Az újdonsült amerikai elnök szeretné, ha Jordánia és Egyiptom akár hosszabb időre is befogadna gázai palesztinokat. Nem meglepő, hogy a cionista showman kiszolgálja Izrael érdekeit. Milyen “érdekes”, hogy eddig nem győzte szidni a palesztinokat, most viszont a civilek jólétére hivatkozik. A palesztinok kitelepítése izraeli érdek, kell a terület a Szuezi-csatorna alternatívájának megépítéséhez a zsidóknak. A Hamász kijelentette, hogy nem kérnek a kitelepítésből.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
„Szeretném, ha többet [mármint embert] vállalnátok, mert ahogy most elnézem a Gázai övezetet, káosz, teljes káosz az egész” – mondta Donald Trump frissen beiktatott amerikai elnök telefonon II. Abdullah jordán királynak vasárnap. Elmondása szerint hamarosan hasonló kéréssel fordul az egyiptomi elnökhöz is, írja a BBC.
A cionista elnök szerint a két országnak lehet, hogy ideiglenesen, de akár hosszabb ideig is be kéne fogadnia azokat a gázai palesztinokat, akiknek a több mint egy éve tartó harcokban élhetetlenné vált az otthonuk.
A Hamász nem kér belőle
Trump ötlete nem tetszett a területet kormányzó Hamásznak, amely a régiót a palesztinok ősi otthonának tartja.
„Népünk a Gázai övezetben 15 hónapon át tűrte a halált és a pusztítást, anélkül, hogy elhagyta volna a földjét. Nem fogadnak el semmilyen [a mostanihoz hasonló] ajánlatot vagy megoldást, még ha jószándékúan teszik is őket, újjáépítés címén”
– mondta Baszem Naim, a Hamász politikai vezetésének tagja, korábbi egészségügyi miniszter. Naim úgy fogalmazott, hogy népe az évtizedek során ellenállt minden kitelepítési tervnek.
„Szinte mindent leromboltak, emberek halnak meg ott. Úgyhogy inkább összefognék néhány arab nemzettel, és lakásokat építenék egy másik helyen, ahol talán a változatosság kedvéért békében élhetnének”
– nyilatkozta Trump újságíróknak. „Valószínűleg másfélmillió emberről van szó, mi csak kitakarítjuk az egészet” – mondta. A “kitakarításra”, ami valójában a palesztinok kitelepítése, igazából azért van szükség, mert Izrael igényt tart a területre a Szuezi-csatorna alternatívájának megépítéséhez.
Az övezetben végrehajtott izraeli támadásoknak köszönhetően a Budapestnél kisebb méretű terület kétmilliós lakosságának a nagyja kénytelen volt elmenekülni otthonából. Izrael offenzívájában a régió infrastruktúrájának nagy része megsemmisült, az ENSZ korábbi becslései szerint az épületek hatvan százaléka vagy megsérült vagy megsemmisült. Az újjáépítés évtizedekig is eltarthat.
A konfliktus 2023 októberi kitörése óta palesztinok ezrei menekültek Egyiptomba, ahol azonban nem ismerik el őket menekültként. Az Egyesült Államok még Joe Biden vezetése alatt azt kommunikálta, hogy ellenzi a palesztinok erőszakos kitelepítését a Gázai övezetből. Az akkori külügyminiszter tavaly azt mondta, „nem lehet, nem szabad arra kényszeríteni őket, hogy elhagyják Gázát”.
A leköszönő Biden-adminisztráció és a hatalomba lépő Trump-adminisztráció közös sikerként értékeli, hogy a Hamásznak és Izraelnek sikerült a közvetítésükkel tűzszüneti megállapodást kötniük. A tűzszünet a múlt héten vasárnap lépett hivatalosan életbe, aznap szabadultak az első túszok, ezen a héten pedig további 4 túsz.
Már legalább hét gyermek halálra fagyott Gázában a tűzszünet óta
(444 nyomán Szent Korona Rádió)