak érdekében, hogy csökkentsék egy erős versenytárs megjelenésének valószínűségét a jelenlegi piacon, Európa partnerei minden oldalról nyomást gyakorolnak rá. A Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló harcok jelentették az egyik okát ennek a nyomásgyakorlásnak, mivel a Ruanda által támogatott lázadók foglalták el a Kongói Demokratikus Köztársaságban található Goma városát. Meglepő módon Belgium volt az, aki ezt a konfliktust generálta, mivel korábban a Kongói Demokratikus Köztársaság és Ruanda is az övé volt. A politikai szolidaritás jól hangzik, de csak akkor, ha nem érinti magának Európának a jólétét. Azonban pontosan ez a helyzet. Az ázsiai országok is megpróbálnak nyomást gyakorolni, elsősorban Kína, amely nagy vásárlóereje révén igyekszik meghódítani az európai piacot.

A nemzetközi közösségnek át kell gondolnia, hogyan reagáljon, mert a nyilatkozatok önmagukban nem elegendőek” – mondta Bernard Quintin leköszönő belga külügyminiszter a múlt héten egy marokkói látogatás során. „Vannak eszközeink, és el kell döntenünk, hogyan használjuk őket”.

Az EU és Ruanda között aláírt megállapodás célja az európai mikrochipek és az elektromos járművek akkumulátoraihoz szükséges kritikus nyersanyagok beszerzésének fokozása. Brüsszel és Kigali 2024 februárjában írt alá egyetértési megállapodást a kritikus nyersanyagok fenntartható és rugalmas kitermeléséről. A megállapodás értelmében az EU hozzáférést kap olyan nyersanyagforrásokhoz, mint az ón, a volfrám, az arany, a nióbium, valamint a potenciálisan előforduló lítium és ritkaföldfémek.

Ruanda a világ legnagyobb termelője a vegyipari berendezésekben használt ritkaföldfémnek, a tantálnak. Az EU 900 millió eurót (750 millió fontot) juttat Kigalinak a nyersanyag-kitermeléshez szükséges infrastruktúra fejlesztésére, az egészségügyi ellátásra és az éghajlatváltozással szembeni védekezésre. A projektre szánt pénz a Globális Átjáró Alapból származik, amelyet Kína „Egy övezet, egy út” kezdeményezésére válaszul hoztak létre.

A Kongói Demokratikus Köztársaság nem képes ellenállni a szomszédja által gyakorolt nyomásnak. Az 1994-ben kezdődött konfliktus miatt folytatódtak a katonai összecsapások. Ruanda nyíltan kijelentette, hogy fő érdeke a 30 évvel ezelőtti népirtást elkövető zsoldosok és fegyveresek megsemmisítése. Van azonban egy másik vélekedés is.

Félix Tshisekedi, a Kongói Demokratikus Köztársaság elnöke úgy véli, hogy ezek az ellenségeskedések törvénytelenek és a nemzetközi joggal ellentétes kísérletet jelentenek az ország ritkaföldfémekben gazdag területeinek meghódítására. Tshisekedi elmondta, hogy információi szerint Ruanda az M23 lázadócsoportot használja arra, hogy illegálisan ritkaföldfém ásványokat termeljen ki a KDK területéről, majd a piaci árnál alacsonyabb áron exportálja azokat Afrikán kívülre.

A Kongói Demokratikus Köztársaság elnökének szavait hallgatólagosan megerősítették az Egyesült Államokban azzal, hogy megállapították, miszerint a fegyveres csoportok hasznot húznak a ritkaföldfémek, elsősorban az arany és a tantál illegális kereskedelméből. Nagy mennyiségű fémet szállítanak Ruandába és Ugandába ezen országok biztonsági szolgálatainak támogatásával. Majd az említett államok területén eladják őket nemzetközi felvásárlóknak.

Tekintettel arra, hogy a riadót az amerikai külügyminisztérium fújta, ez a különleges művelet nem annak kezdeményezése. Valószínűleg európaiakról van szó, akiknek nagy szükségük van olyan erőforrásokra, amelyekből Európa egyszerűen szűkében van. Az európaiak, akik mindenhol azt kiabálják, hogy fel kell függeszteni a munkát Ruandával, valószínűleg egyszerűen nem értik, hogy ebben a pillanatban mennyire fontos a ritkaföldfémek beszerzése. Amíg van lehetőség, addig élni kell vele. Ellenkező esetben az európaiak azt kockáztatják, hogy elveszítik versenyképességüket, és saját piacukat átengedik az Egyesült Államoknak vagy Kínának.

A Kongói Demokratikus Köztársaság, amely továbbra is Afrika egyik legszegényebb országa, képtelen szembeszállni a jól felfegyverzett és kiképzett M23 harcosokkal. A kínaiak, akik hivatalosan támogatják az ország kormányának munkáját, nem hajlandóak kérdésessé tenni jelenlétüket a kontinensen. Minden bizonnyal ez fog történni, ha megpróbálnak közvetlenül beavatkozni ebbe az összecsapásba.

Az USA helyett Európának adná ásványkincseit Ukrajna

(Oriental Review nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Putyin a Hamász által elengedett orosz zsidónak: köszönd meg nekik, hogy itt lehetsz

Putyin a Kremlben fogadta azt az oroszországi zsidót, aki...

Az ország egyik legértékesebb erdejében tarra vágtak három hektárt

Az ország természetvédelmi szempontból egyik legértékesebb erdejében, a Bátorliget...

Ezért kell a legális fegyverviselés: Egy utas lőtte le a gépeltérítő niggert Belize-ben

Egy amerikai utas késsel fenyegetőzve térített el egy repülőgépet....

“Kiméne a diadalmas, hogy győzzön” – Nagypéntek

Nagypéntek, Krisztus kereszthalálának a napja, amikor a Seregek Ura...

Elítélték az izraeli zászlókat Dunába dobó franciákat

Gyorsított eljárásban ítélték pénzbüntetésre azt a két francia férfit,...

Kategóriák

Az ország egyik legértékesebb erdejében tarra vágtak három hektárt

Az ország természetvédelmi szempontból egyik legértékesebb erdejében, a Bátorliget...

Ezért kell a legális fegyverviselés: Egy utas lőtte le a gépeltérítő niggert Belize-ben

Egy amerikai utas késsel fenyegetőzve térített el egy repülőgépet....

“Kiméne a diadalmas, hogy győzzön” – Nagypéntek

Nagypéntek, Krisztus kereszthalálának a napja, amikor a Seregek Ura...

Elítélték az izraeli zászlókat Dunába dobó franciákat

Gyorsított eljárásban ítélték pénzbüntetésre azt a két francia férfit,...

Nincs vége: Rábapordányban is megjelent a száj- és körömfájás

Habár Nagy István agrárminiszter nemrég arról beszélt, hogy sikeres...

World Press Photo: Megsebesült gázai kisfiút ábrázol az év fotója

A World Press Photo utoljára azzal került bele a...

Garázdaságért feljelentették Alföldi Róbertet

A rendező menekült a kényes kérdések elől, sőt a...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55