A magyar kormány képviselője blokkolta az Oroszországgal szembeni szankciók meghosszabbítását, ezért az Európai Unió nem tudott határozatot hozni. A döntést hétfőre halasztották, a helyzet feszült.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Orbán Viktor korábban jelezte: ha bizonyos feltételek nem teljesülnek, akkor Magyarország nem fog hozzájárulni a szankciók meghosszabbításához. Péntek reggeli rádió interjújában a miniszterelnök azt állította, hogy a szankciók miatt az elmúlt 3 évben Magyarország elveszített 7500 milliárd forintot, ez pedig jóval több, mint amennyit a magyarok jövedelemadóként befizetnek az államkasszába.
Én behúztam a kéziféket, és azt mondtam az európai vezetőknek, hogy ezt nem lehet folytatni. Az a probléma, hogy 7500 milliárd forint hiányzik a magyar kasszából Brüsszel miatt
– fogalmazott.
Majd hozzátette azt is, hogy három feltétel teljesülése esetén járulhatnak hozzá a szankciók meghosszabbításához:
- mint mondta, közölte brüsszeli kollégáival, „mondassák ki az ukránokkal, hogy nyissák ki a gázcsapokat”. „Azt kérjük, hogy mondassák ki az ukránokkal, hogy vissza fogják állítani a gázútvonalat. Tehát azt lezárták, azt tessék kinyitni újra… És ha az ukránok segítséget akarnak, például hogy szankcionáljuk az oroszokat, akkor tessék újra kinyitni a gázútvonalat, és tessék megengedni, hogy a közép-európai országok, köztük Magyarország behozhassa Ukrajnán keresztül a gázt, amire nekünk szükségünk van” – mondta.
- „A második, hogy ne támadják mindenfajta féllegális, legális katonai eszközökkel azt az útvonalat [a Török Áramlatot – a szerk.], ahol most hozzuk a gázt, mert közben támadások érték azt az orosz területen lévő határpontot is, ahonnan a déli irányú gáz érkezik Magyarországra. Hagyják abba!”
- „A harmadik: adjanak garanciát, hogy ezt a piszkosságot, amit most csináltak velünk szemben a gázzal, ezt nem ismétlik meg az olajjal. Tehát az olaj is rajtuk keresztül jön [ezzel a Barátság-vezetékre utalhatott, aminél a háború kezdete óta néhányszor már voltak fennakadások], és az komoly kockázat Magyarország számára-”
Úgy fest, hogy a fenti feltételeket a kormány továbbra sem látja teljesítettnek, ugyanis több sajtóértesülés szerint a magyar kormány képviselője az uniós nagykövetek pénteki tárgyalásán blokkolta a szankciók meghosszabbítását.
A hvg.hu az unió lengyel elnökségének egyik forrásától értesült arról, hogy döntésképtelenség miatt a szankciók meghosszabbításának ügyét „a hétfői külügyminiszteri ülés napirendjére helyezték át”.
Nincs B terv, a következő napokban jóvá kell hagyni a szankciókat
– mondta ezzel kapcsolatban egy magas rangú tanácsi tisztviselő.
A Bloomberg hírügynökség szintén arról írt, hogy a pénteki ülésen „Magyarország meghosszabbította az Oroszország elleni szankciók megújításának blokkolását”. De hasonló információk jutottak el az ukrán sajtóhoz is. A Jevropejszka Pravda egy magas beosztásban lévő EU-tisztviselőtől értesült arról, hogy a magyar kormány képviselői „nem járultak hozzá az Oroszország elleni európai uniós szankciók meghosszabbításáról szóló döntéshez”, és ezért a kérdést az EU Tanácsának január 27-én, hétfőn tartandó külügyminiszteri szintű ülésén fogják ismét elővenni.
Utóbbi lap szerint egész konkrétan ez lesz az első napirendi pont azon az ülésen, amit kifejezetten a magyar kormány képviselői kértek. Mindemellett a nekik nyilatkozó uniós tisztviselő azt mondta:
bízik abban, hogy pozitív döntés születik majd a szankciók meghosszabbításáról,
mert ezeket Oroszország ukrajnai agressziójára válaszolva vezették be. „Nem látunk más lehetőséget” – tette hozzá.
Az ukrán lap szerint a hétfői ülésen a külügyminiszterek megvitatják a harctéri helyzetet is, valamint az Ukrajnának nyújtott uniós katonai támogatás növelésének lehetőségét, különösen a további lőszerek és légvédelmi rendszerek átadásának kérdését. Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter részletesen be fog számolni az ukrajnai helyzetről és az Ukrajna számára prioritást élvező szükségletekről.
