A Google kedden úgy frissítette a mesterséges intelligenciával kapcsolatos etikai irányelveit, hogy megszüntette azt a kötelezettségvállalását, miszerint nem alkalmazza a technológiát fegyverek vagy megfigyelés céljára, írja a Washington Post. A korábbi AI-alapelveikben egy négyelemű felsorolás szerepelt. A fegyverkezési és megfigyelési célok mellett említették az olyan technológiák kiszolgálását, amelyek „általános károkat okoznak vagy valószínűleg okoznak”, továbbá a nemzetközi jog és az emberi jogok elveivel ellentétes felhasználási eseteket. Mint ismeretes, Izrael használ AI-alapú fegyvereket, amik igen súlyos népirtásokat követnek el…. Korábbi cikksorozatunk erről szól.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A Google szóvivője nem kívánt válaszolni a lap kérdéseire, de utalt a vállalat mesterséges intelligenciáért felelős vezetője, Demis Hassabis és a technológiáért és társadalomért felelős vezető alelnöke, James Manyika kedden közzétett blogbejegyzésére. Ebben azt írták, hogy a Google azért frissíti a mesterséges intelligenciára vonatkozó elveit, mert a technológia mostanra sokkal szélesebb körben elterjedt, és szükség van arra, hogy a demokratikus országokban székhellyel rendelkező vállalatok kormányzati és nemzetbiztonsági ügyfeleket szolgáljanak ki.
„Globális verseny zajlik az AI vezető szerepéért egy egyre összetettebb geopolitikai környezetben. Úgy véljük, hogy a demokráciáknak vezető szerepet kell betölteniük az AI-fejlesztésben, olyan alapvető értékek által vezérelve, mint a szabadság, az egyenlőség és az emberi jogok tiszteletben tartása” – fogalmazott Hassabis és Manyika. „Az ezeket az értékeket osztó vállalatoknak, kormányoknak és szervezeteknek együtt kell működniük, hogy olyan mesterséges intelligenciát hozzanak létre, amely védi az embereket, elősegíti a globális növekedést és támogatja a nemzetbiztonságot.”
A Google frissített AI-alapelvekől szóló oldala szerint a vállalat emberi felügyeletet fog alkalmazni, és technológiáját a „nemzetközi jog és az emberi jogok széles körben elfogadott elveivel” összhangban használják. Emellett vállalták, hogy a vállalat tesztelni fogja technológiáját „a nem szándékos vagy káros eredmények” mérséklése érdekében.
A Google az AI nemzetbiztonsági felhasználási eseteit korlátozó elvei miatt a vezető AI-fejlesztők közül kilógott a sorból. A múlt év végén a ChatGPT-gyártó OpenAI azt mondta, hogy a katonai gyártó Andurillal együttműködve fejleszt technológiát a Pentagon számára. A Claude chatbotot kínáló Anthropic bejelentette, hogy partnerséget kötött a Palantir védelmi vállalkozóval, hogy az Amazon Web Servicesen keresztül az amerikai hírszerzési és védelmi ügynökségek hozzáférhessenek a Claude változataihoz. A Google rivális techóriásai, a Microsoft és az Amazon már szintén régóta együttműködnek a Pentagonnal.
A lap megjegyzi: a Google politikájának megváltoztatása összhangban van azzal a technológiai iparágon belüli nézettel, amelyet Donald Trump elnök főtanácsadója, Elon Musk testesít meg, és amely szerint a vállalatoknak az amerikai nemzeti érdekek szolgálatában kell dolgozniuk. Ezzel együtt a technológiai óriások nyilvánosan megtagadták korábbi elkötelezettségüket a faji és nemi egyenlőség, valamint a munkaerő sokszínűsége mellett.
A keresőóriás is azok között a technológiai cégek és vezetők között volt, amelyek egymillió dolláros adományokat tettek Trump beiktatási bizottságának, és a Google vezérigazgatója, Sundar Pichai is prominens helyet kapott az elnöki beiktatás napján tartott ünnepségeken.
A Google és a mesterséges intelligencia technológia az utóbbi időben az Egyesült Államok és Kína közötti geopolitikai feszültségek középpontjában állt. Röviddel azután, hogy Trump kedden hatályba léptette a kínai importra kivetett vámokat, Peking bejelentette, hogy trösztellenes vizsgálatot indít a Google ellen, valamint megtorló vámokat vet ki egyes amerikai termékekre. A múlt héten a DeepSeek szította fel a félelmeket, hogy az Egyesült Államok elveszíti vezető szerepét a mesterséges intelligencia terén, miután kiadta az OpenAI ChatGPT-hez hasonló mesterséges intelligencia asszisztens alkalmazás ingyenes verzióját.
A Google először 2018-ban tette közzé az AI alapelveit, miután az alkalmazottak tiltakoztak a Pentagonnal kötött szerződés ellen, amely a Google számítógépes látás algoritmusait alkalmazta drónfelvételek elemzésére. Több ezer dolgozó írt alá egy nyílt levelet a Google vezérigazgatójának, amelyben az állt: „Úgy gondoljuk, hogy a Google-nek nem kellene háborúval foglalkoznia”. Az AI-elvek bevezetése mellett a Google akkor úgy döntött, hogy nem újítja meg a Pentagon szerződését, amely Project Maven néven ismert.
(444 nyomán Szent Korona Rádió)
A két sátáni összefog: Népirtás Gázában – 100 civil is lehetett járulékos veszteség (IV. rész)
A két sátáni összefog: Így jelöli ki áldozatait MI-vel Izrael (II. rész)