Lázár János minisztériuma ügyes manőverrel teljes irányítást szerzett a GYSEV felett, miközben az osztrák tulajdonosokat sikerült kiszorítani a döntéshozatalból. A közös vállalatban egy tőkeemelési trükkel a magyar állam 75 százalék fölé növelte befolyását, ezzel Bécs érdemi beleszólását elveszítette. A magyar túlhatalmat azonnal kihasználták: a teherszállítást átadták Tiborcz István érdekeltségének, a Waberer’s Nyrt.-nek, és a GYSEV-nek további dunántúli vasúti szakaszokat is juttattak.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Miután a Strabag részvényeit megszerezve kényelmes többsége lett a magyar államnak az osztrák állammal közös GYSEV Zrt.-ben, Lázár Jánosék előbb kirúgták a cég osztrák vezérigazgató-helyettesét – átnyúlva a tulajdonostárs feje fölött –, majd karácsony előtt a cég közgyűlésén úgy alakították az erőviszonyokat, hogy mára Bécsnek már semmibe nem maradt érdemi beleszólása a közös cégben. Ez utóbbit azzal érték el, hogy trükkösen döntöttek a közgyűlésen a tőkeemelésről.
A cikk szerint az addig 71,8 százalékos részvénycsomaggal rendelkező magyar állam és a 28,2 százalékot birtokló osztrákok képviselői úgy ültek le a közgyűlésre, hogy azon a magyar állam 890 millió forinttal, az osztrák 350 millióval emelik meg GYSEV tőkéjét – így megmaradt volna a Strabag-tulajdon magyar felvásárlása után kialakult tulajdonosi arány. Az osztrákok kérték, hogy erről a két tőkeemelésről egybevont napirendi pontként szavazzanak, ám ezt a magyar fél elutasította, majd láss csodát, csak a magyar tőkeemelést szavazta meg, az osztrákot nem.
Ezzel a magyar állam tulajdonrésze történetesen 75,0101 százalékra nőtt, az osztrákoké pedig hajszállal 25 százalék alá, 24,9899 százalékra csökkent. Ami épp elég arra, hogy Budapestnek most már minősített többsége legyen a cégben, és míg a 25 százalék feletti szavazati arány bizonyos jogokkal, a stratégiai döntésekben való részvétellel járt, az egyoldalú magyar lépéssel ez semmivé vált.
Bár az osztrákok a cégbíróságon megtámadták a határozatot, az arról szóló döntés még bizonytalan, ami viszont biztos, az az, hogy a cégen belül magyar túlhatalmat máris felhasználták arra, hogy a GYSEV Cargo Zrt., tehát a teherszállító társaság részvényeiből átadnak 62,5 százalékot a Tiborcz István érdekeltségébe tartozó Waberer’s Nyrt.-nek (emellett a MÁV tehermentesítése érdekében a GYSEV-nek adták át négy dunántúli megye, Győr, Vas, Zala és Veszprém teljes vasúti üzemeltetését, mintegy ötszáz kilométert is).
(Magyar Hang nyomán Szent Korona Rádió)