A szankciók meghosszabbításával együtt egy újabb (szám szerint 16.) szankciós csomag bevezetésére is készül az Európai Unió február 24-én, vagyis az invázió kezdetének harmadik évfordulóján.
Rendkívüli ülés jöhet, közben Orbán Viktor megint posztolt
Mint a hvg.hu írta, az elmúlt napokban a magyar kormány álláspontja megváltozott, és azt szeretné elérni, hogy az EU tartson egy vitát a szankciós rezsim értelméről és jövőjéről. Ha nem sikerül január 31-éig dönteni a szokásos fél éves hosszabbításról, akkor a büntetőintézkedések hatályon kívül kerülnek, és Oroszország hozzáférhet például az orosz állami bank mintegy 210 milliárd eurós befagyasztott vagyonához, amely most egy belga vagyonkezelőnél van.
Továbbá azt is közölték, hogy
Kiszivárgott hírek szerint António Costa, az Európai Tanács elnöke azt fontolgatja, hogy jövő hétre egy rendkívüli EU-csúcsot hív össze, ha nem sikerül nagyon rövid időn belül megváltoztatni a magyar álláspontot.
Mindeközben Orbán Viktor sem maradt néma, és üzent a külvilágnak: a kormányfő az X-en angol felirattal közzétette a reggeli interjú erre vonatkozó részét. A videóját jó néhányan megosztották a közösségi felületen.
Europe is paying a huge price for sanctioning Russia. Hungary alone lost 19 billion Euros in the past 3 years because of sanctions.
The least that Ukrainians can do is guarantee oil and gas transit to Europe. Right now they are doing just the opposite. This is unacceptable! pic.twitter.com/PDYerkqK0Z
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) January 24, 2025
„Budapest a tűzzel játszik” – de mi lesz a vége?
A Politico című lap korábban még azt írta: a pénteki ülés előtt többen arra számítottak, hogy a magyar kormány az utolsó pillanatban el fog állni a szankciók blokkolásától.
A brüsszeli lap a pénteki fejlemények után egy frissebb cikket is közölt, amelyben továbbra is azt írták, hogy ezek ellenére három, az ügyre rálátással bíró, de névtelenül nyilatkozó diplomata azt mondta:
továbbra is arra számítanak, hogy Orbán Viktor végül jóvá fogja hagyni a szankciók meghosszabbítását, és talán már a hétfői ülésen megtörténik a fordulat.
„Szeretik a drámát” – viccelődött a diplomaták egyike, miközben egy másik azt mondta: Brüsszelben egyelőre „semmilyen követelést” nem kaptak a magyar kormánytól (ami Orbán Viktor fenti feltételeleinek tükrében furának mondható). Állítása szerint Donald Trump beiktatása óta a magyar kormány csapatától semmilyen üzenetet nem kaptak Brüsszelben.
Az Euronewsnak mindeközben szintén azt mondta egy uniós diplomata: „Egyértelmű, hogy ha Budapest blokkolna, akkor nagy problémával állnánk szemben”, majd hozzátette:
Budapest a tűzzel játszik.
A diplomata „észbontónak” nevezte a politikai helyzetet, tekintettel az ukrán erők által tapasztalt szörnyű harctéri körülményekre, és megjegyezte, hogy az EU „feltérképezetlen területre” tévedne azzal, ha az oroszokkal szemben bevezetett szankciók egyik napról a másikra összeomlanának.
Utalt arra is, hogy Budapest felől „végtelen” mennyiségben érkeznek újabb és újabb „hülyeségek”, amikor az oroszok elleni szankciókról van szó. A diplomatán kívül több másik tisztviselő is megerősítette az Euronewsnak, hogy a pénteki, zárt ajtós nagyköveti megbeszélés csak fokozta a bizonytalanságot, „mivel a magyar képviselő továbbra is kétértelműen fogalmazott álláspontjával kapcsolatban”.
Szijjártó Péter nyitva hagyta a megegyezés lehetőségét
A külgazdasági és külügyminiszter egy péntek délután sajtótájékoztatón megismételte a magyar kormány álláspontját a szankciókkal kapcsolatban.
Ugyanakkor Szijjártó Péter arra is utalt, hogy hétfőn nincs kizárva egy esetleges megállapodás.
Ki fogunk állni a következő napokban is − óriási támadások közepette természetesen − a magyar emberek érdekéért, világos válaszokat és világos garanciákat akarunk annak érdekében, hogy hétfőn a külügyminiszteri tanácsülésen majd felelős döntést lehessen hozni. Van még addig tehát néhány nap, sok víz lefolyik addig a Dunán, de Magyarország álláspontja világos
– fogalmazott a tárcavezető.
Orbán Viktor: „A Brüsszel elleni hadművelet második fázisát megnyitom”
( Index nyomán Szent Korona Rádió)