A 2013-ban bevezetett online pénztárgépeket le kell majd cserélni új, elektronikus pénztárgépekre, amik a nyugtát már csak a vevő külön kérésére nyomtatják ki, viszont feltöltik egy felhőalapú adatbázisba, a NAV nyugtatárába.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Hogyan fog működni?
A vevőknek le kell tölteniük majd egy alkalmazást, és vásárláskor egy QR-kódot kell beolvasni – tehát már vásárolni sem mehetünk telefon nélkül. Ezáltal a nyugta adatai megjelennek a vevő saját vásárlói fiókjában, ahol bármikor visszakereshetők a nyugta adatai. Az ígéretek szerint az azonosítás egy egyedi kulccsal fog történni, ezáltal a NAV nem fog a vevők adataihoz hozzáférni. Elvileg. De mi garantálja majd, ha már minden adatunk rögzítve lesz elektronikusan, hogy nem használják ki? Kinek jó ez a nagy mértékű digitalizáció?
Hogyan fog lezajlani az átállás?
Már el is kezdődött, 4 éves ütemterv készült az átállásra. 2023 őszén elfogadták a jogszabályt, 2024 július óta már üzembe lehet helyezni elektronikus pénztárgépeket. 2025 júliusától már nem szabad üzembe helyezni új online pénztárgépeket, de a meglévőket lehet használni.
2028 júliusától viszont már csak elektronikus pénztárgépet lehet használni. 2028-ig tehát az eladóknak be kell szerezniük az új e-pénztárgépeket, a vásárlóknak pedig le kell tölteniük egy alkalmazást az e-nyugta hozzáféréshez. Fontos azonban tudni, hogy a vevőknek joga van papír alapú nyugtát kérni.
Néhány információ jelenleg még nem tisztázott, és sok a bizonytalanság, például hogy pontosan kik számára lesz kötelező, illetve a hatályba lépést illetően is. Az eNyugta-koncepciójáról részletesebben tájékozódni lehet többek közt a NAV hivatalos dokumentumából.
Nem akarsz ebben az egészben részt venni? Nem akarod, hogy mint a birkát, irányítsanak? Vagy hogy az összes rólad szóló adattal megfigyeljenek, mint Orwell könyvében?
Használj készpénzt!
A kormány leszavazta a készpénzhasználat alkotmányos védelmét
Digitális jegybankpénz is tovább építi a digitális diktatúrát
(vgd.hu nyomán Szent Korona Rádió)