Legalább 110 embert öltek meg a hétvégén a haiti főváros, Port-au-Prince Cite Soleil nevű nyomornegyedében, amikor egy bandavezér idős embereket azzal gyanúsított, hogy boszorkánysággal okozták gyermeke betegségét és halálát – közölte vasárnap az Emberi Jogok Nemzeti Védelmi Hálózata (RNDDH). Pontosan így néz ki egy négerek uralta ország. Haiti történelmétől egyáltalán nem áll messze a népirtás.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A jogvédő csoport szerint valamennyi áldozat 60 év feletti volt.
A mészárlást a Wharf Jeremie banda vezére, Monel „Mikano” Felix rendelte el, miután gyermeke megbetegedett – közölte az RNDDH. A vezér tanácsot kért egy vudu paptól, aki azzal vádolta a környéken élő idős embereket, hogy boszorkánysággal ártottak a gyermeknek.
A banda tagjai pénteken legalább 60, szombaton pedig 50 embert öltek meg bozótvágó késekkel
– közölte a szervezet. Pontosan azzal a módszerrel, mint 200 éve a fehér népirtás napján.
Cite Soleil, a főváros, Port-au-Prince kikötője mellett fekvő sűrűn lakott nyomornegyed, ahol a legnagyobb az erőszakos cselekmények száma. Felixnek 2022-ben megtiltották a szomszédos Dominikai Köztársaságba való belépést.
Az ENSZ októberi becslése szerint Felix bandája mintegy 300 főt számlál, és a közeli Fort Dimanche és La Saline környékén is tevékenykedik.
A főváros egy másik negyedében, La Saline-ban 2018 novemberében legalább 71 civilt mészároltak le, és több száz házat felgyújtottak. Jimmy „Barbecue” Cherizier-t, a Port-au-Prince-szerte működő Viv Ansanm nevű bandák szövetségének vezetőjét az ENSZ szankciókkal sújtotta azzal a váddal, hogy többek között a La Saline-i mészárlást is ő tervezte, amikor még rendőr volt.
Mit tud tenni a kormány?
A politikai belharcok miatt a kormánynak nehézséget okoz a fegyveres bandák növekvő hatalmának megfékezése a fővárosban és környékén. A haiti hatóságok 2022-ben nemzetközi biztonsági támogatást kértek a helyi rendőrség számára, de az ENSZ által 2023-ban jóváhagyott – önkéntes hozzájárulásokon alapuló – misszió csak részben települt ki, és erősen forráshiányos.
A haiti vezetők azóta azt kérték, hogy a missziót alakítsák át ENSZ-békefenntartó erővé, hogy biztosítsák a jobb ellátást, de a terv nem valósult meg Kína és Oroszország ellenállása miatt a Biztonsági Tanácsban.
Fehér népirtás Haitin
Gyakorlatilag most ugyanazt teszik Haitin, mint 200 évvel ezelőtt.
1804. január 1-jén Haiti kikiáltotta függetlenségét Franciaországtól. A következő napon lezárták a kikötőket, a szárazföldi menekülőutakat, majd minden egyes fehér embert brutálisan lemészároltak.
A korábban francia gyarmat, melyből később Haiti lett, Saint-Domingue néven az egész Karib-tenger leggazdagabb gyarmata volt. Haiti majdnem félmilliós rabszolga lakossága viszont 6:1 arányban felülmúlta a rabszolgatartó feketék és a fehér franciák arányát, ráadásul az itteni rabszolgák sora jóval nehezebb volt, mint az amerikai kontinensen élőké. A folyamatos járványok mellett a francia rabszolgatartók módszerei is brutálisabbak voltak.
1789-ben aztán kitört a francia forradalom, és bár nem lett kimondva, hogy a rabszolgákra is vonatkozik a „minden ember egyenlő” állítás, a helyi fehérek ezt kihasználva kikiáltották függetlenségüket Franciaországtól – és megkezdődött egy 13 évig tartó polgárháború, melynek során nagyjából 300 ezer ember halt meg.
A győztesek végül nem a haiti franciák és nem is a napóleoni Franciaország lett, hanem haiti francia lakossága. Haiti végül 1804-ben de facto függetlenedett, ekkorra a fehér lakosság nagyja már elköltözött vagy meghalt, és az ország vezetője egy Jean-Jaques Dessalines nevű fekete férfi lett.
Dessalines lezáratta a tengeri kikötőket, elzárta a menekülőutat a szárazföldi szomszéd, Dominika felé, majd parancsba adta minden fehér férfi lemészárlását. A katonák végigjárták a sziget összes településének összes házát, és brutálisan lemészárolták az ott talált fehéreket, férfiakat, nőket és gyerekeket is.
Dessalines külön parancsba adta, hogy nem végezhetnek ki senkit sem lőfegyverrel, mert amint a fehérek hallanák az első puskalövést, elmenekülnének, így késekkel, bárdokkal kell végezni velük. Engedélyezte katonáinak a nők és kislányok megerőszakolását és kivégzését is.
(Hirado.hu és archivum.888.hu nyomán Szent Korona Rádió)